Ryzen 5 1600X ve GTX 1050 Ti Oyunlar Açılmıyor

Kerem Baştan

Decapat
2-3 ay önceye kadar her oyunu açarken, şimdi hiçbir oyun açılmıyor. Bilgisayarcıya götürdüm ekran kartında sorun var, dedi garantiye verdİm hiçbir sorun yok. Testleri yapıldı deyip geri yolladılar. Driverlarım güncel, Windows 10 kullanıyorum, güncellemelerini kaldırıp denedim yine olmuyor. Lütfen yardım edin.

• GTX 1050 Ti
  • Ryzen 5 1600X

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskiden hiçbir şey demeden kapanıyordu.Format atıldı,artık çalışmayı durdurdu deyip kapanıyor.

İşletim Sistemi:Microsoft Windows 10 Pro
Merkez İşlemci:AMD Ryzen 5 1600 Six-Core Processor
Video Bağdaştırıcı:NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Video Belleği:4,0 GB
Model Anakart:Asus PRIME B350M-K
Geçerli Yenileme Hızı:60 Hz
Ekran:AOC G2460

Zannetmiyorum ama Windows'daki yazılımsal bir hatadan kaynaklanıyor da olabilir. İsterseniz bilgisayarınıza ilk olarak bir format atmayı deneyin. Bu şekilde sorunun HDD / SSD'den ya da windows sisteminden kaynaklanmadığını anlamış oluruz eğer düzelme olmazsa. Ondan sonra başka şeylere yöneliriz diye düşünüyorum.

Bir de şöyle bir şey var, zaten sorun ekran kartından kaynaklanıyor olsa, ekrana görüntü hiç gelmez çünkü mevcut Ryzen işlemcilerde dahili GPU yoktur. Ekran kartın bozulduğu anda görüntü masaüstündeyken de gitmiş olurdu yani. Ekran kartları yarım yamalak bozulmaz asla. Ya görüntü tam gider, ya da komple çalışır. (Yani masaüstündeyken çalışıp, oyuna girerken çalışmayan bir problem gibi bir şey söz konusu değil.)

Benim tahminim sorununun SSD / HDD'nden ya da windows sistemindeki ufak bir yazılım hatasından kaynaklanıyor olabilir. Muhtemelen SSD / HDD'dedir ama.

Daha önce format attıysanız ve düzelme olmadıysa, başka bir CD ya da USB Bellek'ten başka bir Windows 10 Pro sürümü kurun bilgisayarınıza. Diskinizi hiç biçimlendirmediyseniz, kesinlikle biçimlendirip denemeniz gerekiyor ilk başta.

Tüm bunların sonrasında dediğim gibi düzelme olmazsa eğer, firmanın dediğinin aksine çok düşük bir ihtimal ekran kartındadır sorun. Anakartında bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama siz yine de bir PCI-E slotunu kontrol edin sağlam mı diye. (Çok alakalı bir işlem olmaz ama ne olur ne olmaz işte.)

Bunların dışında bir sorun olması pek mümkün görünmüyor.

Ekleme : Yakın çevrenizde SSD'si ya da HDD'si olup da size 1 günlük ödünç verebilecek bir arkadaşınız varsa eğer, ondan alın aleti, kendi diskinizi çıkarıp onu takın. Sonrasında Hangi oyunu oynuyorsanız onu kurun ona, ardından açılırsa eğer oyun, SSD / HDD'nizi eğer garantisi devam ediyorsa bir garantiye göndermenizi, garantisi devam etmiyorsa, yenilemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Götürdüğüm bilgisayarcı başka ekran kartıyla denemiş,bir sorun olmamış.Oyunu flash belleğe atmak için başka bilgisayardan mı indiriyim ?

Dediğim gibi benim tahminim diskinden ya da windows'tan kaynaklanıyor problem. Sen önce bir Flash Bellek ya da başka bir disk takıp oyun açmayı dene, ardından sonucu buraya yaz gerisine bakarız.

Nereden indirdiğin fark etmez ama imkanın varsa başka bilgisayardan indirip kur belleğe.

Yarın dediğinizi deneyeceğim.Pubg kurup oynamayı denedim,80-90 arası fps ile oynıyabiliyorum.Pubg ve Fortnite dışındaki hiçbir oyun oynanmıyor.
The Hong Kong Massacre oyununu,flash belleğe kurup denedim ve çalıştı.Pubg ve Limbo normalde de çalışıyor.Şimdi ne yapayım ?

Son düzenleme:
Yarın dediğinizi deneyeceğim.Pubg kurup oynamayı denedim,80-90 arası fps ile oynıyabiliyorum.Pubg ve Fortnite dışındaki hiçbir oyun oynanmıyor.
The Hong Kong Massacre oyununu,flash belleğe kurup denedim ve çalıştı.Pubg ve Limbo normalde de çalışıyor.Şimdi ne yapayım ?
Valla yanlış yönlendirmek istemiyorum ama muhtemelen diskinizde bir problem var. Garantisi varsa verebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı