Çözüldü Ryzen 5 2600 Tabanlı Sistem Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alper1441

Hectopat
Sistemim:
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
  • Asus TUF B450 Plus Anakart
  • Corsair Vengeance 8GB 2933Mhz RAM
  • Asus ROG Strix RX570 4G Ekran Kartı
  • Silverstone Essential 600W 80+ Strider Serisi Güç Kaynağı
  • Toshiba OCz TR200 240GB SSD
Yukarıdaki sistemde aldığım günden beri sorun yaşıyorum. İlk başta 3000MHz frekansındaki RAM sebebiyle sistem 1 hafta sorun üstüne sorun, oyundan atmalar, mavi ekran hataları aldım. En son sorunu fark edip 2933MHz'de stabil çalıştırdım. Birkaç gün sorunsuz kullandıktan sonra 4 gün şehir dışına çıktım ve eve döndüğümde bilgisayarı bir açtım bilgisayarda çok fena donma sorunu vardı. PC 3-4 saniyede bir donuyordu. En sonunda bilgisayara reset falan çektim sorun sonunda düzeldi sandım ama PC çalıştıktan bir süre sonra tekrar aynı donma sorununa dönüyordu. Güç seçeneklerinden yüksek performans moduna alarak bilgisayardaki sorunları tekrar çözdüm sanarken gene aynısı oldu. Bilgisayarda Windows güncel, driverlar ve BIOS da güncel. Bir de AMD Ryzen 5 2600 için çipset driverı varmış onu da indirdim ve AMD'nin bu işlemci için hazırladığı özel güç planını seçtim. PC tekrar stabil çalıştı derken gene sorun devam etti. İşlemciyi açtım pinler sapasağlam, soğutucu montajında sorun yok. Sıcaklık değerleri normal. Stres testinde 75 derece falan gördüm en fazla. Sorun bilgisayarın hangi bileşeninde? Yazılımsal mı donanımsal mı? Bir de bunun üstüne Chrome bozuldu bazen sinirlenip PC'ye benzin döküp yakasım geliyor :)

RX kartlarda yazılımsal olarak Wattman'la alakalı bir sorun var. Probleminiz bu olabilir. Ayrıca çift kanal ram kullanmanız belki sorununuzu düzeltebilir. Çift kanal ram bulma şansınız varsa deneyebilirsiniz. Son olarak ramleriniz anakartınızın uyumluluk listesinde olmayabilir. Anakartınızın uyumluluk listesindeki ramleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Ani donmalar Ramdan kaynaklanıyor olabilir. Şu video size yardımcı olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam sorunu çözdüğünüzde dönüş yaparmisiniz. Çünkü aynı sistemi toplama gibi bir niyetim var.

RAM hızı ayarı için el ile değilde hazır profilleri seçerseniz daha stabil olur. Kullandığınız RAM için ayarlarda bir DOCP ayarı olması gerek onu seçmeniz bellek stabilitesini arttıracaktır.

RAM hızı ayarı için el ile değilde hazır profilleri seçerseniz daha stabil olur. Kullandığınız RAM için ayarlarda bir DOCP ayarı olması gerek onu seçmeniz bellek stabilitesini arttıracaktır.
Zaten DOCP açık. El ile hiçbir ayar yapmadım sadece DOCP'nin 3000Mhz'de olan hızını 2933'e düşürdüm. Zaten Windows bellek tanılama servisinde RAM'le ilgili hiçbir sorun algılanmadı.
Ani donmalar Ramdan kaynaklanıyor olabilir. Şu video size yardımcı olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
RAM'de bir sorun çıkmadı.
RX kartlarda yazılımsal olarak Wattman'la alakalı bir sorun var. Probleminiz bu olabilir. Ayrıca çift kanal ram kullanmanız belki sorununuzu düzeltebilir. Çift kanal ram bulma şansınız varsa deneyebilirsiniz. Son olarak ramleriniz anakartınızın uyumluluk listesinde olmayabilir. Anakartınızın uyumluluk listesindeki ramleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
Wattman ayarları sıfırlandı diye sürekli bildirim geliyordu PC başlatılınca. O sorunun çözümünü internette buldum ve Wattman'le ilgili hata almıyorum bayadır.
RAM'ler zaten uyumlu anakartımla. Hatta Teknopat iki önceki sistem toplama videosunda aynı işlemcinin X modeli,aynı anakart, ve RAM'le topladı sistemi.
Yeni bir RAM almak istemiyorum açıkçası. Bana yetiyor 8GB.
Ayrıca RAM'i doğru RAM slotuna taktığıma da eminim.

Bende aynı sorunlarla uğraştım nerdeyse anakart bozuk diye geri verecektim. UEFİ bios işletim sitemi kurdum PC şahlandı
UEFI BIOS işletim sistemi nasıl kuruluyor :D Denemekten zarar gelmez artık kafayı yemek üzereyim.
Bende aynı sorunlarla uğraştım nerdeyse anakart bozuk diye geri verecektim. UEFİ bios işletim sitemi kurdum PC şahlandı
Az önce baktım benim BİOS zaten UEFI.
Hocam sorunu çözdüğünüzde dönüş yaparmisiniz. Çünkü aynı sistemi toplama gibi bir niyetim var.
Yaparım tabii çözülürse. Yapılabilecek her şeyi deneyeceğim olmazsa satıp Intel sisteme geçmeyi düşünmüyor değilim.

Son düzenleme:
Youtube de videoları var ama önce anakartın BIOS uefi mi onu öğrenin
BIOS UEFI evet.
Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Sorun Windows'un düzgün kurulmamış olmasındaymış. Formatladım düzeldi her şey.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı