Ryzen 5 1400 RX 5500 XT Witcher 3 aniden FPS düşüşü

Daha fazla  
Oyun oynarken (BioShock ınfinite ve Witcher 3) bir anda drop yiyorum. 160FPS'lerden bir anda 10-20'e düşüyor, bir türlü anlayamadım.
Sistem;
Ryzen 5 1400.
Pulse RX 5500 XT.
8 GB 3000MHz Corsair RAM.
500GB 7200RPM HDD.
Sırf şu disk yüzünden Windows 8.1'e düştüm fakat nafile, bir türlü çözülmedi şu drop meselesi. Diskimi taradım ne bad sector ne de başka bir sıkıntı var, okuma ve yazma değerleri stabil ve gayet iyi, sıcaklıklar gayet iyi, işlemci darboğazı yok. Var mı yardımcı olabilecek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu oyunlarda 1x8 ve 2x8 RAM farketmiyor diye biliyorum. 1400 ise 5500XT ile darboğaz yapacak bir işlemci değil.

HDD kaynaklı olma ihtimali daha yüksek görünüyor. SSD'ye geçmeni öneririm hem Windows 10'a yükseltirsin hem de sisteminin geneli için mükemmel bir değişiklik olur.
Aklıma gelen ilk şey HDD kaynaklı olduğu ve oyunu kaydederken diskin yavaşlığına takılması ya da dokuları yüklerken.
Ben SSD alacağım fakat şöyle bir şey var; Özellikle Bioshock çıktığı zaman kimin bilgisayarında SSD vardı ki? Yani bu oyunu bilmem kaç bin kişi HDD ile tek bir drop olmadan bitirdi, ki ben de daha önce HDD ile bu oyunu sorunsuz bir şekilde bitirdim, hem de bu disk ile. Sorunu ben de diske bağlamak istiyorum ve öyle yapasım var fakat yaşanmışlıklar aksini iddia ediyor.
Not: Bir şey fark ettim, oyunu oynadıkça droplar azalmaya başladı.

Not: Bir şey fark ettim, oyunu oynadıkça droplar azalmaya başladı.

Farkeder, şu bile oyunun yüklenmesi ile çok alakalı. Witcher 3'de HDD'den SSD'ye geçip bu tip takılma ve donmalardan kurtulan çok kişi duydum. Çünkü sistemine baktığımde tek sorun çıkarabilecek RAM ve HDD görünüyor. 1x8GB bu oyunlara yettiği ve zamanla takılma azaldığı için HDD daha öne çıkıyor.

SSD zaten bir zorunluluk artık, ihtimal yüksekken ve SSD sahibi değilken almanı kesinlikle tavsiye ederim.

Format atıp sıfırdan Windows 10 ile kurulum yapmanı önerirdim ama disk yüzünden bunu da yapamıyorsun sanırım.

Farkeder, şu bile oyunun yüklenmesi ile çok alakalı. Witcher 3'de HDD'den SSD'ye geçip bu tip takılma ve donmalardan kurtulan çok kişi duydum. Çünkü sistemine baktığımde tek sorun çıkarabilecek RAM ve HDD görünüyor. 1x8GB bu oyunlara yettiği ve zamanla takılma azaldığı için HDD daha öne çıkıyor.

SSD zaten bir zorunluluk artık, ihtimal yüksekken ve SSD sahibi değilken almanı kesinlikle tavsiye ederim.

Format atıp sıfırdan Windows 10 ile kurulum yapmanı önerirdim ama disk yüzünden bunu da yapamıyorsun sanırım.
Evet ben de öyle düşünüyorum, bir tek disk var şüpheliler listesinde. Hele oynadıkça drop azalma mevzusu direk okla tarif ediyor :D En kısa zamanda SSD almayı düşünüyorum zaten, alınca da Win10 kurup devam edeceğim. Hatta SSD alınca bu konuya dropların geçip geçmediğini yazacağım. Her şey için sağolun.

Yeni konular

Geri
Yukarı