Çözüldü Ryzen 5 2600 @3.97 GHz Sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Baran Bulut

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ryzen 5 2600 + Dark Freezer X126 kule tipi soğutucu+ Gigabyte B450M S2H anakart kullanmaktayım. İşlemciyi Ryzen Master üzerinden 2.resimde gösterdiğim şekilde overclock yaptım. Prime95 testinde smallest yaptığım zaman 15 dakikalık test sonucunda aldığım sıcaklık değerleri bu şekilde, small yaptığımda ise 7. dakikadan sonra VRM sıcaklığı 94-95 dereceye geliyor ve bilgisayar reset atıyor. Sizce bu değerler iyi mi? Voltaj düşürmem gerekir mi? Bilgisayar genelde günde 15-20 saat açık fakat günde sadece 3-4 saat oyun oynuyorum en fazla. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca oynadığım oyunlar da CS:GO ve Valorant. Onun dışında arada sırada Bannerlord oynarım. İşlemci hiçbir zaman %100'e ulaşamıyor bu oyunlarda, o yüzden small testinde 7 dakika almasını pek takmadım ama sizce dikkat etmeli miyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_8.png
    Screenshot_8.png
    72,5 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    54,8 KB · Görüntüleme: 30
Çözüm
Arkadaşlar merhaba. Ryzen 5 2600 + Dark Freezer X126 kule tipi soğutucu+ Gigabyte B450M S2H anakart kullanmaktayım. İşlemciyi Ryzen Master üzerinden 2.resimde gösterdiğim şekilde overclock yaptım. Prime95 testinde smallest yaptığım zaman 15 dakikalık test sonucunda aldığım sıcaklık değerleri bu şekilde, small yaptığımda ise 7. dakikadan sonra VRM sıcaklığı 94-95 dereceye geliyor ve bilgisayar reset atıyor. Sizce bu değerler iyi mi? Voltaj düşürmem gerekir mi? Bilgisayar genelde günde 15-20 saat açık fakat günde sadece 3-4 saat oyun oynuyorum en fazla. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca oynadığım oyunlar da CS:GO ve Valorant. Onun dışında arada sırada Bannerlord oynarım. İşlemci hiçbir zaman %100'e ulaşamıyor bu oyunlarda, o yüzden small testinde 7 dakika almasını pek takmadım ama sizce dikkat etmeli miyim?
CPU'nun kendi sıcaklığı (79) güzel, onda problem yok. Anakartınız giriş seviyesi bir anakart olduğundan fazla hız aşırtma yapmanıza olanak tanımıyor. VRM sıcaklığı 95'in üzerine çıktığında bilgisayarın stabilitesi bozulur, restart atması o yüzdendir.

Sentetik testlerden ziyade oyun içerisinde test edin eğer kapanmıyorsa veya CPU sıcaklığınız 90'ı geçmiyorsa sorun olmaz. Çünkü sentetik testler günlük kullanımda olmayacak şekilde sisteme çok yük bindirir.

Ayrıca 1.42v 4GHZ için fazla.
İşlemcinin maksimum dayanabileceği sıcaklık değeri 95 olarak belirtilmiş, bence yapma :) reset sıcaklık değerlerinden kaynaklıdır muhtemelen. İşlemciler zaten %100 çalışmamalı bu nedenle ekran kartı denilen şey icat edildi. :)

CPU'nun kendi sıcaklığı (79) güzel, onda problem yok. Anakartınız giriş seviyesi bir anakart olduğundan fazla hız aşırtma yapmanıza olanak tanımıyor. VRM sıcaklığı 95'in üzerine çıktığında bilgisayarın stabilitesi bozulur, restart atması o yüzdendir.

Sentetik testlerden ziyade oyun içerisinde test edin eğer kapanmıyorsa veya CPU sıcaklığınız 90'ı geçmiyorsa sorun olmaz. Çünkü sentetik testler günlük kullanımda olmayacak şekilde sisteme çok yük bindirir.

Ayrıca 1.42v 4GHZ için fazla.

Çözüm

CPU sıcaklığını 2.monitörden devamlı olarak izliyorum. 2.5 saatlik Valorant tecrübemde 75I geçtiğini görmedim. Ekran kartı da 65-67 seviyelerini geçmiyor. O halde oyundayken reset atmazsa bu şekilde kullanabilir diyebilir miyiz? Bir de daha önceki işlemcimde overclock yapmıştım, oyundayken sorun yoktu fakat birden fazla kez Alt+Tab yaptığım zaman reset atıyordu makine, bunun sebebini biliyor musunuz?

Bir de daha önceki işlemcimde overclock yapmıştım, oyundayken sorun yoktu fakat birden fazla kez Alt+Tab yaptığım zaman reset atıyordu makine, bunun sebebini biliyor musunuz?
İlk defa böyle birşey duyuyorum. 😅

Evet günlük kullanımda stabil çalışıyorsa bir sıkıntı olmaz. Ayrıca voltu olabildiğince aşağıya çekin ki yüksek çekirdek hızlarında işlemci sıcaklığını aşağıda tutmanızs yardımcı olsun.

Ben hız aşırtma yaparken önce yüksek volt verip sonra kademe kademe test ederek aşağıya çekerim. Ta ki sistem istediğim çekirdek hızında stabil çalışıncaya kadar. O sınırı bulmanız gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı