Ryzen 5 1600 sistem açılmıyor

Adorratm

Kilopat
Daha fazla  
Yeni topladığım sistemimde kullandığım bileşenler:
  • MSI A320M-A Pro anakart,
  • Ryzen 5 1600 işlemci,
  • 16 GB Corsair LPX 3000 MHz DDR4 RAM,
  • Gametech GTP-700 700 Watt 80 Plus Gold PSU
  • Gamebooster GB-G3602 kasa

Bu bileşenlerin kasaya montajını yapıp Power tuşuna basınca işlemci ve kasa fanının yarım tur dönüp durduğunu gözlemledim. Kullandığım sistemimde ekran kartı şu an için yok fakat RX 580 kullanacağım ve siparişin kargolanmasını bekliyorum. Kargoyu beklerken sistemi toplayıp sadece çalışıp çalışmadığından emin olmak istedim. Aklıma gelen tek sorun kısa devre yapması oldu ve kasadan söküp uzay sistem kurup sadece işlemciyi bıraktım anakartın üzerinde ve yıldız tornavida ile güç verdim ve sonuç yine aynı. İnternetten araştırmalarıma göre sorunun BIOS pilinden olabileceği ve bazı diğer forumlarda da ekran kartsız çalışmadığı söylenmiş. Ekran kartsız görüntü gelmediğini biliyorum dahili ekran kartı olmadığı için fakat en azından sistemin çalışması gerektiğini düşünüyorum. BIOS pilini söktüm taktım RAM'leri çift takmak yerine tek bıraktım yerlerini değiştirdim hatta tüm RAM'leri söküp çalıştırmayı denedim fakat olmadı. Güç kaynağında sorun olduğunu düşünmüyorum elektriği veriyor fakat çabuk kesiliyor. Sorun sizce anakartta mı? Yoksa güç kaynağında mı? Veya bu sorunu düzeltmenin başka yolu var mı? Yarın farklı bir güç kaynağıyla ve sisteme ekran kartı takarak deneyeceğim. Düzeltmenin yolu varsa detaylı bir şekilde aktarırlarsa sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden ilgilenen herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı olmadan görüntü alamazsınız zaten. Ekran kartı geldiğinde yine sorun devam ederse bildirin.

Eğer öyle bir şey yapıyorsa kısa devre de yapıyor olabilir montajında sıkıntı olabilir şu an sadece arkadaşında dediği gibi tahmin yürütebiliriz. Ekran kartın gelsin montajını yap bakalım nedir ne değildir çözüm arayalım. :)

işlemcinde gpu yok o yüzden ekran kartı olmadan görüntü alamazsın malesef basit bir ekran kartı takıp tekrar dene

Ekran kartı ile alakası yok 3 gün önce bende aynı sistemi topladım. GPU suz uzay kurulum yaptım ve VGA DEBUG ışığı yandı sistem fanları çalışıyordu. GPU gelince taktım VGA ışığı söndü ve sistem çalıştı.

Sorun PSU da olabilir kısa devrede bunu anlamının yolu yeni PSU ile denedikten sonra ortaya çıkar.

Açıkçası şu durumda uzaktan sadece tahmin yürütülebilir. Güç bağlantılarında problem olabilir örneğin, bağlantılardan birini eksik yapmış olabilirsiniz, aşağıdaki videodan adım adım tekrar kontrol etmenizde yarar var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Onun haricinde CPU yada başka bir parçanın montajını hatalı yapmış olabilirsiniz. PSU yada anakart arızalı olabilir, bir kısadevre durumu olabilir...

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sorunun kaynağı psu ya da anakart olabilir. Bir çoğunuz “Ekran kartsız görüntü alamazsın.” demiş fakat benim amacım görüntü almak değil. Sadece sistemin o an kendi kendine çalışmasını sağlamaktı. Zaten ekran kartım ulaşınca görüntü alacağımın farkındayım dahili gpusunun olmadığını biliyorum sistemin. Bir de farklı psu ile deneyeceğim olmazsa anakartta sorun olduğuna kanaat getireceğim. Tabi bu kısa devre olayı garanti kapsamına giriyor mu? Emin değilim açıkçası bir yandan maddi zarara uğramış olabilirim 0 topladığım sistemden. Daha önce çok sistem toplamışlığım var fakat bu olayı ilk defa yaşadım. Genelde intel sistem topladığım için de bu tarz bir olaya şahitlik etmedim. Burada suçlu olan AMD demiyorum tabi ki ama ilk defa böyle bir işlemciye sahip olacağım için şüphelerim vardı ve danışmak istedim. Yardımlarınız için teşekkürler.

Yine de ekran kartı ile deneyin, ilk bağlantıları kontrol edin daha sonra PSU daha sonra anakart, mümkünse farklı bir PSU ile deneyin sizden kaynaklı bir sorun varsa tabii ki garanti dışı kalır.

Sorunun tespitini arkadaşımın güç kaynağını uzay sistem kurup deneyerek test ettim güç kaynağım yeni olmasına rağmen arızalı gönderilmiş. Hepsiburada üzerinden topladığım sistem olduğu için black friday indirimiyle almıştım hemen gelmişti. Aradan uzun zaman geçtikten sonra diğer parçalara ulaşabildim. Şuan da da iade edemiyorum garantiyi deneyeceğim fakat güvenmiyorum bu markaya. Bütçem kısıtlı olduğu için fiyatını uygun görüp almıştım hiç almasam da değişen bir şey yokmuş yine beklerdim açıkçası. Umarım şanslı olurum. 80 plus Gold yazdığına aldandım biraz ama bundan sonra böyle bir durum yaşamam. Sorunlu ürüne verdiği hizmete göre değerlendirip cevap yazacağım tekrardan. Sorunun kaynağı çözüldü kısacası.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı