RTX 2060 ve Ryzen 5 2600 sistem yüksek CPU kullanımı sorunu

ahmetcan124

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda CPU kullanımı 30 40 civarlarında gezerken aniden 1-2 saniyeliğine 80-90 civarına çıkıyor sonra hemen geri düşüyor. Sistemde 8 GB RAM var sorun bundan mı? Ve Aida64 testinde 1 dakika sonunda işlemci 85-87 civarlarına geliyor. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor? İşlemciyi daha yeni aldım 1-2 hafta oldu sorun işlemcide mi? İşlemci boşta iken 48-53 derece civarlarında.
Not: Monitörüm 1600x900 destekliyor.

Sıkıntı ramden kaynaklı degil. Stok soğutucu ile yaz aylarında normal. Oyunlarda 80i geçmiyorsa problem yok. Stok soğutucu kullandığınızi varsayarak yazıyorum bu arada. Core performans boost kapatin. Sabit 3.6 GHz de çalıştırın. Voltajı kendiniz belirleyin. Ryzen master programindan adim adim dusurup apply test basin. Pc çökene kadar yapin. En son çöktüğü voltajin bi üst voltajini ayarlayin. Boylece verebieceginiz en dusuk voltaji stabil bir sekilde vererek isiyida bir miktar dusurebilirsiniz.

Ram yükseltmesi'de tavsiye ederim bu arada.

Sıkıntı ramden kaynaklı degil. Stok soğutucu ile yaz aylarında normal. Oyunlarda 80i geçmiyorsa problem yok. Stok soğutucu kullandığınızi varsayarak yazıyorum bu arada. Core performans boost kapatin. Sabit 3.6 GHz de çalıştırın. Voltajı kendiniz belirleyin. Ryzen master programindan adim adim dusurup apply test basin. Pc çökene kadar yapin. En son çöktüğü voltajin bi üst voltajini ayarlayin. Boylece verebieceginiz en dusuk voltaji stabil bir sekilde vererek isiyida bir miktar dusurebilirsiniz.
Sıcaklıktan bahsetmiyor GPU-CPU Kullanımından bahsediyor 😁

Yakın zamanda zaten şu ikisini almayı planlıyorum. Sorun acaba işlemci mi bozuk diye düşündüm o yüzden sormak istedim.

Ve bazı oyunlarda cpu kullanımı 40-50 civarlarında geziyor, ekran kartı ise 44-60 civarlarında hiç daha %90 olduğunu görmedim nedeni nedir?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı