Ryzen 3700X Video Prodüksiyon ve Oyun Sistem İçin Tavsiye

Bütçe
8.500

Bronson

Centipat
Herkese Selamlar,

Aşağıdaki konfigürasyonda bir sistem toplamayı planlıyorum. Ama bazı parçalar için alternatifler arasında kaldım, bunun dışında uyum/kalite/kullanıcı deneyimi konularında da tecrübelerinizi/tavsiyelerinizi duymak isterim. Baştan belirteyim bütçenin limitini zorluyorum yani GTX 1660 Super de GPU mu, RTX 2070 olmalı bu sistemde vb. yorumlardan ziyade bu bütçe sınırlarında önerilerinizi duymak isterim. Sistemin amacı öncelikle video prodüksiyon, animasyon vb. konularda kullanmak ama tabiki oyun oynamak için de kullanılacaktır.

AMD Ryzen 7 3700X

MSI MPG X570 GAMING EDGE DDR4 M.2 ATX Wi-Fi AM4 (VRM'inin yüksek olduğu yorumları ile karşılaştım bir kaç incelemede, ondan pek emin olamadım)

MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6GB veya Asus GeForce GTX1660Ti Dual 6G Evo 6GB GDDR6 192 Bit (Asus 1660 Ti sıfırını 2.000 TL'ye buldum lakin ısınma vs konularında farklı tecrübeler yaşayanlar var, MSI için ise çok stabil olduğu yorumları var hangisini seçmeliyim arada kaldım.)

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Kırmızı 3200MHz CL16 DDR4 veya G.Skill 16GB(2x8) RipjawsV 3600mhz CL18 DDR4 (G.Skill markasından ve CL 18 olması sebebiyle emin olamadım hangisini seçmem gerektiği konusunda)

MSI MAG FORGE 100M Tempered Glass RGB USB 3.2 Mid Tower Kasa

GIGABYTE P650B 650W 80+ Bronze 120mm Fanlı PSU (Bu sisteme 650W yeter diye düşünüyorum ama tavsiyelerinizi duymak isterim)

WD Blue 3.5 1TB 7200Rpm 64MB Sata 3 WD10EZEX

TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700MB Okuma / 1600MB Yazma)

1584212732921.png

100-150 TL civarına eğer şart ve lazım ise WiFi adaptör alıp kablosuz bağlantınızı sağlayabilirsiniz.

3700X için B450 Tomahawk MAX çok yeterlidir.

RAM'leri fantazi olarak ışıklı mışıklı ve güzel göründüğü için RGB PRO 3600MHz seçtim. 600TL'e 300MHz Corsair RAM alıp ufacık bir OC ile frekans yükseltebilirsiniz.

Inno 3D 1660Ti bizzat kendim 3 ay kadar kullandım ve arkadaşım 1 yıldır sorunsuz kullanmakta.

Toplam bütçeniz ne kadar 9500 e 2070 li sistem var r7 3700x ile bütçenizi söyler misiniz?

Bütçe 8.500 Max. En üste çıkabileceğim bu, yoksa yılan hikayesine dönecek. Zaten fiyatlar her gün oynuyor.
Video prodüksiyon için Ryzen tercih ederim.
Ben olsam macOS kurardım.

Ryzen 3700X zaten kesin, yanlarına not düştüğüm bazı bileşenler hakkında fikir ve tavsiyeye ihtiyaç duyuyorum. Hackintosh'un stabilite sorunları çok fazla, Windows 10 kullanacağım hocam.

Bütçe 8.500 Max. En üste çıkabileceğim bu, yoksa yılan hikayesine dönecek. Zaten fiyatlar her gün oynuyor.

Ryzen 3700X zaten kesin, yanlarına not düştüğüm bazı bileşenler hakkında fikir ve tavsiyeye ihtiyaç duyuyorum. Hackintosh'un stabilite sorunları çok fazla, Windows 10 kullanacağım hocam.

Hackintosh ve stabilite sorunu?
Windows'tan geçince apartmandan villaya geçmiş gibi oluyor.

Eki Görüntüle 514085
100-150 TL civarına eğer şart ve lazım ise WiFi adaptör alıp kablosuz bağlantınızı sağlayabilirsiniz.

3700X için B450 Tomahawk MAX çok yeterlidir.

RAM'leri fantazi olarak ışıklı mışıklı ve güzel göründüğü için RGB PRO 3600MHz seçtim. 600TL'e 300MHz Corsair RAM alıp ufacık bir OC ile frekans yükseltebilirsiniz.

Inno 3D 1660Ti bizzat kendim 3 ay kadar kullandım ve arkadaşım 1 yıldır sorunsuz kullanmakta.
[/QUOTE]

Hocam PSIe 4.0'dan faydalanmak istiyorum, ileriye dönük olarak toplamaya çalışıyorum elimden geldiğince o yüzden X570 anakart almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

Inno 3D markasını hiç denemedim, fazla da bilgim yok hakkında. Mümkün olduğu kadar sessiz bir fan yapısına sahip, ısınma ve buna bağlı performans düşüşü yaşamayacağım stabil bir kart arıyorum. Yani voltaj, hız vs oynamadan stabiliteyi yakalayan bir kart mı Inno 3D?

Sharkoon PSU baktım bu süreçte ama hep olumsuz yorumlara rastladım Sharkoon PSU'lar hakkında. Bir de bu sisteme 550W yeter mi? Yarın öbür gün ekran kartını upgrade edince PSU almak zorunda kalmayalım?

Kasa olarak da kendi içinde 3 veya 4 stock fanı olan bir kasa bakıyorum bir de fan parası çıkmasın diye. Ayrıca fan kalitesi, performansı ve sessizliği açısından MSI'ın MAG FORGE 100M kasasını düşünmüştüm. Bahsettiğiniz kasa bu konularda beni üzer mi?

Hackintosh ve stabilite sorunu?
Windows'tan geçince apartmandan villaya geçmiş gibi oluyor.

Mac için hazırlanmış ve optimize edilmiş bir sistemi, Windows platformu için hazırlanmış donanıma kuruyorsunuz hocam, driver sorunları, uyumsuzluk sorunlar fazlasıyla yaşanıyor. Ama son 2-3 sene de hackintosh konusunda değişiklikler olduysa bilemem. Bu konuda ister buradan ister özelden bilgi verebilirseniz, ikinci bir HDD'e seve seve kurmak isterim :)

@Bronson PCIe 4.0 teknolojisi şu an bence hiçbir esprisi yok. Zaten 970EVO PLUS gibi bir NVMe var iken ve tüm performansını sürdürülebilir olarak baktığımızda kral şu an. X570 sistem dizenlere de zaten 970EVO veya EVO PLUS öneriyoruz(PCIe 3.0) :) Yani depolama biriminin hızı dışında bir esprisi yok. Zaten mesela render girdi-çıktı durumunda 2 tane PCIe 4.0 NVMe'niz yoksa zaten yine tüm hızdan yararlanamazsınız. Tercih sizin, şimdilik benim için boş bir teknoloji.

Kasa son derece havadar. Önü zaten açık. Inno 3D kartını kendim 30cm yanımda uzay montaj şekilde kullandım ve asla sesinden rahatsızlık duymadım.

Sharkoon 550W ve 650W GOLD ZERO modelleri ile ilgili ''tek bir tane bile'' olumsuz geri dönüş ben görmedim. Gören varsa da lütfen yazsın bilelim.

AirHawk DUO tip olarak hoşunuza gittiyse performans olarak sizi üzmez rahat olun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı