Ryzen 5 1500X Overclock Nasıl Yapılmalı

Caner Balcan

Decapat
Bu işlemcini için Overdriver'ı indirdim Windows çoktü resmen güvenli moda alıp sildim düzeldi.
İşlemciyi 3.7 GHz yapmak istiyorum hangi programı indirmeliyim Ryzen Master diye bir şey duydum doğru mudur?
Nerden nasıl indirmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle anakartın ne? OC için en iyi program BIOS'un kendisidir. 3.7 GHz için tahminen 1.2V-1.23V civarı voltaj yeterli gelecektir. Değerleri ayarladıktan sonra stres testi yap; donma, mavi ekran vs. gibi sorunlar olursa voltajı yükseltmeyi dene. Veya 1.3V verip stabil olduğu minimum değere kadar voltaj düşürmeyi dene. Ancak unutma ki OC'de amaç minimum voltajla maksimum frekansa çıkmaktır. Ne kadar az voltaj o kadar serin çalışan işlemci demektir. Bu bağlamda sistemin stabil çalıştığı en düşük voltaj değerini bulman senin için iyi olur, işlemcin gereksiz ısınmaz.

Son düzenleme:
Öncelikle anakartın ne? OC için en iyi program BIOS'un kendisidir. 3.7 GHz için tahminen 1.2V-1.23V civarı voltaj yeterli gelecektir. Değerleri ayarladıktan sonra stres testi yap; donma, mavi ekran vs. gibi sorunlar olursa voltajı yükseltmeyi dene. Veya 1.3V verip stabil olduğu minimum değere kadar voltaj düşürmeyi dene. Ancak unutma ki OC'de amaç minimum voltajla maksimum frekansa çıkmaktır. Ne kadar az voltaj o kadar serin çalışan işlemci demektir. Bu bağlamda sistemin stabil çalıştığı en düşük voltaj değerini bulman senin için iyi olur, işlemcin gereksiz ısınmaz.
Gigabyte GA-AB350M-D3V AMD B350 Socket AM4 DDR4 Gaming Anakart
Tam anlamadım dedikleri bilgisizim biraz
Mavi ekranı Overdriver eski sürüm işlemciler de işe yariyor diye mavi ekran aldım ama şuan almıyorum.

Anakartın BIOS'una gir, M.I.T. sekmesinden "Advanced Frequency Settings" sekmesine, sonra "CPU clock ratio" yazan değeri "Auto"dan 37'ye çevir. Ardından "Advanced Voltage Settings" sekmesinden "Dynamic VCORE" değerini + tuşuyla bir kaç tık arttır ve "save& exit" de. Sistem açılınca CPU-Z uygulamasından veya Aida64'den en az 10 dakika stres testi yap. Hiç bir sorun olmazsa VCORE değerini düşürmeyi dene. Stres testi sırasında donma, çökme, mavi ekran gibi sorunlar olursa VCORE'yi arttır.

NOT: CPU-Z üzerinden işlemci sekmesindeki değerlerin resmini atarsan voltaj kısmında daha iyi yardımcı olabilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı