Ryzen 3600 1.16V @4.2 GHz Overclock-Undervolt

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 0
  • Görüntüleme 919

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
2 gündür aletin çekmediği işkence kalmadı. Ancak elimizle bulabildiğimiz limite dayandık. Öncelikle sistemi tamamen yazayım:

• Ryzen 5 3600
  • Gigabyte B550M S2H
  • 16 GB 3600 MHz CL18 GoodRam
  • NZXT C650 650 Watt PSU
  • Dark X120R 4 ısı borulu 120cm fanlı kule tipi soğutucu
  • Uzay montaj sistem
Neler yaptık, neler yaşadık. CPB voltajın ve sıcaklığın baş belası olduğu için ilk işimiz CPB'yi kapatmak oldu. Sıcaklıklar çok ciddi oranda düşse de işlemci 3.60 GHz'de takılı kaldı. Biz de öncelikle frekansımızı önce 4.1'e sonra işlemcinin Turbo frekansı olan 4.2 GHz'e çıkardık. Ancak 1.4V çok fazlaydı, bu nedenle yavaş yavaş voltajı düşürdük. 1.25'ten düşe düşe 1.154V'ye kadar gerilesek de 1.154V'de Prime95 Small FFT testinde 10. dakikada 5. ve 6. çekirdeklerde hata aldık. Bu nedenle 4.2 GHz'in alt limitine ulaştığımızı gördük. Sonrasında hemen bir sonraki adım olan 1.16V'ye yükselttik voltajımızı ve testimizi başlattık. 10 dakikalık Prime95 Small FFT testinde hiç hata almadık. Cinebench R23'te ise 9806 puan elde ettik. Sıcaklıklara gelelim. Burada iki parantez açmak gerek. Birincisi kullandığım termal macun. Dark soğutucuda bulunan bir miktar macun ve işlemcinin üstünde eskiden kalan markasız macun vardı. Temizleme şansım olmadı çünkü PC'yi kurarken zamanım aşırı azdı. İyi bir macun elime geçince güncelleyeceğim. İkincisi ise Small FFT testi. İşlemcinin normal kullanımda asla çıkamayacağı güçlere çıksa da kararlılık açısından bize çok önemli bilgiler veriyor. Şöyle ki Cinebench R23 testinde işlemci 65 Watt güç tüketirken Prime95 Small FFT'de 95 Watt'a kadar çıkıyor güç tüketimi. Aşağıdaki ekran görüntülerinde görebilirsiniz zaten. Small FFT'de 10 dakika sonucunda 84.3 dereceyi gördük. Tek turluk Cinebench R23 testinde ise 66 derecenin altındaydı. Oyunlarda ise çok denemedim ancak PUBG, Age of Empires 3, Dota 2, Forza Horizon 5 gibi oyunlarda 55'i görmedim henüz. Daha iyi bir macun ve soğutucuyla daha iyi sonuçlar alınabilirdi. Ancak şu an için yeterli olduğunu düşünüyorum. Tüm bu sonuçlara işlemcinin 2 gündür sürekli bu testlere maruz kaldığını da ekleyelim. Birazcık dinlenme vakti. :)

R23.png

213213.jpg

HWiNFO64_JAo77sqAe1.png

Ek olarak çoğul ifade kullanma nedenim işlemleri Mithat ile birlikte yapmamız. Kendisine teşekkür ediyorum. @Mithat Berhan

Güncelleme: MSI M100R kasanın içinden çıkan ARGB fanların birini egzoz, diğerini ise işlemci bloğuna taktım. Macun değiştirmeden önce sıcaklıklarda çok ciddi düşüş olmasa da ses epey azalmıştı. Üstüne bir de Maxtor CTG8 macun sürdüm ve ta da! Sıcaklıklar BAYAĞI fark etti. Small FFT sonucunu paylaşmam yeterli olur sanıyorum. 10 dakika işkence testi, tüm çekirdekler başarılı ve maksimum sıcaklık 77.1 derece. Yalnızca CPU fan ve bir adet egzoz fan. Üstelik çok da sessiz.

YVrbStWF94.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı