Ryzen 5 1600 ve Asus PRIME B350M-A İçin RAM Tavsiyesi

TadiC

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlıkta belirttiğim donanımlara sahibim.
Halihazırda elimde olan ve stabil olarak çalışan;
G.Skill 8GB DDR4 3000MHz GSKILL RIPJAWSV KIRMIZI CL15 1x8GB SINGLE adlı RAM'e sahibim. Ben bu RAM'e 8 GB kadar takviye yapmak istiyorum. Aynısından bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Herhangi bir uyumluluk problemi yaşamamak istiyorum, iyi günler efendim.
Bütçem 400-500 arasıdır.

Aynı ürünün CL15'i sadece Hepsiburada'da mevcut oda 700 küsür lira. Aynı marka ve modelin CL16 ürünleri mevcut ve gayet uygun. Bu linkte 340 liraya mevcut. Dual channel olarak çalışır fakat iki RAM de CL 16'da çalışacaktır. Problem olmaz derseniz bu şekilde kullanabilirsiniz. İkisi de CL15 olsun isterseniz farklı marka ve model 3000MHZ CL15 bir RAM alabilirsiniz. Problem yaratma ihtimali düşükte olsa var fakat genelde bir problem olmuyor. Diğer bir seçenek ise elinizdeki RAM'i satıp sıfır veya ikinci el kit RAM alabilirsiniz.

Aynı ürünün CL15'i sadece Hepsiburada'da mevcut oda 700 küsür lira. Aynı marka ve modelin CL16 ürünleri mevcut ve gayet uygun. Bu linkte 340 liraya mevcut. Dual channel olarak çalışır fakat iki RAM de CL 16'da çalışacaktır. Problem olmaz derseniz bu şekilde kullanabilirsiniz. İkisi de CL15 olsun isterseniz farklı marka ve model 3000MHZ CL15 bir RAM alabilirsiniz. Problem yaratma ihtimali düşükte olsa var fakat genelde bir problem olmuyor. Diğer bir seçenek ise elinizdeki RAM'i satıp sıfır veya ikinci el kit RAM alabilirsiniz.
Tavsiyeniz için teşekkürler acele etmek istemiyorum, diğer tavsiyesi ve fikri olan arkadaşların da yorumlarını beklemekte fayda var.
Hocam peki farklı RAM modelindeki değerler benim var olan RAM'im ile aynı bile olsa Dual Channel olma ihtimali yok mu?

Son düzenleme:
Aynı ramler mevcut, sürekli mavi ekran alıyorum. Asus b350 prime plus anakart'a sahibim. Kesinlikle bu ramleri bir arada kullanmayın.

Aynı ramler mevcut, sürekli mavi ekran alıyorum. Asus b350 prime plus anakart'a sahibim. Kesinlikle bu ramleri bir arada kullanmayın.
Hangi RAM ile hangi RAM'i bir arada kullanmayayım hocam anlamadım?
İnanılmaz kararsız kaldım bana kesin net bir tavsiye yapacak birisini arıyorum şu anda😕
bir yandan da araştırmaya devam ediyorum ama çok fazla opsiyonum yok gibi sanki, RAM'i satmayı düşünmüyorum.

Hangi RAM ile hangi RAM'i bir arada kullanmayayım hocam anlamadım?
İnanılmaz kararsız kaldım bana kesin net bir tavsiye yapacak birisini arıyorum şu anda😕
bir yandan da araştırmaya devam ediyorum ama çok fazla opsiyonum yok gibi sanki, RAM'i satmayı düşünmüyorum.
Sendeki ram'in aynısı vardı cl15 olan, ek olarak aynısının cl16 olanını yani senin gösterdiğini aldım. Ve sürekli mavi ekran alıyorum.

Hocam birinci elden kullanıcısınız bir şey diyemeyeceğim fakat mavi ekranın başka bir sebebi olabilir mi? Son 1 ayda 2 arkadaşım da aynı marka model farklı CL değerlerinde ürün aldılar tek bir mavi ekran problemi olmadı. Birisi ürün olmadığı için bilerek sıfırından sipariş etti CL15-CL16 olarak kullanıyor. Diğeri ikinci el aldı satıcının yanlış bilgisi nedeniyle CL14-CL16 olarak kullanıyor.

İkisini de vatan bilgisayardan sıfır olarak aldım. Anakartım " Asus b350 prime plus" aldığımdan beri devamlı olarak mavi ekran yiyorum.

Gerçekten yardımcı olacak kimse yok mu? Bilir kişi tavsiyesi falan 😞

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı