Ryzen 3700X ve RX 5700 Valorant düşük CPU ve GPU kullanımı

HachiRoku86

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Valorant oynarken oyun içinde GPU kullanımı %50'yi geçmiyor. FPS ortalamam 130'lara kadar düşüyor. Yaptığım stres testlerinde herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Sahip olduğum donanımın, bu tip sorunlar yaşamasına anlam veremiyorum. 240Hz monitörüm olduğundan dolayı FPS düşüşlerini sonuna kadar hissediyorum. Aldığım test videosunda, oyun içinde CPU ve GPU kullanımlarını görebilirsiniz. Videodaki değerler benim için yeterli, OBS aracılığıyla yayın açıyorum. O zaman performansım kat ve kat daha da düşüyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ryzen 7 3700X.
RX5700.
2x8GB RAM.
2 SSD kullanıyorum.
BenQ XL2546 240Hz monitör

aynı sorun bende de var hatta bunla alakalı daha 1-2 saat önce konu açtım fakat çözüm bulamıyorum. Ben de Ryzen5 3600X ve 2070 Super kullanıyorum

Hangi ekran kartı sürücüsünü kullanıyorsunuz? En son çıkan sürücü kuranlarda sorun yaşayanları duydum. Size 21.2.3 öneririm.

Bu sorunu ben uzun zamandır yaşıyorum. Haliyle birçok sürüm denedim. Yarın söylediğiniz sürümü deneyeceğim.
Bu sorunu ben uzun zamandır yaşıyorum. Haliyle birçok sürüm denedim. Yarın söylediğiniz sürümü deneyeceğim.

Çözünürlülük kaynaklı bir sorun gibi duruyor. Ayarları Ultra'ya alıp en yüksek çözünürlülüğe al. Yoksa darboğaz mümkün değil.

CPU ve GPU kullanımı 3700x - RX5700 [Yüksek Ayarlar] Bu da yüksek ayarlarda alınan değerler. Çözünürlük XL2546 monitörümün çözünürlüğü olan 1920x1080 çözünürlüğünde.

Son düzenleme:
Bana normal gibi geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bana normal gibi geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video tam bir yıl önce, oyunun ilk çıktığı zamanlarda çekilmiş. Bir yılda aldığı optimizasyonları bir tarafa bırakıyorum. Benimkinden daha düşük işlemci ve ekran kartına sahip sistemlerin şu an benim sistemimden daha çok FPS alması canımı sıkıyor. Bunun üzerine bir de OBS üzerinden X264 ya da H264 tabanlı fark etmiyor, yayın açtığımda aldığım FPS değerleri gerçekten komik değerler.
RX5700 ekran kartımı 10.200TL'ye satarak sorunu çözdüm. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı