Ryzen 5 2600 ve GTX 1650 Sistem Toplama

denizcanss

Hectopat
Şu an N11 indirimleri varken baştan bir kasa toplamak istedim. Bu yüzden sizlerden tavsiyelerinizi rica ederim. Daha önce kasa toplamadım bunun bilgisini sizlere vermek isterim. Forumlardan, arkadaşlarımdan aldığım bilgiler üzerine kendimce bir kasa hazırladım ve size sunuyorum.

Ben oyun bilgisayarı olarak düşünüyorum Fakat; Render, Photoshop, 3DS Max gibi uygulamaları da kullanacağım. Oyunlarda 4K veya 2K oyun oynamayacağım. 1080P, 720P benim için yeterli olacaktır. AMD tarafının hem iş hem oyun tarafında güçlü olduğunu araştırdığım için işlemciyi şimdilik Ryzen 5 2600 olarak aldım.

Seçeceğim anakartı alıp yıllarca kullanacağım ve üstünde oynamalar yapacağım. (M. 2 SSD, işlemci, RAM) bu parçaları ilerleyen zamanda baştan değiştireceğim için anakartın iyi olması benim için çok önemli. İleriye dönük düşündüğüm içinde 3. nesil ankart istiyorum. Aşağıda belirttiğim anakartı seçmemin sebebi. 2 tane M.2 yuvaası, 4 adet RAM yuvası ve en bariz beni cezbeden Wİ-Fİ bulunması.

Benim internetten araştırıp kendime uygun gördüğüm sistemi aşağıda sizinle paylaşıyorum. Bu parçalar biribiri ile uyumlu mu veya değiştirmem, çıkarmam gereken parçalar var mıdır?

Bütçem 5.000-5.500 TL arası

• MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi AM4 AMD Ryzen™DDR4 4400MHz(OC) M.2 USB 3.2 Anakart: 1550 TL ALMADIM
  • Kingston A2000 SA2000M8/250G 250 GB PCI-e 3.0 X4 M.2 NVMe SSD: 333TL N11'den aldım
  • AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz 16MB AM4: 835 TL N11'den aldım
  • Corsair Vengeance LPX 8 GB(2x8GB) DDR4 3000MHz: 398 TL N11'den aldım
  • Western Digital Caviar Green WD10EZRX 1 TB HDD: 225 TL N11'den aldım
  • MSI GeForce GTX 1650 Gaming X 4 GB GDDR5 128Bit: 1500 TL ALMADIM
  • Cooler Master Masterbox MB520 650W 80+: 980 TL ALMADIM
Teşekkürler.

n11 indirimi sahte önce ürünün parasını yükseltiyorlar sonra ise indirim yapıp aynı paraya denk getiriyorlar.

Parçaların hepsi uyumlu. Bence ekran kartı olarak RX590 8GB veya 1660Ti seçmek daha mantıklı. Ayrıca şahsi görüşüm HDD artık eski ve yavaş bir donanım olduğu için ona harcanacak parayla daha yüksek kapasiteli SSD veya M2 almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

n11 indirimi sahte önce ürünün parasını yükseltiyorlar sonra ise indirim yapıp aynı paraya denk getiriyorlar.
N11 indirimi ile ilgili şuanlık sorunum yok. Sadece sistem ile ilgili bilgi isteme
Parçaların hepsi uyumlu. Bence ekran kartı olarak RX590 8GB veya 1660Ti seçmek daha mantıklı. Ayrıca şahsi görüşüm HDD artık eski ve yavaş bir donanım olduğu için ona harcanacak parayla daha yüksek kapasiteli SSD veya M2 almak daha mantıklı diye düşünüyorum.
Tavsiyen için sana teşekkür ederim. Şimdi benim hep incelemeler yaptığım GTX serisi olduğu için RX serisi üzerinde hiç bir bilgim yok bu yüzden 1650 olarak yazdım. Bu süreçte RX590, 1650'den daha mı iyidir ? FPS değerlerinde bir farklılık olur mu ?

Aldığın ramlere göre o anakart çok üst düzey. Ramlere uygun bir anakart seçilerek grafik kartında yükseltme yapılabilir. Amd edit, render ve oyun deneyimlerinde nvidiaya göre daha çok fiyat performans ürünü üretiyor. Tavsiye edeceğik grafik kartı Rx 590+ nitro karşılaştırması da bu şekilde. Gtx1650 vs rx 590

Aldığın ramlere göre o anakart çok üst düzey. Ramlere uygun bir anakart seçilerek grafik kartında yükseltme yapılabilir. Amd edit, render ve oyun deneyimlerinde nvidiaya göre daha çok fiyat performans ürünü üretiyor. Tavsiye edeceğik grafik kartı Rx 590+ nitro karşılaştırması da bu şekilde. Gtx1650 vs rx 590
İlerde ramleri değiştireceğim. Ben anakartı yüksek tutmak istedim. M.2 yuvalarını ve RAM sloatlarını 1 sene sonra dolduracağı hiç boş yer kalmayacak. İlerde 4 Tane Corsair RGB Pro ramlerini alacağım.

Belirtmiş olduğun bu ramlerin sadece zayıf kalacak ama anakartta herhangi bir problem çıkarmaz değil mi ? Uyumluluk sağlanabilir ?
İlerde ramleri değiştireceğim. Ben anakartı yüksek tutmak istedim. M.2 yuvalarını ve RAM sloatlarını 1 sene sonra dolduracağı hiç boş yer kalmayacak. İlerde 4 Tane Corsair RGB Pro ramlerini alacağım.

Belirtmiş olduğun bu ramlerin sadece zayıf kalacak ama anakartta herhangi bir problem çıkarmaz değil mi ? Uyumluluk sağlanabilir ?

Bu Ekran kartına baktım. Bunun düzeyinde bu fiyatta en iyi performans verebilecek ekran kartı bu mudur ?

Hocam son attığınız RX590 fiyatı çok yüksek ortalama 1.500₺ gibi fiyatlara aynı performansı veren RX590'lar var.
Bu ekran kartına bakacağım. Bunu belirttiğim anakarta takabilirim değil mi ? Benchmark'ta hep bu parçanın üstün olduğu gözüküyor. Size soracağım soruyu bilgisizliğime verin. Buradaki 2 ekran kartında farklılıklar fan fazlalıkları. 1 Fan daha fazla diye Asus'a mı yönlenmeliyim yoksa bu 2 fanlı ekran kartımız yeterli olacak mıdır ?

Ben de Ryzen 5 2600x ile bir anakart bakıyorum. gigabyte b450m-s2h bir anakart almayı düşünüyorum. üzerine Nvidia Quadro P2200 takacağım. 3d işler için. Sistem tasarımım şu şekilde:

Gigabyte B450M-S2H
AMD Ryzen 5 2600X
CORSAIR VENGEANCE DDR4-3600MHZ 16GB (2X8GB)
PNY QUADRO P2200 5GB GDDR5X 160Bit DDR5 16x
Gigabyte GP-GSM2NE8512GNTD 512 GB M.2 PCIe SSD
FSP Hydro G 850 Serisi 80Plus Gold 850W

Anakart yeterli mi? Herşeyi anlıyorum ama bu anakartların ucuzlarıyla pahalıları arasındaki farkı bir türlü anlamıyorum. Gerekli mi?

Hocam piyasadaki bütün ekran kartlarına uyumlu anakartınız o konuda sıkıntı yaşamazsınız. 1 fana bakmanıza gerek yok Sapphire-Asus-MSI gibi firmaların soğutma sistemleri yeterli düzeyde oluyor.
Ram MHZ farkları,OC yatkınlıkları,extra Ram slotları,RGB ışıklandırmalar vs. Anakart farklılıkları bu yüzden diye biliyorum ama aynı markanın bir anakarttan 10 farklı model çıkartması da sanki biraz satış pazarlaması ile de ilgisi var gibi geliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı