Çözüldü Ryzen 5 1600 Sistem Sinyal Vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

beroziny

Centipat
Merhaba sevgili Technopat yöneticileri ve üyeleri,
Geçtiğimiz günlerde aşağıda belirttiğim özelliklerde bir sistem topladım:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600
  • Anakart: ASUS Prime B450M-K
  • HDD: Seagate Barracuda 500 GB 7200RPM 32MB SATA 3
  • Ekran kartı: ASUS 4 GB RX560 arez
  • Kasa: Aerocool AE-CS 1101-400
  • RAM: Corsair 8 GB Vengeance LPX 2400 MHz CL16
Bilgisayarı kurdum her bir parçası da çalışıyor (ışıklar, fanlar vb. her şey). Fakat monitör ile kasa bağlantılarını kendimce eksiksiz yapmama rağmen VGA no signal hatası alıyorum. Monitörüm de şu:
Monitör: ASUS VP249HE 23.8" 75Hz (VGA+HDMI)

Bu sorunu belki dönüştürücü alırsam çözer diye DVI to VGA aldım hem ekran kartını kullanabileyim hem de görüntü alırım mantığıyla fakat hala görüntü gelmemekte. İnternete baktığımda BIOS pilini çıkarıp bekleme, RAM'leri söküp çıkarma, işlemcinin fanını fazla sıkmama, termal macunu kontrol etme vs. her şeyi yaptım fakat herhangi bir sonuç alamadım. Bu sorunumu çözecek biri var mıdır? Elim kolum da bağlı malum virüsten dolayı.

Son düzenleme:
Çözüm
RX560'ın içinde RAMDAC yok, analog sinyal veremez. HDMI kablo alırsan sorun çözülecek. Dönüştürücü travsiye etmiyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim abi, Allah hepinizden razı olsun. Herhangi bir hata vs. Yaptıysam affola birazcık heyecanlandım :D Tekrardan teşekkürler.
Bu sorunu yaşayıp,bu konuyu inceleyen arkadaşlara duyurulur:
HDMI kablosuyla sorun çözülmüştür.
Kabloyu anakarta bağladıysanız görüntü alamazsınız.
Ryzen 5 1600'ün içinde dahili GPU bulunmuyor.
Kabloyu ekran kartına bağlayın.

Monitör sinyal bekler, sinyal almaz. Bu durumda monitörde "VGA No Signal" yazıyorsa monitörün görüntü girişi VGA için ayarlıdır fakat buradan gelen bir sinyal yok demektir.

Bu da hemen kafamda şu iki soruyu oluşturur:
  • HDMI destekli bir monitörde neden VGA bağlantı kullanırsınız?
  • Eğer bağlantı HDMI yapıldı ise monitörden neden giriş ayarını HDMI yapmadınız?

Bu ikisini yapmanıza rağmen kasadan sinyal çıkmıyorsa bu durumda PC açılmıyor demektir. Bunun sebebi de birden çok bileşen olabilir. Bu durumda anakartın kullanma kılavuzuna bakılır ve varsa hata bildirimleri izlenir. Mesela anakart üstünde LED ışıklar var mı diye kontrol edebilirsiniz. Eğer varsa bu LED ışıklar hatalı bileşeni belirtir.
Biraz tuhaf olacak ama görüntü kablosunu ekran kartına takıyorsun değil mi?
Emin ol hiç tuhaf değil. Ekrana görüntü gelmeyince sorunu monitörde sanan kullanıcılar için her zaman en temelden başlamak lazım.

Soru şu bile olabilir: kabloyu taktın mı monitöre?

Merhaba sevgili Technopat yöneticileri ve üyeleri,
Geçtiğimiz günlerde aşağıda belirttiğim özelliklerde bir sistem topladım:
Bilgisayarı kurdum her bir parçası da çalışıyor (ışıklar, fanlar vb. her şey). Fakat monitör ile kasa bağlantılarını kendimce eksiksiz yapmama rağmen VGA no signal hatası alıyorum. Monitörüm de şu:
Monitör: ASUS VP249HE 23.8" 75Hz (VGA+HDMI)

Bu sorunu belki dönüştürücü alırsam çözer diye DVI to VGA aldım hem ekran kartını kullanabileyim hem de görüntü alırım mantığıyla fakat hala görüntü gelmemekte. İnternete baktığımda BIOS pilini çıkarıp bekleme, RAM'leri söküp çıkarma, işlemcinin fanını fazla sıkmama, termal macunu kontrol etme vs. her şeyi yaptım fakat herhangi bir sonuç alamadım. Bu sorunumu çözecek biri var mıdır? Elim kolum da bağlı malum virüsten dolayı.

Hocam alınmayın ama yazdıklarınıza göre konuşacağım RAM yerine hard disk yazmışsınız. Bilgisayar da RAM yoksa görüntü vermez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam alınmayın ama yazdıklarınıza göre konuşacağım RAM yerine harf disk yazmışsınız. Bilgisayar da RAM yoksa görüntü vermez.

Pardon hocam bir yanlışlık olmuş orada ilk konumda birazcık stres yaptım :D
RAM: Corsair Vengeance serisinden 8 GB 2400 MHz bir RAM

Monitör sinyal bekler, sinyal almaz. Bu durumda monitörde "VGA No Signal" yazıyorsa monitörün görüntü girişi VGA için ayarlıdır fakat buradan gelen bir sinyal yok demektir.

Bu da hemen kafamda şu iki soruyu oluşturur:
  • HDMI destekli bir monitörde neden VGA bağlantı kullanırsınız?
  • Eğer bağlantı HDMI yapıldı ise monitörden neden giriş ayarını HDMI yapmadınız?

Bu ikisini yapmanıza rağmen kasadan sinyal çıkmıyorsa bu durumda PC açılmıyor demektir. Bunun sebebi de birden çok bileşen olabilir. Bu durumda anakrtın kullanma kılavuzuna bakılır ve varsa hata bildirimleri izlenir. Mesela anakart üstünde LED şıklar var mı diye kontrol edebilirsiniz. Eğer varsa bu LED ışıklar hatalı bileşeni belirtir.

Emin ol hiç tuhaf değil. Ekrana görüntü gelmeyince sorunu monitörde sanan kullanıcılar için her zaman en temelden başlamak lazım.

Soru şu bile olabilir: Kabloyu taktın mı monitöre?

Abi öncelikle mesajın için teşekkür ederim fakat monitörün içinden sadece VGA kablosu çıkmıştı hani HDMI bağlantı yapacağım kablo çıkmamıştı. Dediğin gerçekten doğru ama direkt orayı es geçip aklıma dönüştürücü almak geldi.

RX560'ın içinde RAMDAC yok, analog sinyal veremez. HDMI kablo alırsan sorun çözülecek. Dönüştürücü travsiye etmiyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim abi, Allah hepinizden razı olsun. Herhangi bir hata vs. Yaptıysam affola birazcık heyecanlandım :D Tekrardan teşekkürler.
Bu sorunu yaşayıp,bu konuyu inceleyen arkadaşlara duyurulur:
HDMI kablosuyla sorun çözülmüştür.

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı