Ryzen 5 2600 ve GTX 1660 Ti Sistem Toplama

mrgunpunch

Kilopat
İyi günler herkese;
Biraz araştırmayla şöyle bir sistem oluşturdum:

Bilgisayar bileşenlerinden pek anlamadığımdan sizlere danışmak istedim. Kasasız sistem 5000 civarı oluyor. %90 oyun için kullanılcak. Anakart ve işlemci hakkında sizin de fikrinizi almak istedim. Sizce yeterli midir? Bir de SSD biraz ucuz gözüktü ama sıkıntı çıkarır mı acaba? Son olarak da böyle maksimum 400 TL civarı falan yeterli bir kasa önerisinde bulunabilir miydiniz acaba? Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem güzel fakat değişmesi gereken parçalar şunlar:
RAM kötü değil fakat 3200Mhz'e göre CL değeri fazla. Daha iyi RAM alınabilir, örneğin:
* Gskıll Ddr4 8gb 3200mhz Ripjawsv F4-3200c16s-8gvkb Pc Ram Cl16 2 - n11.com
* Corsair Vengeance Lpx 8gb 3000mhz Ddr4 Ram Cmk8gx4m1d3000c16 - n11.com

SSD olarak Sandisk almayın, kaliteli bir ürün değil. Alabiliyorsanız kesinlikle Samsung alın, SSD konusunda en iyisi. Alamam derseniz Kingston, Corsair, Crucial, WD alınabilir SSD'ler.
1- Samsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD - Vatan Bilgisayar
2- Samsung 250GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD - Vatan Bilgisayar
3- Kingston 480GB HyperX Fury 3D Serisi Sata 3.0 (Okuma 500MB / Yazma 500MB) - Vatan Bilgisayar

PSU olarak da eski VS serisinin sorunlu olduğu söyleniyor. Onun yerine kasa ve PSU birleşik şekilde öneri yapayım, içinde 2018 model Corsair VS550 80+ modeli var ve gayet iyi bir model. Kasa da soğutma açısından çok iyi. Önde 2 adet Mesh ızgara bulunuyor, buradan içeriye hava akımı var. Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W Midi-Tower Tempered Glass Gaming Kasa - CC-9020121-EU - incehesap.com
Kasanın boş hali 480 TL, PSU da bu sayede 230 TL'ye geliyor. :)

Özetlemek gerekirse, kasa ve PSU'yu dediğim gibi alın. Ayrı ayrı isterseniz birkaç kasa ve PSU linki bırakacağım.
SSD'yi mümkünse Samsung alın. Sistemin geri kalanı güzel.
Anakartı da şunlarla değiştirebilirsiniz:
1- MSI B450M BAZOOKA V2 3466(OC) DDR4 Soket mATX Anakart Fiyatı
2- Asus Prime B450-PLUS AMD B450 DDR4 3200MHz Soket AM4 ATX Fiyatı

Hocam genellikle oyun oynayacaksanız Intel alın. RAM 3200MHz seçiyorsun da CL 18 değeri onun yerine Corsair 8GB 3000MHz al. Kasa olarak bunu öneririm. Fiyatına göre çok kaliteli bir kasadır. GTX 1660Ti yerine RX 5700 alabilirsiniz çok daha performanslı. Güç Kaynağını bunla değiştirin ve SSD sorunluymuş Samsung o fiyata zor onun yerine Corsair alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam genellikle oyun oynayacaksanız Intel alın. SSD gayet kaliteli fakat RAM 3200MHz seçiyorsun da CL 18 değeri onun yerine Corsair 8GB 3000MHz al. Kasa olarak bunu öneririm. Fiyatına göre çok kaliteli bir kasadır.

Sandisk'in gayet kaliteli olduğuna dair bir kanıt sunar mısınız bana? IOPS değerleri falan düşük, hiç önerilmeyen bir SSD. Şu an 120 GB modelini kullanıyorum ve sağlığı %97'ye düştü birkaç ay içinde. Yazma değeri de sorunlu, 150MB/s'de kalıyor. Yanlış bilgilendirmeyin, Sandisk SSD gayet kaliteli falan değil. Diğer söyledikleriniz doğru. :)

Çok teşekkürler yorumlarınız için. Kasayı dediğiniz gibi PSU ile almaya karar verdim. SSD'yi de 240 GB'a düşürüp bunu ekledim: Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Fiyatı. Ram de dediğiniz gibi hallettim. Intel işlemci ne önerirdiniz peki hocam. Veya gerekli mi sizce? Son olarak da sizin attığınız anakartlara çevirmenin pek bir önemi var mıydı acaba? Ulaşabilirsem o fiyata sizinkileri tercih edicem zannedersem tabi de.

Intel alıp R5 2600'e göre ortalama 10 FPS daha fazla alırsınız fakat aldığınıza değmez.
OC yapamıyorsunuz, 2 senede bir soket değişiyor. Çoklu çekirdek performansı düşük. Fiyatı fazla. Tek artısı oyunlarda R5 2600'e göre 10 FPS fazla vermesi. R5 2600 kalsın. Günü kurtarmaktansa ileriye dönük sistem kurun. Anakart olarak Bazooka bir tık daha iyi model, kullanılan bileşenler açısından. Prime da iyidir, hem ATX boyutta. Alabilirseniz onları tercih edin, yok alamazsanız da tercih ettiğiniz model de iyi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı