Ryzen 5 2400G hazır sistem alınır mı?

Oktay Topraklı

Hectopat
Daha fazla  
Ben geçenlerde baya eski olan sistemimi yükseltmek için sizleri rahatsız etmiştim. Hatta AliExpress'ten Xeon işlemci ve RAM'leri 2 ay önce sipariş ettim gelmelerini bekliyordum. Ki işlemcide sıkıntı çıktı geçen haftalarda iptal oldu, bu sırada APU işlemcileri görünce çok heveslendim ve bunları araştırmaya başladım. Hoşuma gittiler.
Ben parçaları tek tek sepete eklediğimde fiyat daha yüksek çıkıyor. Bu yüzden biraz inceleyince hazır sistemler daha avantajlı geldi açıkcası. Bu arada +500 TL vererek 2x8 GB RAM opsiyonunu almayı planlıyorum. Ne dersiniz? İlerde yeni nesil ekran kartları çıktığında güzel bir ekran kartıyla iyi bir sistem toplamış olmayı planlıyorum. Donanım arşivinin videosunda OC ile GTX 1070'in bile takılabileceğini söylüyor.
Yalnız sistemde aklımı kurcalayan bir nokta anakartın özelliklerine baktığımda:

Integrated AMD Radeon™ R Series Graphics in the 7th Generation A-Series APU
Çoklu VGA çıkış desteği : HDMI/DVI/RGB ports
- Desteklenen Maksimum DVI-D çözünürlüğü 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Desteklenen Maksimum RGB çözünürlüğü 1920 x 1200 @ 60 Hz
- Supports HDMI 1.4b with max. resolution 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz
Maksimum paylaşılan bellek 2048 MB

Bu şekilde bir yazı var, 2048'den daha fazla RAM alamaz mı yani işlemciden? Bu kötü bir şey sanırım çünkü gelecekte Ryzen 4-8 GB paylaşım yapabileceğini açıklamış, yanlış mı düşünüyorum?

Diğer bir seçeneğim de şunlardır, fikirlerinizi bekliyorum:

Kullanım amacım: Oyun oynamak, oyun videoları çekmek, video düzenleyip render almak, belki ilerde Twitch, Youtube üzerinden canlı yayınlar yapmak.
Şu an oynamayı düşündüğüm oyunlar Minecraft, Zula, CS:GO, GTA V.

Şimdiden çok teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Baktıklarınız hazır sistem değil, tüm bileşenleri birleştirip size yolluyorlar. Yani bir nevi sizin yerinize topluyorlar bilgisayarı. Evet, en fazla 2 GB kullanabiliyor eğer video çekmek istiyorsanız ilerde 1000 serisi bir kart alıp GeForce Experince ile FPS düşmeden video çekebilirsiniz ama 2000 serisi kartları bekleseniz iyi olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yakın zamanda harici ekran kartı eklemesi yapacaksanız 2400G sistem alınabilir. Uzun süre alamayacaksanız, R3 1300X ve GTX 1050 Ti sistem alınabilir.

Yakın zamanda harici ekran kartı eklemesi yapacaksanız 2400G sistem alınabilir. Uzun süre alamayacaksanız, R3 1300X ve GTX 1050 Ti sistem alınabilir.
2000 Serisi ekran kartlarından hevesli olduğum için şuan ekran kartı almak istemiyorum işin aslı bu fiyatlardan. 2600'tl lik sistem video kayıt-render - yayın işlemlerimde sıkıntı çıkarır mı sizce? Render performansında 1300X + 8GBRam + 1050Ti ve 2400G + 16GBRam arasında çok fark olurmu? Birde bu asus prime b350m-a model anakartta VGA çıkışı yok mu RGB diye birşey gördüm ama? Çünkü monitörümde VGA çıkışı var sadece. :(

Asus prime b350m-a model anakartta vga girişi bulunuyor. 1300x-1050ti sistemle randerı bence apu sisteme göre çok daha iyi yapabilirsin. 2000 serisi gelene kadar beklemek istiyorsan eğer apu sistemi alıp sadece oyun için zorlamıyacak derecede kullanabilirsin. 2400g nin ekran kartı gt1030 gibi birşey en sade şekliyle anlatmak gerekirse. 1070 1080 evet takabilirsin ancak orada şu konu devreye giriyor. Overclock. Ve overclock yapabilmen içinde b350 anakart tercih etmelisin. A320 anakartlar overclock desteği sunmuyor. Toparlamak gerekirse, ileriye dönük bir bilgisayar istiyorsan 2400g 16 gb ramli b350 anakartlı bir bilgisayar alıp ilerideki bütcene görede en kötü 1050 ti--1060 6gb alabilirsin. Ama bana hemen lazım rander ve oyun diyorsan 1300x-1050ti lı sistemi öneririm. Umarım yardımcı olur bu yazdıklarım. Hatta 1300x-1050ti lı bir sistem var itopyada 2300 tl civarında. Bu sistemi alıp ileride 2000 serisi geldiğinde ekran kartını 2. ele satıp 2000 serisi ekran kartı alabilirsin. Herhangibir darboğaz yaşayacağını zannetmiyorum. 1300x gayet güçlü bir işlemci

Son düzenleme:
Asus prime b350m-a model anakartta vga girişi bulunuyor. 1300x-1050ti sistemle randerı bence apu sisteme göre çok daha iyi yapabilirsin. 2000 serisi gelene kadar beklemek istiyorsan eğer apu sistemi alıp sadece oyun için zorlamıyacak derecede kullanabilirsin. 2400g nin ekran kartı gt1030 gibi birşey en sade şekliyle anlatmak gerekirse. 1070 1080 evet takabilirsin ancak orada şu konu devreye giriyor. Overclock. Ve overclock yapabilmen içinde b350 anakart tercih etmelisin. A320 anakartlar overclock desteği sunmuyor. Toparlamak gerekirse, ileriye dönük bir bilgisayar istiyorsan 2400g 16 gb ramli b350 anakartlı bir bilgisayar alıp ilerideki bütcene görede en kötü 1050 ti--1060 6gb alabilirsin. Ama bana hemen lazım rander ve oyun diyorsan 1300x-1050ti lı sistemi öneririm. Umarım yardımcı olur bu yazdıklarım. Hatta 1300x-1050ti lı bir sistem var itopyada 2300 tl civarında. Bu sistemi alıp ileride 2000 serisi geldiğinde ekran kartını 2. ele satıp 2000 serisi ekran kartı alabilirsin. Herhangibir darboğaz yaşayacağını zannetmiyorum. 1300x gayet güçlü bir işlemci
Hocam vga olduğuna emin misiniz çok önemli benim için ve geçen asusun sitesinde vga yı göremedim rgb yazıoyrdu şuan sitede görünmüyor özellikleri. Bu arada itopyada görmüş olduğunuz cihazın linkini atar mısınız? Çünkü 1300x-1050ti sistemin renderı daha iyi olabilecekse apudan onu almalıyım. Apu seçmemdeki amaç yüksek ram ve yüksek işlemci ile renderda sıkıntı çekmemek içindi derdim.

Hatta bu fiyatlar civarı ekran kartlı sistem toplayabilecek arkadaş çıkarsa çok sevinirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Baktıklarınız hazır sistem değil, tüm bileşenleri birleştirip size yolluyorlar. Yani bir nevi sizin yerinize topluyorlar bilgisayarı. Evet, en fazla 2 GB kullanabiliyor eğer video çekmek istiyorsanız ilerde 1000 serisi bir kart alıp GeForce Experince ile FPS düşmeden video çekebilirsiniz ama 2000 serisi kartları bekleseniz iyi olacak.
Evet hocam ama daha uygun fiyatı oluyor hazır sistemden kastım o. Bu arada siz ne dersiniz apu sistem bu haliyle ihtiyaçlarımı karşılar mı? Hangisi daha mantıklı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı