Ryzen 5 2600 stok soğutucu ile overclock

Herkese iyi forumlar.
Ryzen master programı ile işlemcimi 4.0 GHz hızına aldım voltaj değerini 1.35 yaptım. AIDA64 programı ile stres testi yaptığımda işlemci 2 dakika sonrasında 88 dereceden bir anda 94 derece oldu.
Siz değerli deneyimli arkadaşlar bu hızlara stok soğutucu ile çıkıyorlar. Benim yanlışım ne olabilir? Bu arada ilk deneyimim.
Xigmatek astro 650W 80Plus bilgisayar kasası,
ASUS TUF B450 PLUS GAMING anakart.
İşlemciyi zaten biliyorsunuz :)
1.15V (1.15-1.20 arasında olur herhalde. Her işlemci aynı değil.) ile 3.9GHz verin. Ben öyle kullanıyorum gayet iyi 😀

Stres testinde maksimum kaç derece oluyor?
Oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor. Stres testinde (Prime 95) ise 5 dakika kadar sonra 80 derece oluyor. Daha sonrasını bilemiyorum çünkü 80 derecede sistem kendini korumaya alıp kapatıyor.

Bu arada dediğine yakın voltajda 4.0 yaptığımda (Daha önce denedim.) 3-4 saniye geçmeden 86 derece oldu. (Koruma o zaman yoktu niye açıldı bilmiyorum ama açık kalması bence daha iyi.) Bunu görünce hemen testi kapattım 😀

Stress testinde çıkan sıcaklık değerleri, oyun ve normal kullanıma gore yüksek olur. Kasanız ne bilmiyorum. Onu mesh değilse, on tarafi çıkarın. Prime95 ile dedigim testi yapin. Sıcaklık değerini Aida64 ile takip edin.
Dostum öncelikle sana gerçekten teşekkür ediyorum, şuan işteyim akşam çalışmalara devam edeceğim.
Kasam Xigmatek Astro 650w 80plus RGB modeli. Söylemiş olduğun değerleri tekrar denememi mi öneriyosun? Çünkü ekran gitmişti Aida64 testinde fakat bu sefer Prime95 ile test edicem.

@VeyselYk Dediğim GHz ile voltajı dene, test esnasında on tarafını çıkar kasanın. 10 DK dediğim testte kapanmazsa, sistem stabildir. Dediğim gibi test esnasında sıcaklıklar yüksek olur. Normal hayatta o sıcaklıklara çıkmayacaktır işlemci, ilerde iyi bir soğutma alırsınız kafanız rahat eder.

@VeyselYk Dediğim GHz ile voltajı dene, test esnasında on tarafını çıkar kasanın. 10 DK dediğim testte kapanmazsa, sistem stabildir. Dediğim gibi test esnasında sıcaklıklar yüksek olur. Normal hayatta o sıcaklıklara çıkmayacaktır işlemci, ilerde iyi bir soğutma alırsınız kafanız rahat eder.
Tamam başkan Prime95 testini yaparken kaç derece sıcaklık gördüğümde testi durdurmamı önerirsin? Birde sence kullandığım kasa hava akışı, fanları iyimidir değiştirmeye gerek var mı?

Tamam başkan Prime95 testini yaparken kaç derece sıcaklık gördüğümde testi durdurmamı önerirsin? Birde sence kullandığım kasa hava akışı, fanları iyimidir değiştirmeye gerek var mı?
85'lerde felan kalırsa elleme, dedigimi yap bir 10 DK test et. Baktın kapanma ne olmadi, normal hayatta zaten o değerlere pek ulaşmaz. Kasa icin pek bilgim yok, güzel kasaya benziyor ama onu çok kapalı.

85'lerde felan kalırsa elleme, dedigimi yap bir 10 DK test et. Baktın kapanma ne olmadi, normal hayatta zaten o değerlere pek ulaşmaz. Kasa icin pek bilgim yok, güzel kasaya benziyor ama onu çok kapalı.
Tamamdır hocam söylediğin şekilde yapıp sonuçlarını belirtirim, ilgilendiğin için çok sağol.
Kasa ön kapağın yanlarından hava alıyor, yanları baya açık.
@VeyselYk Dediğim GHz ile voltajı dene, test esnasında on tarafını çıkar kasanın.
Hocam dediğin değerleri verdim, sistem boştayken izlemek için Aida64'ten takip ederken sıcaklık ilk başta gayet normalken birkaç dakika içerisinde 70 dereceye ulaşıyor ve sistem kapanıyor. Prime95 ile daha test etmedim sadece Aida64'ten izliyorken.
@Lemi Galip kaldık böyle :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı