Ryzen 5 1400'ten Ryzen 5 3600'e geçilir mi?

mar00n

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ryzen 5 1400'den 3600'e geçeceğim. Değer mi sizce? Anakartım B350. Overclock'ta sınırları zorlasam sıkıntı çıkar mı acaba? Anakart değiştirme şansım yok. Bütün bunların arasında anakartada masraf yapamayacağım çok zorlar beni. ML240L sıvı soğutmam var bu yüzden işlemcinin sınırlarını biraz zorlamak isterim. Sıvı soğutma boşa yatmasın diye. Anakart BİOS güncellemesi hala yayınlanmamış. MSI B350M GAMING PRO.

Ekran kartım GTX 1060 3 GB. Onuda RTX 2070 Super yada RX 5700, yada RX 5700 XT ile değişeceğim. Para durumuma bağlı hangisi olacağı.

Ne düşünüyorsunuz 1400'den 3600'e geçiş hakkında? Eğer geçersem daha 4 sene işlemci ve ekran kartı değiştirmem. 4 sene idare eder mi bir şekil beni 3600? Yoksa paraya kıyıp 3700x mi almalıyım? O kadar para vermek istemiyorum açıkçası ama 3-4 sene götürmeli beni.

Şuan bir monitörüm yok. Samsung 32 inc 1080P TV'den oynuyorum oyunları. 60hz.

Monitör olarak 32 inc 2K 144 hz monitör alıp 1080P 144 hz olarak kullanmayı düşünüyorum. Belirli başlı hikaye tabanlı oyunlarda 2K çözünürlükte oynarım fakat genelde rekabetçi oyunlar oynadığım için 1080P 144 hz olarak kullanacağım. 2K alma sebebim gelecek için.

Bunların hepsinin bana belirli bir bedeli olacak. Hepsini zamanla alacağım indirimde falan. Ne düşünüyorsunuz? Ekran kartını kesin değiştireceğim artık 1060 3 GB yetmiyor yeni çıkan oyunlarda. Yetiyor da ayarları kısmak gerekiyor bende ayar kısmak istemiyorum bu yüzden ekran kartı değişecek kesin olarak. İşlemci olarak Ryzen 5 1400'te yeni alacak olduğum ekran kartlarına darboğaz yapacak.Bu kadar masrafa girmeye değer mi?

Bana kalırsa sisteminiz kötü değil ancak upgrade yapmak istiyorsanız Ryzen 5 3600 gayet güzel bir işlemci, saydığınız ekran kartlarını rahatlıkla beseleyecektir. Sanırım B350 anakartınıza Beta BIOS Update yapmanız gerekiyor bu işlemciyi kullanmanız için.

Bana kalırsa sisteminiz kötü değil ancak upgrade yapmak istiyorsanız Ryzen 5 3600 gayet güzel bir işlemci, saydığınız ekran kartlarını rahatlıkla beseleyecektir. Sanırım B350 anakartınıza Beta BIOS Update yapmanız gerekiyor bu işlemciyi kullanmanız için.
BİOS Update kısmında yeni BİOS yok. BETA kısmı nerede acaba?

Acaba 2600 alıp geçsem mi? Arada 500 TL fark var.

Buradaki listede anakartınızın Beta BIOS güncellemesi almadığı gözüküyor. Sizin anakartınız için yeni BIOS ne zaman gelir bilemiyorum ama 2600 ile 3600 arasında tek çekirdek performansında iyi bir artış var. Bana kalırsa yeni bir işlemci olan R5 3600'ü tercih edin (3. nesil Ryzenler için BIOS güncellemesi alırsanız).

Buradaki listede anakartınızın Beta BIOS güncellemesi almadığı gözüküyor. Sizin anakartınız için yeni BIOS ne zaman gelir bilemiyorum ama 2600 ile 3600 arasında tek çekirdek performansında iyi bir artış var. Bana kalırsa yeni bir işlemci olan R5 3600'ü tercih edin (3. nesil Ryzenler için BIOS güncellemesi alırsanız).
Sonuçta B350. Alması lazım her şekilde güncellemeyi.

B350 anakart ile stabil çalışmaya bilir bence b450 olan bi anakart al ama giriş seviyesi olan bi anakartda bile stabil çalışmayabilir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı