Ryzen 5 1500X için RX 570 vs RX 580

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Yakın zaman zarfında (1-2 ay) ekran kartımı değiştirmeyi düşünüyorum. Ryzen 5 1500X kullanıyorum, 8GB RAM bulunmakta. Ekran kartım çok yetersiz kaldığı için yükseltmek istiyorum ancak Ryzen 5 1500X ile RX580 bir problem yaşatır mı emin olamadım, Ryzen 5 1500X'in güçlü bir CPU olduğunu düşünüyorum ancak yine de sormak istedim. RX570 mi yoksa RX580 mi alınmalı bu işlemcinin yanına?

AMD Ryzen 5 1500X CPU - MSi GeForce GTX1050 GAMING X 2G - TEAM Vulcan 8GB (2x4) 2400Mhz RAM - MSi A320M Pro-VH+

Sıkıntı olmaz 580 al daha iyi olur.
Ancak ileride mutlaka 8 GB RAM takviyesi yapın. 1080P Ultra ayarlarda kart çoğu oyunu 60+ FPS ile oynatır ama RAM'den doalyı drop yeme ihtimaliniz yüksek.

Evet RAM'lerin şu anki devrin oyunlarında yetersiz geldiğinin farkındayım. Peki sizce ilk önce 16GB mi eklemeliyim yoksa RX580'e mi yükseltmeliyim, şu anki ekran kartımın drop yapmadığı hiçbir oyun yok, Forza Horizon 4 aldım hiçbir ayarda tamamen dropsuz bir oyun deneyimi sunmuyor bana, RAM değerleri oldukça sıkışık gözüküyor, acaba RAM'i yükseltsem bu drop sıkıntısı ortadan kalkar mı? Ekran kartının VRAM'ine de katkı sağlamış olurum bu sayede, hangisi şu an için daha mantıklı bir seçim olur ki?

Drop yapmaması lazım sistemin. Başka bir sorunu olabilir. Zira High ayarlarda FH4 için 8 GB RAM yeterli. Ben FH4'ü GTX 1050 Tİ ile Her şey Extreme'de (Dünya araçlarının ayrıntı seviyesi High, Dinamik geometri kalitesi High kalan hepsi Extreme)'de oynuyordum (MSAA bile sonda 8X). 40-45 FPS alıyordum ve ilk başlarda biraz drop skıntısı çeksem bile biraz oynadıktan sonra drop çok az kalıyordu rahatsız etmeyecek düzeyde.
Sistemde başka bir sorun olması mutemel.

Sorunuza cevabım ise ilk olarak RX 580 alın. RAM takviyesini ekran kartı aldıktan sonra yapın.

Drop yapmaması lazım sistemin. Başka bir sorunu olabilir. Zira High ayarlarda FH4 için 8 GB RAM yeterli. Ben FH4'ü GTX 1050 Tİ ile Her şey Extreme'de (Dünya araçlarının ayrıntı seviyesi High, Dinamik geometri kalitesi High kalan hepsi Extreme)'de oynuyordum (MSAA bile sonda 8X). 40-45 FPS alıyordum ve ilk başlarda biraz drop skıntısı çeksem bile biraz oynadıktan sonra drop çok az kalıyordu rahatsız etmeyecek düzeyde.
Sistemde başka bir sorun olması mutemel.

Sorunuza cevabım ise ilk olarak RX 580 alın. RAM takviyesini ekran kartı aldıktan sonra yapın.

Ben başka bir problem olduğunu düşünmüyorum açıkçası 8GB bellekli GTX1050 benchmark videolarında da aynı sorun yaşandığını görüyorum, üstelik benchmark testi online bağlantısı kurulmadan yapılıyor, oyun neden bilmiyorum online bağlanıldığı zaman daha fazla drop yaşatıyor.

Sizin hiçbir sıkıntı yaşamamanızın sebebi çok yüksek ihtimal ekran kartınızın 2 değil 4GB VRAM'e sahip olması, benim kartımın 2GB VRAM'e sahip olması kartı çöpe çeviriyor.

Yakın zaman zarfında (1-2 ay) ekran kartımı değiştirmeyi düşünüyorum. Ryzen 5 1500X kullanıyorum, 8GB RAM bulunmakta. Ekran kartım çok yetersiz kaldığı için yükseltmek istiyorum ancak Ryzen 5 1500X ile RX580 bir problem yaşatır mı emin olamadım, Ryzen 5 1500X'in güçlü bir CPU olduğunu düşünüyorum ancak yine de sormak istedim. RX570 mi yoksa RX580 mi alınmalı bu işlemcinin yanına?

AMD Ryzen 5 1500X CPU - MSi GeForce GTX1050 GAMING X 2G - TEAM Vulcan 8GB (2x4) 2400Mhz RAM - MSi A320M Pro-VH+
dostum bişi sorucağim. AMD Ryzen den memnun musunuz? çok isiniyor mu perfonmans iyi veriyor mu?

@savaskaraer Isınma olayı hikaye kardeş. Kasanın kablo düzeni ve hava akışı iyi olduktan sonra stok soğutucu ile bile serin çalışıyor. Performans olarak hangi İntel işlemciyle karşılaştırdığın önemli. Ryzen alıcaksan 2. nesil almalısın bir kere. 2. nesil üzerinden Intel'le karşılaştırırsak Intel'in tek çekirdek performansı iyi olduğundan 1080P oyunculukta biraz daha iyidir.

@savaskaraer Isınma olayı hikaye kardeş. Kasanın kablo düzeni ve hava akışı iyi olduktan sonra stok soğutucu ile bile serin çalışıyor. Performans olarak hangi İntel işlemciyle karşılaştırdığın önemli. Ryzen alıcaksan 2. nesil almalısın bir kere. 2. nesil üzerinden Intel'le karşılaştırırsak Intel'in tek çekirdek performansı iyi olduğundan 1080P oyunculukta biraz daha iyidir.
Hocam valla ben 2060 ekran karti ve amd ryzen 5 2600x kullanicam da. 1080p de ultra ayar oynasam yeterli. Sizce iyi perfonmans alir miyim?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı