Ryzen 3600XT işlemciye overclock nasıl yapılır?

AKBLT_25

Hectopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartım: ASUS TUF RTX 3060 12 GB v2, İşlemcim: Ryzen 5800X3D, Anakartım: MSI Mag X570S Torpedo Max , Güç Kaynağım: Xigmatek Shogun 750W 80 Plus Gold, Monitörüm: LG 27GN600-B, İşlemci Soğutucusu: Thermaltake TH240 ARGB Snow White Edition, Bilgisayar Kasası: Dark Guardian Pro Mesh
Merhaba. Arctic Freezer 34 e-Sports Duo hava soğutmam var PC'de kullandığım ve başlıkta belirttiğim Ryzen 3600XT işlemciye sahibim ayrıca anakart olarak ASRock B450M Pro4 anakartım var. Bu bilgisayar parçalarıyla 4,5 GHz overclock deniyorum fakat bir türlü oyunlarda vs. çökme olmadan oynayamıyorum. Acaba overclock konusunda deneyimi olan arkadaşlar bu başlıkta belirttiğim işlemciye nasıl overclock yaparım söyleyebilir mi?

4.5 ghz çıkardığın işlemciye kaç volaj veriyorsun.
Sonradan ekleme yapıyorum. İşlemcinin kendi turbo boost'u zaten 4.5ghz sen hiç bir şey yapmadan çıkması gerekiyor. Sıcaklık değerlerini kontrol ediyor musun?

4.5 ghz çıkardığın işlemciye kaç volaj veriyorsun.
1.35'ten 1.4'e kadar voltaj vermeyi denedim ama sonuç değişmedi.
Düzenleme: Sıcaklıkları kontrol ediyorum çok fazla bir değişme olmuyor, belki 5 derece oynuyorsa oynuyordur.

1.35'ten 1.4'e kadar voltaj vermeyi denedim ama sonuç değişmedi.
Anakart'ı ilk kez görüyorum. Çok varsayımlı bir dönüş olacak ona göre hareket edin.
Bu sorunlar overclock denemenizden öncede var mıydı? Eğer yoksa 4.5ghz hali hazırda işlemcinin kendi kendine çıkacak şekilde üretiliyor. Sizlerden ricam sistemin önemli verilerinizi yedek alıp bios ayarlarınızı sıfırlamanızdır. Sıfırladıktan sonra xmp ayarlarını yapıp öyle çalıştırın. Ve bir render programına sokun. Kesinlikle 4.5ghz'i görecektir.

Merhaba. Arctic Freezer 34 e-Sports Duo hava soğutmam var PC'de kullandığım ve başlıkta belirttiğim Ryzen 3600XT işlemciye sahibim ayrıca anakart olarak ASRock B450M Pro4 anakartım var. Bu bilgisayar parçalarıyla 4,5 GHz overclock deniyorum fakat bir türlü oyunlarda vs. çökme olmadan oynayamıyorum. Acaba overclock konusunda deneyimi olan arkadaşlar bu başlıkta belirttiğim işlemciye nasıl overclock yaparım söyleyebilir mi?
4.5 Overclock neden yapıyorsun ki? İşlemci zaten kendini 4.5Ghz'a boostlayabiliyor stocktayken.

4.5 Overclock neden yapıyorsun ki? İşlemci zaten kendini 4.5Ghz'a boostlayabiliyor stocktayken.
Hatta undervoltaj yaparsa performans iyleşedebilir. Benim şuanda kullandığım işlemcim ryzen 5 5000 anakartın verdiği 1.35 voltajda cinebench r23 çoklu çekirdekte 9500 puan verip 70 watt güç tüketiyor ve 90 dereceye dayanıyordu stok fan ile. Ama deneme yanılma yaptığım 1,1375 voltaj ve sabit 4.2ghz'li undervoltaj ile işlemcin sıcaklığı 20 derece azalıp, güç tüketimide 55 watt'a düşereken cinebench r23 çoklu çekirdek skorum 10517'ye dayandı fe çok stabil çalışıyor.

Silikon kaliten pek iyi değil demek ki. BIOS ayarlarında Cool n Quiet özelliğini kapatıp tekrar dener misin?
Cool n Quiet ayarına baktım BIOS'tan fakat öyle bir ayar göremedim CPU Configuration ayarı altında veya diğer seçeneklerin olduğu yerlerde.

Ayrıca dostlar sabit bir şekilde 4,5 GHz'de çalışmasını istiyordum ama daha fazla yüksek bir değere çıkabiliyorsa işlemci elbette deneyebilirim eğer bir sorun oluşturmaz derseniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı