Ryzen 3600X ve RTX 2070 Super için anakart ve PSU tavsiyesi

Alpinist

Centipat
AMD Ryzen 3600X, RTX 2070 Super, 16 GB 3600 MHz RAM'li bir sistem kurmak istiyorum. Özellikle geleceğe dönük olması sebebiyle X570 anakartlardan almayı düşünüyorum fakat anakart konusunda hiçbir bilgim yok. Kısaca X570 anakartlar arasındaki farklar hakkında bilgi verebilir misiniz? Bir de 750W +80 sertifikalı bir PSU düşünüyorum. Bu konuda da tavsiyelerinizi bekliyorum. 650 ya da 700W modellerde işimi görür mü ya da marka olarak ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim ilginiz için.

bu anakartlar arasında benim gördüğüm temel fark biraz daha üst segmente çıkıntı wifi ve bluetooth ekleniyor. Bunların dışında öyle dağlar kadar fark oluyor mu x570ler arasında? Bu arada söylemeyi unutmuşum oyun odaklı topluyorum pc'yi. Evdeki kablosuz modem biraz uzakta 1900 2000 TL verip bir üst segment anakart almaya değer mi yoksa standart bir wifi adaptörü alsam işimi görür mü? Bilgim olmadığı için özellikle anakart konusunda çok kararsız kaldım, arada neredeyse 500 TL fiyat farkı var çünkü wifi'li modellere göre.

Daha Sağlıklı ve estetik olması için:THERMALTAKE Smart 700W 80+ Power Supply 12cm RGB Led Fanlı PS-SPR-0700NHSAWE-1 40698 | Trendyol
Daha ileriye dönük ve performanslı.

Arkadaşlar siz bu önerileri kontrol ederek mi yapıyorsunuz? X570 Anakart düşünülüyorsa CPU güç bağlantıları önemlidir.

Bu seride bir Anakart düşünüyorsanız tercihi güç kaynağınız bu olabilir:

Her halükarda toplam bütçe belirtmemişsiniz.

Arkadaşlar siz bu önerileri kontrol ederek mi yapıyorsunuz? X570 Anakart düşünülüyorsa CPU güç bağlantıları önemlidir.

Bu seride bir Anakart düşünüyorsanız tercihi güç kaynağınız bu olabilir:

Her halükarda toplam bütçe belirtmemişsiniz.

Genel olarak bütçe sıkıntım yok, sadece alacağım şeyleri kıyasladığımda bana eğer fazla bir etki sağlamıycaksa, bütçe olarak uygun olanları tercih edeceğim.

Son düzenleme:
Bu anakartlar arasında benim gördüğüm temel fark biraz daha üst segmente çıkıntı Wi-Fi ve Bluetooth ekleniyor. Bunların dışında öyle dağlar kadar fark oluyor mu X570'ler arasında? Bu arada söylemeyi unutmuşum oyun odaklı topluyorum PC'yi. Evdeki kablosuz modem biraz uzakta 1900 2000 TL verip bir üst segment anakart almaya değer mi yoksa standart bir Wi-Fi adaptörü alsam işimi görür mü? Bilgim olmadığı için özellikle anakart konusunda çok kararsız kaldım, arada neredeyse 500 TL fiyat farkı var çünkü Wi-Fi'li modellere göre.

X570 anakartın en temel farkı PCI-e 4.0 ile gelmesi. Şu an için bu farkı sadece PCI-e- 4.0 bir SSD alarak görebilirsin.

Genel olarak bütçe sıkıntım yok, sadece alacağım şeyleri kıyasladığımda bana eğer fazla bir etki sağlamıycaksa kıyasladığımda, bütçe olarak uygun olanları tercih edeceğim.

Şimdi: Ryzen 5 3600 düşünceniz varsa o Anakart yerine kaliteli bir B450 Anakart tercih edilebilir. Artan bütçe ekran kartı için harcanmış olur. Ama siz diyorsanız "Ben yeni çıkacak Ryzen serisini de inceliyorum, sıvı soğutma falan da ayarlayacağım, ciddi OC düşüncem var." o zaman konu başka yere varıyor. Ama amacınız standart bir oyun, gündelik kullanım ise: Ryzen 5 3600-Seviyesi bir tık üstte B450-Bütçe dahilinde daha da yüksek ekran kartı-Min. 2k monitör ile rahatça keyif alırsınız.

B450yi düşündüm ama dedim ileri de sisteme ekle çıkar yaparsam x570 daha çok işime yarayacak gibi. Aynısını 3600 içinde düşündüm. Hem wraith prism soğutucuyla gelmesi hemde daha güçlü olduğu için 3600X daha mantıklı geldi. İleri de olası bileşen değişimde. Ekran kartı olarak msı 2070 super gaming trio düşünüyorum. Büyük olasılıkla bunu alacağım. Ya da gigabyte rtx 2070 super windforce düşünüyorum. Öncesinde de söylediğim gibi bütçe sıkıntım yok. Ama bana öyle çok ekstra bir performans vermeyecekse boşuna elimdeki parayı harcamak istemiyorum. Yani atıyorum bana 2-3 fps fark yaratması için ekstra 500-1000 TL vermek istemiyorum. Yoksa 2080 super'li sistem toplayacak bütçem de var benim amacım bu seviye bandın da olabildiğinde fiyat performans verecek ürünler arıyorum hemde geleceğe yönelik.

B450yi düşündüm ama dedim ileri de sisteme ekle çıkar yaparsam x570 daha çok işime yarayacak gibi. Aynısını 3600 içinde düşündüm. Hem wraith prism soğutucuyla gelmesi hemde daha güçlü olduğu için 3600X daha mantıklı geldi. İleri de olası bileşen değişimde. Ekran kartı olarak msı 2070 super gaming trio düşünüyorum. Büyük olasılıkla bunu alacağım. Ya da gigabyte rtx 2070 super windforce düşünüyorum. Öncesinde de söylediğim gibi bütçe sıkıntım yok. Ama bana öyle çok ekstra bir performans vermeyecekse boşuna elimdeki parayı harcamak istemiyorum. Yani atıyorum bana 2-3 fps fark yaratması için ekstra 500-1000 TL vermek istemiyorum. Yoksa 2080 super'li sistem toplayacak bütçem de var benim amacım bu seviye bandın da olabildiğinde fiyat performans verecek ürünler arıyorum hemde geleceğe yönelik.

Zaten B450 tercihi yaptığınızda da şu an ki güncel üst seviye işlemcilere geçiş yaparsanız o konu sorun değil. Burada size devasa farklar yaratacak bir durum yer almıyor. Ben paranızın ekran kartına yatırılması taraftarıyım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı