Ryzen 5 2600 GHz Yükselmiyor

Temel hız 3.7 GHz'ydi. Core Performance Boost seçeneğini kapattım, 3.4'e düştü. Tekrar otoya aldım ama yükselmiyor, sebebi nedir?

555.JPG

Orada yazmasa da sonuçta işlemcin 3.74 GHz'de çalışıyor. Eski işlemcim R5 2600 idi ve yanlış hatırlamıyorsam bende de temel hız 3.40 GHz gösteriyordu.

Sanırım karıştırdınız, temel olarak 3.4 GHz, turbo devreye girince 3.9GHz'e kadar çıkıyor.

Sıcaklık, güç tüketimi, çekirdeklere binen yüke göre işlemci otomatik hız artışına gidiyor.

İşlemciniz gayet sağlıklı değerler arasında çalışıyor.

Ayrıca bilgisayarınızı güç seçeneklerinden "Dengeli" durumuna alırsanız yüksek performans gerektirmeyen durumlarda daha az GHz değerlerinde çalışacaktır. "Yüksek Performans" seçili ise işlemci sürekli yüksek GHz değerlerinde çalışır. Kimileri "Yüksek Performans" seçeneğini önerirken kimileri "Dengeli" seçeneğini öneriyor. Şahsen kendim bilgisayarımı Dengeli de tutuyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı