Ryzen 5 2600 işlemci boşta 60 derece oluyor

Boşta 60 derece çok fazla. Yüke girdiğinde de sistem kapanıyorsa işler hiç iyi değildir.

Öncelikle sisteminizi eksiksiz şekilde paylaşın. Stok soğutucu kullanıp kullanmadığınızı belirtin. BIOS üzerinde yer alan CPB ayarını kontrol edin ve açık durumdaysa kapalı hale getirin.

Sonrasında yardımcı olmaya çalışırız.

İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: ASUS AMD RX580 4G.
RAM: Corsair Vengeance 8 GB 3000 MHz.
Anakart: ASUS Prime B450M-K
PSU: Corsair VS550.
CPB kapalı.
Stok soğutucu kullanıyorum.

Anakart ve soğutucunuz nedir? Bir de o voltaj ve frekans değerleri pek normal değil gibi.

Olması gereken değerler nedir? Nasıl değiştireceğim?

İçini açıp tozunu aldınız mı? Termal macun sürdünüz mü?

Evet.

Son düzenleyen: Moderatör:
@BvAtakan

Kasanız hava geçirgenliği açısından vasatında altında. Ön tarafta yeterli fan olsa bile tahliye konusunda da eksik bir kasa. Burada ilk aşama olarak işlemciniz için bir soğutucu almanız gerekir. Bir bütçe sunabilirseniz bunu çözelim. Eğer kasa değişimi de düşünürseniz ki bence gerekli yine bir bütçe bilgisi sunabilirsiniz.

R5 2600 işlemcim var. Kasamın hava sirkülasyonu çok iyi. İşlemci çarpan değeri ile ayarladım ve 3600 değerinde sabit gidiyor. Kule tipi fan kullanıyorum. Macunu da en son 15 ay önce yeniledim. Core boost kapalı ve size aşağıda değerlerimi paylaşıyorum. BIOS güncelleyin, anakart üzerinden fan ayarlarına bakın, soğutucunuzun doğru monte edildiğinden emin olun ve en önemlisi kasanın ön tarafını içeri hava çekecek fanlarla doldurun. Kasanızın hava sirkülasyonu çok düşük. Üzerine bir de RX580 gibi ısı kaynağı bir ekran kartınız var. Bunları doğruladıktan sonra düzelmezse başka hatalar aramaya başlayalım.
Odamın sıcaklığı 29 derece ve boşta sistem değerleri (kasadaki fanlar düşük hıza ayarlı).

1 saat oyun oynadıktan sonra, fan değerleri aynı (elle kontrol ediyorum)

Dostum aldığın arctic mx4 marka macun, kutuda mı geldi? Plastik bir torbada mı geldi? Bende bakımını yaptım ve boşta 15 derece fark etti. İyi sürdüğüne emin misin?
Bende ayni işlemciye sürdüm mx4 2-3 derece oynama oldu ama islemcinin macunu cok kotu durumda değildi benim.
2600X ile ne farkları var tam bilmiyorum ama ben %100 calistiriyorum islemciyi 4000 MHz'da 73'un ustunu hiç gormedim CS:GO oynarken. Boşta da 50 lerlerde geziniyor.

Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. BIOS'u biraz kurcaladım ve AI Overclock Tuner'ı D.O.C.P. den auto ya aldım (ne işe yaradığı hakkında hiç bir fikrim yok) ve şuan boşta 35-40 dereceleri görüyorum.

Geri
Yukarı