Ryzen 5 1600 ve RX 580 sistem düşük GPU kullanımı sorunu

FurkanB42

Hectopat
Yaklaşık 2 ay önce Vatan Bilgisayar'dan 4500 TL'ye bilgisayar topladım. Fakat performansından hiç memnun değilim. Aldığım günden beri çeşitli sorunlara maruz kaldım. Örnek verecek olursam işlemci çok ısınıyor. Boşta 60 dereceyi oyunlarda 75 dereceyi çok rahat görüyor. 2. sorun ise oyunlarda düşük GPU kullanma sorunu yaşıyorum yine örnek verecek olursam GTA 5'de yüksek ayarlarda GPU kullanımı 60-70 arası bazen 40'a düştüğü bile oluyor. Haliyle 70 80 FPS almam gereken oyundan 40-50 arası alıyorum. Bu diğer oyunlarda da aynı.

Montaj işlemlerini oradaki Vatan Bilgisayar çalışanına yaptırmıştım. Belki çalışan arkadaş yapamamıştır diye bütün parçaları söküp ben tekrar yaptım. Fakat değişen bir şey olmadı. Daha daha sonra işlemci ve ekran kartımı servise yolladım. ikisinde de sorun yok dediler. Servise yollamamın sebebi sorunun yazılımsal değil donanımsal olmasından şüpheleniyorum. Çünkü BIOS güncel, Win10 orjinal ve güncel. Belki Win10 kurulumunu düzgün yapamamışımdır diye defalarca format atıp driverlerı tek tek ellerimle kurmama rağmen sorunum çözülmedi. Daha önce toplamış olduğum 1500 TL değerindeki bilgisayarımdan aldığım performansı 4.500 TL'ye topladığım bilgisayardan alamıyorum. Aklıma anakartta sorun olup olamayacağı geldi. Çünkü aklıma başka bir çözüm yolu gelmiyor artık!

Emin olmadan anakartımı da servise yollamak istemiyorum çünkü 20 gün bekletiyorlar. Kısaca anakartımda sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Lütfen artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem Özelliklerim;
  • ASUS PRİME B350M-K
  • AMD Ryzen 5 1600
  • MSI RX580 ARMOR 8G OC
  • GSKILL 8GB RipjawsV DDR4 3000 MHz CL15
  • WD 3.5'' 1TB 7200Rpm 64MB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
Slm bende de şu sistem var :

• İşlemci: AMD Ryzen 1600
  • Anakart: MSI B350 Pro Carbon
  • RAM: Gskill Ripjaws 3200 MHz 2x8 GV
  • Ekran kartı: Asus Rog Strix RX 580
  • PSU: 80 plus bronze 750W
  • Samsung 960 Evo M.2 SSD 250 GB
  • Sandisk 500 GB SSD
ve bende tam olarak yeterli performans almıyorum diye düşünüyorum driver ve işletim sistemi güncel sandisk ssd de sorun olduğunu varsayarak değiştireceğim..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı