Ryzen 5 2600 sistemde yüksek CPU ve RAM kullanımı

tuniqurem

Hectopat
2019'da aldığım bilgisayarda işim gereği yaklaşık 2 yıldır herhangi bir oyun oynamadım. O yüzden donanımla ilgili problemim ve beklentim çok olmadı. Ama son 2 3 gündür tarayıcıda gezerken bile yavaşlık oluyor. Youtube'da video izlerken FPS düşükmüş hissiyatı veriyor. Görev yöneticisini ilk açtığımda CPU değeri %75-80 lerde geziyor sonrasında yavaş yavaş düşüyor. Ayrıca 3 yıldır sorunsuz kullandığım ve kayıt esnasında maksimum %15 CPU kullanımı gördüğüm OBS programında kayıt yaparken %40-45 CPU kullanımı görmeye başladım ve 10 20 saniye sonra ya bilgisayar tamamen donuyor ya da donmasa da aşırı yavaşlıyor kasadan sesler gelmeye başlıyor. Çözümü bilen var mı?

Windows 10 kullanıyorum. Ryzen 5 2600 işlemcim ve 3000 MHz 8 GB belleğim var. 2 3 ay sonra tam 3 yıldır kullanmış olacağım. Bilgisayarı çok fazla kullanmadığım için şuana dek hiç format atmadım. Ayrıca aynı problem geçen senede 2 3 hafta boyunca oldu ama sonrasında kendi kendiliğine düzelmişti. Yani hiçbir şey yapmamıştım kullanmaya devam ettim 2 3 hafta sonra normal haline geri dönmüştü.

gn.png

Geri
Yukarı