Ryzen 5 1600X Sistem Toplama

RealtimeUfuk

Kilopat
Yer
Beylikdüzü, İstanbul
Ekran Alıntısı.PNG

Sistemi uzun vadede kullanacağız upgrade için önü açık olmasınıda istiyoruz, GTX1050ti şuan için bütçemize en uygun ekran kartı, bütçemiz 3700 TL'dir. Sistem nasıldır arkadaşlar ? Şahsen ben çok beğendim, fakat bir bilgisayarcı sıvı soğutma vs gereksiz demiş. Kendime almıyorum bilgisayarı bir arkadaşa topluyoruz ki overclock yapacak kendisi..

Son düzenleme:
Ryzen 5 1600X gibi bir işlemciye 1050TI olmamış. Ama maalesef GTX1060 stoklarda yok ve olanlarda GTX1070 fiyatında. Bu yüzden işlemciden biraz kısıp ikinci el bir ekran kartı almanızı tavsiye ederim. Birde şimdi olmasa bile SSD eklemeyi unutmayın.

Ryzen 5 1600X gibi bir işlemciye 1050TI olmamış. Ama maalesef GTX1060 stoklarda yok ve olanlarda GTX1070 fiyatında. Bu yüzden işlemciden biraz kısıp ikinci el bir ekran kartı almanızı tavsiye ederim. Birde şimdi olmasa bile SSD eklemeyi unutmayın.
Biliyorum, GTX1050ti olmadı fakat ileriye dönük kurmak istiyoruz sistemi. Yani ileride değiştireceğimiz tek şey ekran kartı olsun. RX580 düşünüyorduk ama fiyatı baya yüksek.

İşlemcinizi Ryzen 5 1500X yapıp ekran kartını ikinci el almanız daha mantıklı gibi geliyor. Böylece boşa masraf yapmamış olursunuz.

İkinci ele sıcak bakmıyorum maalesef, aldık mı sıfır olsun.
Hocam bana sorarsanız sistemde şöyle bir değişiklik yapabiliriz.
• İşlemciyi R5 1600 olarak seçin.
• Sıvı soğutmaya çokta gerek yok bence iyi bir hava soğutma işini görür. Deep cool gammax s40 alabilirsin ya da Dark x120.
• Anakart olarak bence MSI almayın. MSI çok güzel anakartlar yapıyor olabilir ancak Ryzen'da biraz sapıtmış gibi herkeste sorun çıkartıyor. Gigabyte ya da Asus öneririm.
• Bazı şeylerden kıstığımıza göre şimdi ucuz bir SSD ekleyebiliriz. Bence bu devirde SSD'siz bir sistem toplanmamalı. 120 GB bir SSD ekleyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşınız eğer sadece CS:GO gibi düşük sistem gereksinimli FPS oyunları oynuyor ise şuanlık GT 1030 alıp idare etmesi parasal açıdan daha iyi olacaktır. Ama eğer AAA oyunlar oynuyor ise ve acelesi varsa 1050TI almak tek seçenek.

Hocam bana sorarsanız sistemde şöyle bir değişiklik yapabiliriz.
• İşlemciyi r5 1600 olarak seçin.
• Sıvı soğutmaya çokta gerek yok bence iyi bir hava soğutma işini görür. Deep cool gammax s40 alabilirsin yada dark x120
• Anakart olarak bence msi almayın. Msi çok güzel anakartlar yapıyor olabilir ancak ryzen da biraz sapıtmış gibi herkesde sorun çıkartıyor. Gigabyte yada asus öneririm.
• Bazı şeylerden kıstığımıza göre şimdi ucuz bir ssd ekleyebiliriz. Bence bu devirde ssdsiz bir sistem toplanmamalı. 120 gb bir ssd ekleyebiliriz.
Sıvı soğutmayı seçmemizdeki sebep şu, overclock'ta yapacağız işlemci üzerinde.
Herkes MSI'dan şikayetçi nedendir anlamıyorum ben B150m Mortar Arctic kullanıyorum hiçte sorun çıkarmıyor. SSD 1 ay sonra ekleyeceğiz

Sıvı soğutmayı seçmemizdeki sebep şu, overclock'ta yapacağız işlemci üzerinde.
Herkes MSI'dan şikayetçi nedendir anlamıyorum ben B150m Mortar Arctic kullanıyorum hiçte sorun çıkarmıyor. SSD 1 ay sonra ekleyeceğiz
MSI'ın Ryzen serisi anakartları sıkıntılı. Yoksa Intel tarfında güzel anakartları var.

Dostum sana kendi sistemimi önerebilirim. 2400 TL tuttu ekran kartı hariç.
AMD Ryzen 1500x
Asus Prime B-350 Plus
Seagate Barracuda 1TB 64MB 7200rp
Gskill RipjawsV 8GB 3000mhz
Aerocool LS5200 Kasa
Aerocool KCAS 600W 80+

Ben SSD almayı planlamıyorum. Eğer sizde almayacaksanız sadece ekran kartı kalıyor ve yaklaşık 1300 TL bütçeniz kalıyor. Stoklar düzelince bir RX580 takabilirsiniz ama eğer bekleyemem derseniz çok büyük zarara girersiniz. Bu arada sıvı sogutucuya gerek olacağını düşünmüyorum ama siz tercihe göre herhangi bir bileşenden kısarak alabilirsiniz.

Edit: Anakart fiyat performans olarak mükkemel bir kart ve kasa kablolama açısından çok başarılı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı