Çözüldü Ryzen 5 2600 Tabanlı Sistem Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alper1441

Hectopat
Sistemim:
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
  • Asus TUF B450 Plus Anakart
  • Corsair Vengeance 8GB 2933Mhz RAM
  • Asus ROG Strix RX570 4G Ekran Kartı
  • Silverstone Essential 600W 80+ Strider Serisi Güç Kaynağı
  • Toshiba OCz TR200 240GB SSD
Yukarıdaki sistemde aldığım günden beri sorun yaşıyorum. İlk başta 3000MHz frekansındaki RAM sebebiyle sistem 1 hafta sorun üstüne sorun, oyundan atmalar, mavi ekran hataları aldım. En son sorunu fark edip 2933MHz'de stabil çalıştırdım. Birkaç gün sorunsuz kullandıktan sonra 4 gün şehir dışına çıktım ve eve döndüğümde bilgisayarı bir açtım bilgisayarda çok fena donma sorunu vardı. PC 3-4 saniyede bir donuyordu. En sonunda bilgisayara reset falan çektim sorun sonunda düzeldi sandım ama PC çalıştıktan bir süre sonra tekrar aynı donma sorununa dönüyordu. Güç seçeneklerinden yüksek performans moduna alarak bilgisayardaki sorunları tekrar çözdüm sanarken gene aynısı oldu. Bilgisayarda Windows güncel, driverlar ve BIOS da güncel. Bir de AMD Ryzen 5 2600 için çipset driverı varmış onu da indirdim ve AMD'nin bu işlemci için hazırladığı özel güç planını seçtim. PC tekrar stabil çalıştı derken gene sorun devam etti. İşlemciyi açtım pinler sapasağlam, soğutucu montajında sorun yok. Sıcaklık değerleri normal. Stres testinde 75 derece falan gördüm en fazla. Sorun bilgisayarın hangi bileşeninde? Yazılımsal mı donanımsal mı? Bir de bunun üstüne Chrome bozuldu bazen sinirlenip PC'ye benzin döküp yakasım geliyor :)

Hocam PC yi alalı 20 günü geçti sanırım [emoji16] yinede geri dönüş yapmanız güzel oldu. Sorununuzmu çözüldüğüne sevindim.
BIOS UEFI evet.

Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Sorun Windows'un düzgün kurulmamış olmasındaymış. Formatladım düzeldi her şey.

Sistemim:
  • Ryzen 5 2600 İşlemci
  • Asus TUF B450 Plus Anakart
  • Corsair Vengeance 8GB 2933Mhz RAM
  • Asus ROG Strix RX570 4G Ekran Kartı
  • Silverstone Essential 600W 80+ Strider Serisi Güç Kaynağı
  • Toshiba OCz TR200 240GB SSD
Yukarıdaki sistemde aldığım günden beri sorun yaşıyorum. İlk başta 3000MHz frekansındaki RAM sebebiyle sistem 1 hafta sorun üstüne sorun, oyundan atmalar, mavi ekran hataları aldım. En son sorunu fark edip 2933MHz'de stabil çalıştırdım. Birkaç gün sorunsuz kullandıktan sonra 4 gün şehir dışına çıktım ve eve döndüğümde bilgisayarı bir açtım bilgisayarda çok fena donma sorunu vardı. PC 3-4 saniyede bir donuyordu. En sonunda bilgisayara reset falan çektim sorun sonunda düzeldi sandım ama PC çalıştıktan bir süre sonra tekrar aynı donma sorununa dönüyordu. Güç seçeneklerinden yüksek performans moduna alarak bilgisayardaki sorunları tekrar çözdüm sanarken gene aynısı oldu. Bilgisayarda Windows güncel, driverlar ve BIOS da güncel. Bir de AMD Ryzen 5 2600 için çipset driverı varmış onu da indirdim ve AMD'nin bu işlemci için hazırladığı özel güç planını seçtim. PC tekrar stabil çalıştı derken gene sorun devam etti. İşlemciyi açtım pinler sapasağlam, soğutucu montajında sorun yok. Sıcaklık değerleri normal. Stres testinde 75 derece falan gördüm en fazla. Sorun bilgisayarın hangi bileşeninde? Yazılımsal mı donanımsal mı? Bir de bunun üstüne Chrome bozuldu bazen sinirlenip PC'ye benzin döküp yakasım geliyor :)
Bi bakarmısınız acaba? Birşey sormam lazım.

Yazı Üzerinden çok zaman geçmiş ama 1 hafta önce ryzen 5500, gigabyte a520m h anakart pny 3200 mhz 16 gb ram ve cooler master 650w mve psu lu sistem topladık, hepsi sıfır.
Bilisayar oyun oynarken arada bir 10 15 saniye donuyor. sorunun kaynağı ne olabilir?
Bundan önce 15 senedir kullandığım intel sistemlerde hiç bir sorunyaşamamıştım.

Geri
Yukarı