Çözüldü Ryzen 5 2600 Sistem Oyunlarda Akıcılık Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mehdi

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Öncelikle herkese merhaba. Konuya direk girmek istiyorum. Öncelikle sistemimi belirtmek isterim. AMD Ryzen 5 2600 işlemci. NVIDIA GTX1060 6 GB. 16 GB Adata 3000MHz DDR4 RAM. ASRock B450M RV 4.0 anakart. Adata 240GB SSD+250GB Samsung 860 Evo SSD. İşletim sistemim Windows 10 Pro 1903 temiz kurulum ve güncel. Monitör kısmında ise viewsonıc 144Hz 1ms fresync monitör. DP kablosu ile bağlantı sağlıyorum. PUBG Mobile'yi emülatör üzerinden oynuyorum arada sırada. Fakat nedense oyunda sabit 58 60 FPS almama rağmen oyunda bir akıcılık yakalayamıyorum. Emülatör ayarlarını YouTube üzerinde ki videolarda ki gibi yapmama rağmen. FPS sabit 2 FPS düşüyor çıkıyor. Desem ki anlık FPS düşüyor değil. SSD'de problem olsa 2 SSD'de de aynı sorun var. Monitör 144Hz zaten ondan desem değil. FreeSync NVIDIA üzerinden ve monitörden de aktif. Anakart en son sürüme güncel. RAM'ler 3000MHz'de çalışıyor. Her şey stabil gözüküyor. Kasma yok FPS yerinde. Sorun nerede sizce? Daha da açmak gerekirse mesela Android telefonda oynanan PUBG ile iPhone'den oynanan PUBG Mobile gibi düşünün. Android'de kasmamasına rağmen iPhone'de bir akıcılık serilik mi desem öyle bir fark var. Bende de böyle bir sorun var. Yayıncıların oyunlarını izliyorum, daha akıcı geliyor. Ben kendim oynuyorum kasma yok FPS zaten en üst düzeyde fakat böyle sağa sola hızlı mouse çevirdiğimde o akıcılık yok gibi o an FPS'de düşmüyor. Garip bir hal aldı durum iyice. Bu durum başka oyunlar da söz konusu değil. PC versiyon PUBG gibi. Lite sürümü gibi. Metro exedus da bile yok. Anlayamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunun kaynağını buldum. Emülatör ayarlarından Oyunu HD ayarlara almam gerekmiş. Ben Akıcı yapıyordum emülatör de ayarları... Oyun içi ve emülatör de HD yapınca sorun düzeldi. Demek sistem iyi ise akıcı da çalıştırmak akıllıca olmuyor imiş..
AMD de sanallaştırma yok diye biliyorum ben. Yanlış biliyorsam düzeltin. Ayrıca sanallaştırma yapmanın bu işlemcide gereği varmı ki ? 6 çekirdek 12 izlek yani 12 sanal çekirdek bulunuyor. Acaba freesync emülatör de işlemiyor olabilir mi ? Manuel 60HZ çözer mi işi ki.

Emülatör den oyuna girerken manuel ekrani 60HZ e çekeceğim. Sonuçları buradan paylaşacağım. Birde ek bir sorun sormak istiyorum. Bu freesync olayı şu mu oluyor; 60HZ monitörün var. Sen 100 FPS alıyorsun ve yırtılma meydana geliyor. Bu yüzden freesync teknolojisine ihtiyaç duyuyorsun. Peki bu olay tersine yani monitörün 144HZ 70 FPS alıyorsun. Yine mi yırtılma meydana geliyor. Anlayamadığım nokta bu. Yoksa ekran gerekli FPS i karşılıyorsa sorun yok karsilayamayinca mi sorun oluşuyor ?

Bu freesync olayı şu mu oluyor; 60HZ monitörün var. Sen 100 FPS alıyorsun ve yırtılma meydana geliyor. Bu yüzden freesync teknolojisine ihtiyaç duyuyorsun.
Aynen öyle.
Peki bu olay tersine yani monitörün 144HZ 70 FPS alıyorsun. Yine mi yırtılma meydana geliyor.
Bu durumda yırtılma meydana gelmiyor.
Eğer 144 Hz monitörü 70 FPS ile kullanırsan 70 Hz görüntüsü vermiyor. Daha az akıcı bir görüntü veriyor. Nedenini bilmiyorum ama böyle oluyor.

Öncelikle herkese merhaba. Nvdia denetim masası çözünürlükten 1080 e alıp 60 Hz düşürdüm. Bu sefer masaüstü böyle kasar gibi geldi. Ama oyun içi de herhangi bır faydası olmadı..

Oyun içerisindeki çözünürlüğünüz ile masaüstündekini aynı mı? Görüntü ayarlarındaki ölçeğin %100 olduğuna dikkat edin. %150'e alınca oyun içerisindeki grafik kalitesi değişiyor. Ayrıca oyun 60FPS'nin üzerine çıkmadığından dolayı iyi bir deneyim elde etmek oldukça zor. 1920x1080 ve 60HZ olarak deneyin.

Oyun içerisindeki çözünürlüğünüz ile masaüstündekini aynı mı? Görüntü ayarlarındaki ölçeğin %100 olduğuna dikkat edin. %150'e alınca oyun içerisindeki grafik kalitesi değişiyor. Ayrıca oyun 60FPS'nin üzerine çıkmadığından dolayı iyi bir deneyim elde etmek oldukça zor. 1920x1080 ve 60HZ olarak deneyin.
Cevap için teşekkür ederim. Oyun içi çözünürlük ile masaüstü çözünürlük aynı. Ayrıca 1920x1080 60HZ yaptım nvdia dan yine aynı. Kasma yok akıcılık var fakat kayganlık yok yağ gibi tabir ettiğimiz o olay yok. 3 adet fotoğraf atıyorum ayarlar hakkında
1.jpg
2.jpg
3.jpg
buyrun bakın.

Düzgünleştiriciyi kapatın ve de bu problem başka oyunlarda var mı özellikle 144fps alabildiğiniz oyunlarda monitörle beraber güzel bir akıcılık yakalıyor musunuz? Muhtemelen evettir, oyun ne yazıkki mobil 60 FPS üstü desteklemiyor ve o akıcılığı yakalayamıyorsunuz tamamen oyundan kaynaklı bir durum.

Düzgünleştiriciyi kapatın ve de bu problem başka oyunlarda var mı özellikle 144fps alabildiğiniz oyunlarda monitörle beraber güzel bir akıcılık yakalıyor musunuz? Muhtemelen evettir, oyun ne yazıkki mobil 60 FPS üstü desteklemiyor ve o akıcılığı yakalayamıyorsunuz tamamen oyundan kaynaklı bir durum.
Yok yok her oyunda maşallahı var. Sorunum başka oyunlar da yok. Sadece bu yayıncılar da neden bu kadar yağ gibi oyun onu anlayamadığım için konuyu actım. Yapacak birşey yok. Böyle devam. Çözüm bulursam paylaşırım buradan.

Bios ayarlarinda emulatorler icin sanallastirma diye bir ayar var onu acarsaniz sorununuz cozulecektir. Bu olay emulator kaynakli ya da bu ayarin acilmamasindan kaynakli muhtemelen. Ben de emulatorle baska oyunlar oynarken ayarlari acip sorunsuz oynadim.
Yanlız o sanallaştırma ayarı bilgisayarı kitleyebilir. Ben denemiştim. Her işlemciye uygun veyahut uygun olsa dahi kaldırabileceği bir ayar değil o. Ben emülatör kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı