Ryzen 3600 için B450 Aorus Elite mi B450 Tomahawk mı?

V

vorplody

Ziyaretçi
Dostlar selam öncelikle. Yeni işlemci Ryzen 3600'ün performansını beğendim ve almayı düşünüyorum. Anakart konusunda X570 anakartların pahalı olacağı ve bu işlemciye fazla olacağını, B550 anakartların ne zaman çıkacağının belli olmaması çıksa da şu anki B450'lere göre daha iyi teknolojiler barındırdığı için daha pahalı olacağını düşünüyorum. Sorum şudur ki Gigabyte B450 Aorus Elite mi yoksa MSI B450 Tomahawk mı? Öncelikle çok araştırma yaptım ve çoğu insan B450 Tomahawk'ın VRM kalitesinin diğer B450'lere göre cidden kaliteli olduğunu söylüyor. Ayrıca MSI'ın VRM soğutması daha iyi, VRM sıcaklıkları daha düşük. Gigabyte'ın ilk iddiası olan 8+3 faz tasarımın aslında gerçeği yansıtmaması (ardından kendi sitelerinden de bu bilgiyi kaldırıyorlar. ) VRM kalitesinin MSI'a göre düşük olması ve VRM sıcaklıklarının yüksek olması (karşılaştırma videosunun linkini aşağıda bulabilirsiniz. ) Gibi kötü yanları var. Ama şu anki erkan kartım RX580 Aorus ve buna uyumlu olmasını isterim. B450 Aorus Elite aşağı yukarı 100 TL daha ucuz. Ayrıca Aorus'un tasarımlarını daha çok beğeniyorum (tabii performans her şeyden önemli benim için). Ryzen 3600'ü aldıktan sonra Overclock yapmayı düşünüyorum. Ama bu 65W güç tüketim değeri olan bir işlemci bu Ryzen 3900X almıyorum ne de olsa. Bu işlemcinin 7NM ile üretilmesinden dolayı sıkıntı yaşamayacağımı söyledi yabancı bir içerik üreticisi. Ayrıca incelediğim bir karşılaştırmada 3900x'i stock halde, 3700X ve 3800x'i de Overclock'lu haliyle besleyebileceğini söylüyorlar (Aynı karşılaştırmada Tomahawk 3950x'i besleyebilir, 3900x'i de Overclock'lu haliyle besleyebilir diyor). İlgili karşılaştırmanın linki aşağıdadır. Şimdiden teşekkürler.

B450 VRM sıcaklık karşılaştırma:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartların 3. nesil Ryzenlere yeterlilik karşılaştırması: https://i.redd.it/jns90zhx3o731.png

(Bonus) B450 Aorus için fake Faz muhabbeti:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nedenleri siz de sıralamışsınız bence B450 Tomahawk alın, ileride 12 veya 16 çekirdekli işlemcileri de takabilirsiniz. Fazladan birkaç ışık için B450 Aorus Elite almaya değmez diye düşünüyorum.

Tomahawk alın. Bütçe zorlanacaksa TUF'da iyi bir alternatif ancak öncelik Tomahawk olsun. Aorus serisini bende daha önce önermiştim ancak bu olaylar sonrasında çok güzel görünüşünden başka bir özelliği kalmadı gözümde. Ah şu Tomahawk'da bir iki makyajlansa...

Nedenleri siz de sıralamışsınız bence B450 Tomahawk alın, ileride 12 veya 16 çekirdekli işlemcileri de takabilirsiniz. Fazladan birkaç ışık için B450 Aorus Elite almaya değmez diye düşünüyorum.
Işık için değil aslında sadece ekran kartımla uyum içinde olmasını isterdim. Ayrıca eğer ryzen 3600 alırsam ilerideki 5 yıl içinde işlemci yenilemesi yapacağımı düşünmüyorum. Zaten AM4 soket için 2020'ye kadar söz vermişlerdi
Tomahawk alın. Bütçe zorlanacaksa TUF'da iyi bir alternatif ancak öncelik Tomahawk olsun. Aorus serisini bende daha önce önermiştim ancak bu olaylar sonrasında çok güzel görünüşünden başka bir özelliği kalmadı gözümde. Ah şu Tomahawk'da bir iki makyajlansa...
Attığım listede TUF ile Aorus'un aynı işlemcileri desteklediğini görebilirsiniz. B450'ler arasında en iyiler Msi'ın 4 kartı. Bu anakart için de ryzen 2700x'i stock şeklinde Boost Clock'a tam anlamıyla çıkıp stabil durduğunu söyleyen de var Ryzen 2600'le Overclock yapamadığını da. Ryzen 2600 mevzusunu da araştırdım işlemci ilk çıktığında Bios'tan belli bir voltaj seçilemiyormuş. Offset voltage'dı sanırım adını yanlış söylemiş olabilirim bununla beraber maksimum 1.36 1.37 civarı veriliyormuş (ryzen 2600'ü 4.2 GHZ'de tuttuğunu söylüyor izlediğim videodaki kişi). Ama sonradan Bios güncellemesi ile istediğimiz voltajı seçebiliyormuşuz. 1.4'ün üstüne çıkar istersen sana kalmış. Vrm sıcaklıkları için de attığım videoda görüldüğü gibi hava akışı olunca gayet iyi sıcaklıklarda duruyor. Ama yine de çok arada kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte'ın Hybrid VRM olarak adlandırdığı teknoloji (yersen). AX370 Gaming 3, Gaming K3 ve K5 aynı döngü ve aynı konular mevcut. 4+3 ucuz fazlar mı? peh...
[Übersicht] PGA AM4 Mainboard VRM Liste
Motherboard Tier List (now with included vrm list)
Faz olayını biliyorum zaten sorunum yok onunla 65w’lık bir işlemciyi beslemek için 4 faz gayet yeterli oluyormuş. bu anakartı cpu.userbenchmark.com’da baktım ryzen 2700x ile stock halde boost frekansına ulaşıyorlar. ryzen 2600 ve 2600x ile de aynı şekilde. yukarıda attığım videoda ryzen 2600’e 1.4v’ta 4,2ghz verilmiş. yük altında kasa içinde 66 derece diyor ki bence kötü bir değer değil. Tomahawk 51 derece gösteriyor VRM sıcaklıklarını maksimum tabi o da mekanın sahibi işte naparsın 😀 sonuç olarak düşündüm taşındım b450 elite’in ihtiyaçlarımı yeterince karşılayacağını düşünüyorum. eğer hala fikrini belirtmek isteyen arkadaşlar varsa yazsınlar mutlaka. aldığım anakartı en son yazarım.

Faz olayını biliyorum zaten sorunum yok onunla 65w’lık bir işlemciyi beslemek için 4 faz gayet yeterli oluyormuş. bu anakartı cpu.userbenchmark.com’da baktım ryzen 2700x ile stock halde boost frekansına ulaşıyorlar. ryzen 2600 ve 2600x ile de aynı şekilde. yukarıda attığım videoda ryzen 2600’e 1.4v’ta 4,2ghz verilmiş. yük altında kasa içinde 66 derece diyor ki bence kötü bir değer değil. Tomahawk 51 derece gösteriyor VRM sıcaklıklarını maksimum tabi o da mekanın sahibi işte naparsın 😀 sonuç olarak düşündüm taşındım b450 elite’in ihtiyaçlarımı yeterince karşılayacağını düşünüyorum. eğer hala fikrini belirtmek isteyen arkadaşlar varsa yazsınlar mutlaka. aldığım anakartı en son yazarım.
Onsemi 4C10N ve 4C06N kullanan tüm Gigabyte anakartlarda bu olay var.
Mosfetin Operation Junction Temperature'si 150c. Şahsen ben donanımı ön plana alan biriyim Tomahawk kullanılan fazlar orta aralığın biraz daha üstünde yer alıyor. En azından ben onu seçerdim. Tabi bu kişisel bir tercih. :D

Mosfetin Operation Junction Temperature'si 150c. Şahsen ben donanımı ön plana alan biriyim Tomahawk kullanılan fazlar orta aralığın biraz daha üstünde yer alıyor. En azından ben onu seçerdim. Tabi bu kişisel bir tercih. :D
x470 gaming 7 wifi hariç hepsi aynı zatem
x470 aorus gaming 7 hariç hepsi aynı VRM yapısına sahip zaten. Asrock’ın B450 Steel Legend modelini de beğenmedim değil aslında. Bu arada B450 Aorus Elite nanokatolog.com’da 638 lira. Tomahawk 800 liradan aşağı bulunmuyor şuan. Bir indirim yakalarsam Tomahawk almayı düşünüyorum. Onun haricinde Aorus bana yeterli olur diye düşünüyorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı