Ryzen 5 2600 çok mu ısınıyor

Ryzen 5 2600 işlemciyi stok soğutucu ve stok termal macun ile 3-4 aydır kullanmaktayım. Valorant vb. bir oyun oynarken orta-düşük ayarlarda (Bu arada ekran kartım XFX RX570 4 GB.) 80 dereceleri görebiliyorum bazen 85'e kadar çıkabiliyor.

Bu ısınmanın sebepleri arasında Corsair Spec Delta RGB kasa kullanmam veya kasayı yere yakın ve hava almayan bir yerde kullanmam olabilir diye düşünüyorum. Bir süredir kasayı temizlememem ve bir hayli tozlanması da bir sebep sayılabilir. Ayrıca bir de oyunları 1440x900 oynadığımdan da (Monitörümün desteklediği çözünürlük bu.) belki biraz ısınıyordur.

Bugün bir kasayı açayım dedim. İçerisi bir hayli tozlanmış, yarın temizlemem gerekecek. Kasanın üstündeki toz filtresini ve yan kapağı çıkarınca Valorant'ta 70-72 derecelerde oynayabiliyorum. (tozlanmış haliyle) acaba üstte saydığım sebepler yüzünden mi işlemcim bu kadar ısınıyor. Bunun ileri vadede zararları olur mu? Ben de sağı solu arkası ve üstü açık ve yere yakın olmayan bir yere kasamı koymak istiyorum ama şu an kasama uygun bir masam yok. Bilgisayar masası diye tabir edilen şeyden mevcut maalesef.

Şunun duvara çok yaklaştırılmış halini kullanıyorum :(

Eki Görüntüle 964657
ben amd ryzen 5 3300 kullanıyorum, full yükte 70i geçmedi henüz. Bakımına havalanmasına dikkat et kendisi ısınan bir işlemci değil bence, öte yandan masaüstümde de en çok ısınan işlemcilerden biri fx8320 var ancak oda 70 75i geçmiyor.

Kendim de aynı işlemciyi kullanıyorum oyunlarda 55-65 derece arası değişiyor. Undervolt yapmanızı öneririm. Çok da riskli sıcaklıklarda kullanmıyorsunuz zaten sıkıntı olacağını sanmam.
Bildiğim kadarıyla Ryzen 5 2600'ün kritik sıcaklığı 95 derece falan idi. Tabii ona bakarsak iyi bir değer ama o kadar da iyi olduğu söylenemez bence.

Bildiğim kadarıyla Ryzen 5 2600'ün kritik sıcaklığı 95 derece falan idi. Tabii ona bakarsak iyi bir değer ama o kadar da iyi olduğu söylenemez bence.
ben eskiden fark etmeden soğutucuyu yanlış takıp nfs payback girmiştim fx8320 ile. Bi süre oynadım sonra sıcaklığa baktım şans eseri, 120c idi. Bu olaydan sonra bile sıkıntı çıkarmadı ancak anakart soketini de yakabilir, aslında bu olaydan 5 6 ay sonra anakartım bozuldu belki etkisi olabilir. Kısacası işlemcinin yapısı tabi önemli ancak olay kısmen sende bitiyor, kasa kullanıyorsan temiz olucak havalandırması açık olucak(kapağı açık kullanıyorum fanlarım kötü) laptopta da alt tarafı hava alıcak şekilde kullanmak gerek

Hocam bizde GTX 1070 Ti ve Ryzen 5 2600X var. Bizde aynı sıkıntıyı yaşadık. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine dd u ile ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırıp yeniden kurduk. Voltaj ayarına hiç girmedik. Sorun çözüldü denemeni tavsiye ederim.

ben eskiden fark etmeden soğutucuyu yanlış takıp nfs payback girmiştim fx8320 ile. Bi süre oynadım sonra sıcaklığa baktım şans eseri, 120c idi. Bu olaydan sonra bile sıkıntı çıkarmadı ancak anakart soketini de yakabilir, aslında bu olaydan 5 6 ay sonra anakartım bozuldu belki etkisi olabilir. Kısacası işlemcinin yapısı tabi önemli ancak olay kısmen sende bitiyor, kasa kullanıyorsan temiz olucak havalandırması açık olucak(kapağı açık kullanıyorum fanlarım kötü) laptopta da alt tarafı hava alıcak şekilde kullanmak gerek
öte yandan biostan kritik sıcaklık durumuna gelince kapatmayı kapatmıştım, bu olaydan sonra her zaman onu 90-100e getiririm.

Konuda FPS'den bahsettiğimi hatırlamıyorum. Sıcaklık mı demek istediniz?

Yan kapağı açık şekilde cidden 5-6 derece fark ediyor, üstteki toz filtresi de 1 derece fark ediyor. Ancak geri takması falan biraz yorucu. Bir miktar sakar olduğumdan kasayı itiştire kakıştıra sallıyorum biraz. 😄 yarın kasayı tozdan arındırıp bir daha sıcaklıklarına bakacağım.

Hocam size tavsiye:
Sinekligi alıp 3 kat yapın ve tam kasanizin önüne monteleyebilecek şekilde kesin.

On paneli sokun ve kestiğiniz sinekligi monteleyin bantla.
Bu sayede kasaniz mesh yapıda olacak.
Sinekligin iç kısmına tozluk da takarsaniz daha iyi olur bu şekilde fanlar tozlanmaz.

CPB kapattım ve kasayı iyice bir temizledim. Şu an o dar alanda bile yük altında maksimum 66-67 dereceyi gördüm. Oyunda ortalama 60-62'lerde çalışıyor. Aynı sorunu yaşayan var ise bu bir çözüm olabilir.

CPB kapattım ve kasayı iyice bir temizledim. Şu an o dar alanda bile yük altında maksimum 66-67 dereceyi gördüm. Oyunda ortalama 60-62'lerde çalışıyor. Aynı sorunu yaşayan var ise bu bir çözüm olabilir.

Çözüm o değil çünkü CPB işlemciyi stok hıza sınırlar yani performans düşer :)

Çözüm o değil çünkü CPB işlemciyi stok hıza sınırlar yani performans düşer :)
CPB'nin olayını biliyorum. Şu an oynadığım oyunlar için (Valorant, Minecraft, LoL) bana stok hız yeterli. İleride üst düzey oyunlar oynamayı düşünürsem CPB açıp denerim. Zaten o zamana kadar bir fan alıp OC de yapabilirim.

Geri
Yukarı