Ryzen 5 1400 3.8 GHz üzerine çıkarmak için ne yapılabilir?

Kontrol

Kilopat
RAM
2x8 GB DDR4-2400 Mhz
Ekran kartı
GTX 1060 6GB
Anakart
Asrock B450m HDV R4.0
İşlemci
Ryzen 5 1400
Merhaba,
İşlemci soğutucusu: Dark Freezer X123 12cm frgb.
Voltage: 1.4 ve SoC voltage: 1.2 uygulayarak 3.8 GHz hıza çıkardım. Sıcaklık ve voltaj değerlerini de paylaştım. Daha yüksek hızlara çıkmak için ne yapabilirim ve şimdiki değerlerde herhangi bir sorun var mı?

3.8 Ghz 20dk test.PNG

Core Cycler ile test edin, hata çıkmazsa böyle kullanın. Biraz daha yukarısı mümkün olsa da sınıra gelmişsiniz, bundan sonraki yükseltmelerde mhz başına daha fazla voltaj isteyecek ve attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmeyecek. RAM OC sırası gelmiş, XMP açık hali mi 2400 MHz RAM'ler?

@AceTeq Anladım, önümüz yaz olduğu için sıcaklıklarla başa çıkmak zor olacak gibi bu yüzden şimdilik bu değerlerde kullanabilirim.
RAM orijinal ayarında, ona da overclock denedim ama çoğu uygulamada bellek read olamadı hatası veriyor. Bir çok Windows uygulaması sildim, ayarları pasif hale getirdim bu yüzden mi acaba bilemedim. XMP ayarına hiç bakmadım daha doğrusu göremedim, açık mı olması gerekiyor? Bir de RAM için 2400 üzerine kaç voltaj vermem gerekiyor bilgim yok maalesef.

@AceTeq Anladım, önümüz yaz olduğu için sıcaklıklarla başa çıkmak zor olacak gibi bu yüzden şimdilik bu değerlerde kullanabilirim.
RAM orijinal ayarında, ona da overclock denedim ama çoğu uygulamada bellek read olamadı hatası veriyor. Bir çok Windows uygulaması sildim, ayarları pasif hale getirdim bu yüzden mi acaba bilemedim. XMP ayarına hiç bakmadım daha doğrusu göremedim, açık mı olması gerekiyor? Bir de RAM için 2400 üzerine kaç voltaj vermem gerekiyor bilgim yok maalesef.
RAM modelinizi paylaşır mısınız?

@AceTeq Aida64 üzerinden aldım;
DIMM1: Micron AFLD48EH1P 8 GB DDR4-2400 DDR4 SDRAM (20-17-17-39 @ 1200 MHz)
DIMM2: SK hynix HMA81GU6AFR8N-UH 8 GB DDR4-2400 DDR4 SDRAM

@AceTeq etiketlerine bakmadım fakat birkaç yabancı kaynakta ikisinde de XMP olmadığı yazıyordu. Core cycler açtıktan sonra uyumuşum 3 saat test yapmış :) sıcaklıklar 63-66 civarındaydı.
RAM için Auto ayarda 26xx küsure getiriyorum ama bir süre sonra bellek read olamadı hatası alıyorum.
XMP olmadığı için mi hata alıyorum yoksa voltaj mı vermem gerekiyor bilmiyorum.

Core cycler açtıktan sonra uyumuşum 3 saat test yapmış

Hata var mıydı? Mor yazılarla. RAM konusunda, iki farklı çipe sahip olduğunuz için OC pek olur gibi gelmiyor, özellilke genel olarak olmasa da Micron yüksek frekanslara çıkma konusunda sıkıntılı. Tavsiye olarak 2600 MHz'de 1.40v dener misiniz?

Geri
Yukarı