Ryzen 5 2600 Sistem Oyunda kendisini yeniden başlatıyor

özcankaptan

Centipat
Değerli arkadaşlar hepinize iyi günler.

Yeni toplamış olduğum bilgisayarımda daha önceden başıma hiç gelmemiş bir sıkıntı zuhur etti.

Oyuna girdikten sonra bilgisayar kendini yeniden başlatıyor, oyun oynerken işlemci sıcaklığı; ortalama 70 derece, ekran kartı sıcaklığı ortalama 75 derece (FarCry 5 Ultra ayarlarda). Yeniden başlatma süreleri değişiyor ama diğer oyunlardan farklı olarak sadece Warhammer Total War 2'de Next turn sekmesıne tıkladığımda birkaç saniye sonra kendini yeniden başlatıyor.

Sistem bileşenlerim;

İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: MSI Tomahawk B450 Max
RAM: Kingston Fury DDR4 3200 MHz
Ekran kartı: Gıgabyte RX-580 gamming 8 GB
SSD: Kingston A400(Windows kurulu)
HDD: Hitachi 1 TB(oyunlar kurulu)
PSU: Cooler master 750W

-Bilgisayarı 3D mark gibi test programlarında sınadım, işin ilginç yanı ise bu programlarda bilgisayar kendini yeniden başlatmadı.
-Bellekleri Windows bellek tanımadan test ettim, sorun bulamadı.
-SSD ve HDD'yi HD Tune Pro ile test ettim, sorun bulamadı.
-Ekran kartı sürücüsünü kontrol ettim dahası önceki sürümlerle de denedim fakat sonuç değişmedi.
-Bilgisayar oyundayken belirsiz aralıklarla (periyordik değil) ekran kartının 'abnormal Power LED'i birkaç kez yanıp sönmektedir, fakat bazı oyunlarda bahsi geçen LED hiç yanmadan da kendini yeniden başlattığı oluyor.

Bu problemin çözümü hakkında kıymetli yorumlarınız bekliyorum, değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu 2 hafta önce yaşadım. Ekran kartı sürücüsünü silip eski versiyona dönünce düzeldi. Bu tip sorunlar yazılımsal ve donanımsal oluyor. Sorun kaynağını bulmak baya güç. Öncelikle temiz kurulum yapıp sadece Windows için gerekli yazılımları yükleyip sonrasında bir oyunda denemeniz. Windows güncellemesi açıksa eski Windows sürümün de denemenizde tavsiyemdir.

Aynı sorunu 2 hafta önce yaşadım. Ekran kartı sürücüsünü silip eski versiyona dönünce düzeldi. Bu tip sorunlar yazılımsal ve donanımsal oluyor. Sorun kaynağını bulmak baya güç. Öncelikle temiz kurulum yapıp sadece Windows için gerekli yazılımları yükleyip sonrasında bir oyunda denemeniz. Windows güncellemesi açıksa eski Windows sürümün de denemenizde tavsiyemdir.

İki kere Windows'u baştan kurdum ve eski windows sürümlerini de denedim,ekran kartı driver sürümlerini de en güncelinden başlayarak bulabildiğim eski sürümlerinde de denedim sonuç değişmedi.Dediğiniz gibi sorunun kaynağını bulmak çok güç.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı