Ryzen 5 2400G ve Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz Uyumu

Abdullah3429

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Ryzen 5 2400G sistem topluyorum RAM'leri satın aldıktan sonra arkadaşım uyumlu mu diye sordu. Ben ise çoğu RAM uyumlu diye biliyorum. Yukarıda belirttiğim işlemciyle Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000MHz RAM uyumlu mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet. Uyumlu. Ama Ryzen 5 2600 ile 3200 MHz alırsanız daha iyi olacaktır, 3000 serisi için de 3200 MHz tavsiye ediliyor.
Ryzen 5 3600, gtx 1660 ti, vengeance cl16 8*2 ram, asus b450m-k, 650w +80 sistem topladım. Bilgisayarı açınca bios ekranı geliyor ve ram mhz leri düşük. Değerleri kendi seviyesine (3000mhz) ye getirdikten sonra kaydedip reset atma anında ekran gidiyor sistemin kapanıp açılması gerekirken sistem kapanmıyor, cpu ve gpu fanları dönmeye devam ediyor manuel olarak kapatmak zorunda kalıyorum. Tekrar açmak istediğim zaman ekran gelmiyor. Ramleri çıkarıp takmadan ekran hiç bir şekilde gelmiyor. Ramleri çıkarıp taktığımda ise ramler default ayarlarında (2400) mhz de geliyor. Arkadaşımın şöyle bir problemi var RAM'lerin uyumsuzluğu söz konusu olabilir mi?

Ryzen 5 3600, gtx 1660 ti, vengeance cl16 8*2 ram, asus b450m-k, 650w +80 sistem topladım. Bilgisayarı açınca bios ekranı geliyor ve ram mhz leri düşük. Değerleri kendi seviyesine (3000mhz) ye getirdikten sonra kaydedip reset atma anında ekran gidiyor sistemin kapanıp açılması gerekirken sistem kapanmıyor, cpu ve gpu fanları dönmeye devam ediyor manuel olarak kapatmak zorunda kalıyorum. Tekrar açmak istediğim zaman ekran gelmiyor. Ramleri çıkarıp takmadan ekran hiç bir şekilde gelmiyor. Ramleri çıkarıp taktığımda ise ramler default ayarlarında (2400) mhz de geliyor. Arkadaşımın şöyle bir problemi var RAM'lerin uyumsuzluğu söz konusu olabilir mi?
B450 anakartlarda 3000 serisi işlemcileri kullanmak için BIOS güncellemesi yapmanız lazım. Çok anladığımdan değil ama belki bilmiyorsunuzdur diye diyorum.

Bildiğim kadarıyla BIOS bile gelmemesi lazım eğer güncelleme yapılmadıysa.

RAM slotlarını sırasıyla;

-DIMM_A1 Slotuna sırasıyla önce 1. Belleği sonra 2. Belleği takıp test edin, aynı işlemi DIMM_B1 için de gerçekleştirin.

-DIMM_A2 ve B2 slotları için de aynı işlemleri gerçekleştirin.

Eğer bir sonuca ulaşamazsanız başka bir arkadaşınızdan farklı RAM'leri test edin, hiçbir sonuç elde edemezseniz iade edin.

E
B450 anakartlarda 3000 serisi işlemcileri kullanmak için BIOS güncellemesi yapmanız lazım. Çok anladığımdan değil ama belki bilmiyorsunuzdur diye diyorum.
Estağfurullah bilmiyordum. Teşekkür ederim :)
Bildiğim kadarıyla BIOS bile gelmemesi lazım eğer güncelleme yapılmadıysa.

RAM slotlarını sırasıyla;

-DIMM_A1 Slotuna sırasıyla önce 1. Belleği sonra 2. Belleği takıp test edin, aynı işlemi DIMM_B1 için de gerçekleştirin.

-DIMM_A2 ve B2 slotları için de aynı işlemleri gerçekleştirin.

Eğer bir sonuca ulaşamazsanız başka bir arkadaşınızdan farklı RAM'leri test edin, hiçbir sonuç elde edemezseniz iade edin.
Teşekkürler deneyeceğiz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı