Ryzen 3700X İşlemci Arızası

emirkirac

Centipat
Öncelikle merhaba. 3 hafta önce İtopya bilgisayardan bir sistem aldım. İşlemciyi ise bir arkadaşım amazon.de'den Ryzen 7 3700X almıştı kullanmadı bana sattı. Bilgisayarım sürekli mavi ekran hatası verip kapanıyordu. İtopya'ya 4 5 defa götürdüm hepsinde bana işlemci arızası dendi. Ben bunu tanıdık bir bilgisayarcıda test ettirdim ama hiçbir sorun gözükmüyordu. Bunu onlara söylediğimde ise yetkili servise gidin onlar hakem olsun bakalım kim haklı dediler. Bunun yetkili servisini de bilmiyorum. Lütfen bana yardım olur musunuz?

İşlemcinizde sorun olacağını pek sanmıyorum. Genelde en son bozulacak üründür işlemci mavi ekran hatasının en büyük nedeni RAM'lardan kaynaklanır. Zaten işlemcinizde hata olsa Windows'u açamazsınız. Ürün amazon.deden alınmış. Garanti prosedürünü araştırın gönderin. Siz zaten ürünü yurt dışından almışsınız Türkiye'de bir işlem yapılacağını sanmıyorum.

İşlemcinizde sorun olacağını pek sanmıyorum. Genelde en son bozulacak üründür işlemci mavi ekran hatasının en büyük nedeni RAM'lardan kaynaklanır. Zaten işlemcinizde hata olsa Windows'u açamazsınız. Ürün amazon.deden alınmış. Garanti prosedürünü araştırın gönderin. Siz zaten ürünü yurt dışından almışsınız Türkiye'de bir işlem yapılacağını sanmıyorum.
Bende itopyaya öyle söyledim ama nafile. Benim bir şekilde bunu kanıtlamam gerek bende sorunun ramlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ancak bunlar işlemci diyor başka bir şey demiyor.
Bir yerden bir haftalık idareten bir işlemci bulup onla deneyin, yaparsa işlemiden kaynaklı, yapmazsa sistemindeki donanımlardan birisinden veya yazılımlardan da olabilir.
Ryzen 5 3500x taktıklarını ancak bir sorun çıkartmadığını söylediler bana.

BIOS'tan XMP ayarlarını kapatın. Yani belleklerinizde O.C varsa BIOS'u varsayılana çevirin öyle kullanın. Mavi ekran vermezse belleklere kendiniz elle O.C yapabilirsiniz.

Genelde vasıfsız teknik servis personellerinin arıza tespitleri oluyor bunlar. Anakartta CPU ışığını 1 saniye yanık görünce "İşlemci bozuk abi." diye tespiti şaaak yapıştırıyorlar. Başka işlemci ile uzun süre test etmek yok. Sistem parçalarına ayrı ayrı test uygulamak hiç yok. Siz en iyisi teker teker tüm parçaları deneyip sonuçları rapor halinde tekrar onlara bildirin.

Genelde vasıfsız teknik servis personellerinin arıza tespitleri oluyor bunlar. Anakartta CPU ışığını 1 saniye yanık görünce "İşlemci bozuk abi." diye tespiti şaaak yapıştırıyorlar. Başka işlemci ile uzun süre test etmek yok. sistem parçalarına ayrı ayrı test uygulamak hiç yok. Siz en iyisi teker teker tüm parçaları deneyip sonuçları rapor halinde tekrar onlara bildirin.
Hocam peki sizce arıza işlemciden kaynaklı olabilir mi ? Çünkü ben başka pcde yaklaşık 30 dakika test ettim oyunda oynadım sadece driver irql not less or equal hatası aldım başka bir hata vermedi.

Hocam peki sizce arıza işlemciden kaynaklı olabilir mi ? Çünkü ben başka pcde yaklaşık 30 dakika test ettim oyunda oynadım sadece driver irql not less or equal hatası aldım başka bir hata vermedi.
Minidump dosyanızı paylaşabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı