Ryzen 5 2600 Sistem Kısa Süreli Siyah Ekran Sorunu

Siya

Kilopat
Sistem:
AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz
ASRock Phantom Gaming X Radeon RX590 8G OC
Adata DDR4 3000MHz 8 GB RAM
Adata SU630 480GB
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM

Monitör:
Acer KG241QBMIIX 23.6' 1ms 75Hz

Sistemimi ve monitörümü yeni sipariş ettim. Elime dün geçti. Yaşadığım sorun şöyle; 15-20 dakikada bir siyah bir ekran geliyor ve 3 saniye sürüp gidiyor. Demin ilk oyun deneyimime CS:GO ile başlayayım dedim. 20 dk içinde 1 defa siyah ekran geldi. Ancak bu sefer hemen devamında yeşil bir ekran da geldi. Ve 3 saniye sonra tekrar düzeldi. Telaş etmeye başladım. Bir de şöyle bir detay vereyim. Sistemimin ve monitörümün yanında VGA kablosu dışında herhangi bir kablo gelmedi. Ekran kartımda VGA girişi olmadığı için evdeki HDMI to HDMI kablolarını denedim görüntü alamadım. Bilgisayarcıya gidip bir tarafı DisplayPort, bir tarafı HDMI olan kablo aldım, çalıştı. Çok sağlıklı bir kablo gibi gelmiyor bana, acaba kablodan mı diye düşünmüyor değilim.

Bu işlemcimin oyundan yarım dakika sonraki performansı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da kasanın oyun esnasında çıkardığı ses:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunları neden paylaştım? Çünkü kasanın çıkardığı ses normal gelmedi. Sanki fazla ısındı ve fazla gürültülü. İşlemci performansını ise çok bilgi sahibi olmadığım için sizlere bırakıyorum. Ancak şunu söyleyeyim. Masaüstünde takılırken bile 'EDC (CPU)' kısmı %70 ve %96 arasında gidip geliyor. Hatta demin Football Manager 2019 açtım %95'in altına düşmedi bile. Kasadan ise sürekli yükselip tekrar azalan bir fan sesi geliyordu. Hatta oyunu kapatmama rağmen devam etmekte..

Son düzenleme:
Yeni gelişmeler: Bahsettiğim sürekli yükselip tekrar azalan ses, ekran kartımdan geliyormuş. Fanları bir çalışıp bir duruyorlar. Telaşlanıp araştırdım, arıza değilmiş. Sıcaklığa göre ara ara çalışıp tekrar inaktif oluyorlarmış. Tabii kaç derecede bunu yapmalılar ve bendeyken kaç derecede bunu yapıyorlar onu merak ettim. Bakacağım.

Siyah ekran sıkıntısını da yaşamadım bu akşam.

Geriye kaldı 'EDC (CPU) kısmındaki yüksek derece. O da çözülse de ağız tadıyla bilgisayar kullansak.

Sıcaklığa göre ara ara çalışıp tekrar inaktif oluyorlarmış.
Bu zaten normal bir olay bende başka bir ses sandım bundan hiç bahsedeceğini düşünmemiştim bile 😃

Geriye kaldı 'EDC (CPU) kısmındaki yüksek derece.

Bu konuda ki CMD komut adımlarını dener misin?

Kasayı teknobiyotik'ten aldım. Bu detaylardan bahsetmek istemedim ama kasanın montajı ilk geldiğinde felaketti. Ekran kartını sabitlememişlerdi, yoldayken sallana sallana gelip anakartın girişini mahvetmişti. Geri gönderdim, bu 2. gelişi. Bu sefer de düzgün göndermemişlerse isyan edeceğim artık. Zaten Van'dayım, göndermem ve tekrar gelmesi 4 gün sürüyor. Kasayı kullanamadım bir türlü.
Dostum bende 3.5 killer aldım montajı gayet iyiydi yani ekran kartı sallanmasın diye kelepçe bile takmışlardı. Kasa aynı kasa sadece önde ki fanları takarken dikkat etmemişler, kablo fan'a sürtüyordu açtım kasayı düzelttim. Bende de R5 2600 RX580 var sorun yaşamadım. Galiba teknoloji işi şans işi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı