Ryzen 5 2500U TDP sorunu

TDP(Themal Design Power) islemcinin cesitli kosullarda ne kadar guc cekecegini belirleyen ayarlardir. TDP ile ilgili bir laptoplarda bir "sorun" yok. Sadece aldiginiz performansi arttirmak icin TDP ayarlarini kurcalayabilirsiniz. Tabi tahmin edersinizki cihaz daha fazla isinacak.
TDP nasil arttirilir? YouTube uzerinde pek cok video var. Mesela:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@retiredtechnpt Her laptop üreticisinde bu olmuyor. BIOS kodlayarak ya da çeşitli programa yazılarak yapılabiliyor. Ryzen 5 2500U varsayılan değeri 15 TDP zaten. 25 TDP çıkması için tek çekirdeğin yüklenmesi gerekli. Tek çekirdeğe yüklenince belli bir sınırlama var 25 TDP gibi. 25 TDP erken ulaşınca tekrar 15 TDP değerine düşüyor. İçindeki dahili GPU ile yani Vega 8 ile kullanınca işlemciye kolay yükleniyor. Aslında TDP arttırma yok ancak TDP sabitleme var bu seferde ısınma söz konusu oluyor güçlü bir soğutması yok ise. Harici ekran kartıyla oynayınca bunlara gerek bile duyulmuyor. Oyunlar harici ekran kartına yüklenince işlemci rahat çalışıyor ve hız düşme sorunları yaşanmıyor.

@retiredtechnpt Her laptop üreticisinde bu olmuyor. BIOS kodlayarak ya da çeşitli programa yazılarak yapılabiliyor. Ryzen 5 2500U varsayılan değeri 15 TDP zaten. 25 TDP çıkması için tek çekirdeğin yüklenmesi gerekli. Tek çekirdeğe yüklenince belli bir sınırlama var 25 TDP gibi. 25 TDP erken ulaşınca tekrar 15 TDP değerine düşüyor. İçindeki dahili GPU ile yani Vega 8 ile kullanınca işlemciye kolay yükleniyor. Aslında TDP arttırma yok ancak TDP sabitleme var bu seferde ısınma söz konusu oluyor güçlü bir soğutması yok ise. Harici ekran kartıyla oynayınca bunlara gerek bile duyulmuyor. Oyunlar harici ekran kartına yüklenince işlemci rahat çalışıyor ve hız düşme sorunları yaşanmıyor.
Soğutucu yok fakat yapmamı önerir misin? bide bu özellikler ile nasıl csde 20fps alıyorum anlamıyorum herhangi bir çözümü varsa yazın lütfen

Çözüme gitmedim ve denemedim.

Aynı işlemciye sahibim ancak ben harici ekran kartla oynadığım düşük ayarda 100 FPS üzeri rahat alabiliyorum. Orta ve düşük ayarda 80 ile 100 FPS falan yine görebiliyorum. Ekran 60Hz olduğundan ekranda yırtılma oluyor bende 60FPS sabitleyip oynuyorum. Yine de FPS merak ediyorsanız görüntü atayım.

2500u.jpeg

Hangi ayarlarda düşük FPS alıyorsunuz? 20 FPS çok düşük. Ya cihazda sorunun var ya da sürücüleri doğru yüklemedi. DDU ile ekran kartını kaldırıp yeniden güncel sürücüyü yüklemeyi dener misin? Chipset sürücülerinde güncel olduğunu doğrulayın.

Son düzenleme:
Çözüme gitmedim ve denemedim.

Aynı işlemciye sahibim ancak ben harici ekran kartla oynadığım düşük ayarda 100 FPS üzeri rahat alabiliyorum. Orta ve düşük ayarda 80 ile 100 FPS falan yine görebiliyorum. Ekran 60Hz olduğundan ekranda yırtılma oluyor bende 60FPS sabitleyip oynuyorum. Yine de FPS merak ediyorsanız görüntü atayım.

Eki Görüntüle 470979

Hangi ayarlarda düşük FPS alıyorsunuz? 20 FPS çok düşük. Ya cihazda sorunun var ya da sürücüleri doğru yüklemedi. DDU ile ekran kartını kaldırıp yeniden güncel sürücüyü yüklemeyi dener misin? Chipset sürücülerinde güncel olduğunu doğrulayın.
Maalesef düşük ayarlarda 20 FPS alıyorum. Sürücü tam olarak doğru yüklendi.Chipset sürücüleri
de güncel. Cihazda nasıl bir sorun olabilir? Daha yeni

Son düzenleme:
Çok daha performans olmaz. Ancak sistemde rahatlama olabilir. FPS daha çok ekran kartı ve işlemci etkiliyor. İstersen 32GB yap FPS neyse onu alır. Dual 128Bit yaparsan biraz etkileyebilir oyunlar da ancak yine çok iyi performans bekleme eğer böyle düşük alıyorsa cihaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı