Ryzen 5 2600 ve RTX 2060 sistem toplama

D3sing3r

Decapat
Ben şu an 8. sınıfa gidiyorum ve 3 gün sonraki LGS sınavında elde edeceğim başarı sonucu 6 yıllık, sadece LoL oynadığım bilgisayarımı değiştirme sözü aldım :) Şu anki başarı durumuma bakacak olursam istediğim liseye girme potansiyelim var. Ve biraz sabırsız olduğum için alacağım sistemin hayalini şimdiden kurmaya başladım. Konuya girecek olursak şu ana kadar tüm yaşıtlarımın ve arkadaşlarımın ben ders çalışırken onların PS4 veya PC'de eğlenmesi, beni ne zaman kafeye çağırsalar benim reddedip dershanelerde gece 10:00'lara kadar sürünmem sonrasında yazdan beri içimde biriken oyun oynama isteği üzerine sıfırdan tüm ekipmanlarımı yenilemeyi düşünüyorum. Aklımda şöyle bir setup var:
Bilgisayar için:
  • -NZXT H500 Siyah kasa
  • -Asus ROG Strix B450-F anakart
  • -Asus ROG Strix RTX2060 OC Edition ekran kartı
  • -AMD Ryzen 5 2600 işlemci
  • -Adata XPG Spectrix d41 (2x8) 3000MHz RAM (RAM konusunda kararsızım)
  • -Seagate Barracuda 2TB HDD
  • -Samsung 970 EVO Plus 250GB SSD
  • -FSP HD700 Hydro 700w 80+ psu
Çevre bileşenleri:
  • -AOC C32G1 144hz 1ms 1080p VA panel Curved monitör
  • Sades Sıckle RED Switch klavye
  • Steelseries Rival 600 mouse
  • HyperX Cloud II Kırmızı kulaklık
Masa (yine önerilerinize açığım. L tipi olursa sevinirim):
  • -Hepsiburada Home Fonksiyonel Gelincik Çalışma Masası
Üniversitede yazılım bölümünde okumak istiyorum. Bu sistem beni yazılım için hazırlayabilir mi?

Toplamda: 12.166TL yapıyor. Gereksiz gördüğümüz herhangi bir bileşen var mıdır?

-Teşekkürler şimdiden :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarta o kadar para vermek mantıksız bence. 2TB HDD çok fazla bomboş durur ve 970 Evo SSD de çok pahalı. İkisini ayrı ayrı almak yerine bir adet 1TB SSD alırsan daha iyi olur bence. Gereksiz pahalı olan şeylerden biraz kısıp işlemcini Ryzen 7 yapman sisteminin daha geleceğe yönelik olmasını sağlayabilir. Bu da yazılımcı olmak istersen sistem eskise de darboğaz söz konusu bile olmadan ekran kartını yükseltebilmeni mümkün kılar. Bu arada ben de bu yıl LGS'ye gireceğim izmir fen lisesini kazanırsam seninkine benzer bir sistem toplayacağım. Çalışmaktan bunaldım artık :D

Dostum ben de seninle aynı durumdayım bütün sene çalıştım ve bu sene LGS ye gireceğim Ben de haftaya yakın bir süre içerisinde 7000 tl bütçe ile bir bilgisayar toplayacağım senin bütçen biraz değil baya fazlaymis sakin böyle bir pc toplama parana yazik edersin
Bu bilgisayari Üniversitede de kullananbilmen ve rahatlık açısından bu bütçeye bir laptop öneririm Monster Notebooklar var Örneğin Tulpar serisinden
Rtx 2060 ve intel i7 9. Nesil 17 inç
Bunu almanı tavsiye ederim masaüstü alıyorsan Rtx 2080 lere kadar yolun var
Ve o monitörden uzak dur 31 inç ve 1080 p oturur piksel sayarsin artık
O fiyata 2k 1ms 144hz monitor öneririm

Ben de geçen sene girdim. Etiler Anadolu Lisesine gidiyorum şu anda. Sonuç açıklandığında Ps4 Slim Bu Martta'da 9.nesil İ5 9400f 8 Gb ram geçici Gt 1030 ekran kartlı sistem aldım.

Anakarta o kadar para vermek mantıksız bence. 2TB HDD çok fazla bomboş durur ve 970 Evo SSD de çok pahalı. İkisini ayrı ayrı almak yerine bir adet 1TB SSD alırsan daha iyi olur bence. Gereksiz pahalı olan şeylerden biraz kısıp işlemcini Ryzen 7 yapman sisteminin daha geleceğe yönelik olmasını sağlayabilir. Bu da yazılımcı olmak istersen sistem eskise de darboğaz söz konusu bile olmadan ekran kartını yükseltebilmeni mümkün kılar. Bu arada ben de bu yıl LGS'ye gireceğim izmir fen lisesini kazanırsam seninkine benzer bir sistem toplayacağım. Çalışmaktan bunaldım artık :D
1tb ssd almak mantıksız olur çünkü ssd'ler çabuk bozulan makinalar olduğu için hemen bozulabilir benim tercihim 1tb bir hdd al ssd olarakda Kingston A400 uygun fiyatlı bir ssd olucaktır.Anakart için gayet makul bir fiyat fakat 600tl'lik bir anakart bile işini görebilir.İşlemci olarak Ryzen serisi Core serisinin hep gerisinde kalmıştır Ryzen ilk çıktığı zamanda İ7 7700k'dan bile daha iyi olduğu söyleniyordu fakat i7 8700k Amd Ryzen serisinin en iyi hali olan ThreadRipper nerdeyse aynı ki İ9 9900k'yı karıştırmıyorum bile bence İ5 9600k gibi bir işlemci seçersen RTX Serisinin sonuna kadar gidebilirsin eğer ben Ryzen'ciyim diyosan Ryzen 5 2600'ün bir üst modeli olan Ryzen 5 2600X işini görür eğer Ryzen 2600 alırsan ilerde tek GPU'nu(Grafik Kartı) yükseltemezsin yükseltirsin darboğaz yapıp açılmaz diye bir şey yok ama FPS düşüşüne sebep olursun PSU(Güç Kaynağı) olarakta RTX 2060'lı bir sisteme 600Watt bile yeter ama Sadece 600watt değil Bronze alırsan rahatlıkla PC'ni taşır ama Gold serisini pek tercih etme fazla para ödersin Gold genelde Titan X Pascal,Titan XP,Titan V veya Quadro P6000 gibi güçlü bir GPU(Grafik Kartı) kullanıyorsan olabilir.Birde SSD olarak M.2 tercih etme bence ne kadar anakarta daha yakın olduğu için hızlı performans sunsada PC'nin soğutması o kadarda iyi değilse ekran kartına yakın olduğu için ekran kartının ısısını artırır buda fps kaybına yola açar.
Ben şu an 8. sınıfa gidiyorum ve 3 gün sonraki LGS sınavında elde edeceğim başarı sonucu 6 yıllık, sadece LoL oynadığım bilgisayarımı değiştirme sözü aldım :) Şu anki başarı durumuma bakacak olursam istediğim liseye girme potansiyelim var. Ve biraz sabırsız olduğum için alacağım sistemin hayalini şimdiden kurmaya başladım. Konuya girecek olursak şu ana kadar tüm yaşıtlarımın ve arkadaşlarımın ben ders çalışırken onların PS4 veya PC'de eğlenmesi, beni ne zaman kafeye çağırsalar benim reddedip dershanelerde gece 10:00'lara kadar sürünmem sonrasında yazdan beri içimde biriken oyun oynama isteği üzerine sıfırdan tüm ekipmanlarımı yenilemeyi düşünüyorum. Aklımda şöyle bir setup var:
Bilgisayar için:
  • -NZXT H500 Siyah kasa
  • -Asus ROG Strix B450-F anakart
  • -Asus ROG Strix RTX2060 OC Edition ekran kartı
  • -AMD Ryzen 5 2600 işlemci
  • -Adata XPG Spectrix d41 (2x8) 3000MHz RAM (RAM konusunda kararsızım)
  • -Seagate Barracuda 2TB HDD
  • -Samsung 970 EVO Plus 250GB SSD
  • -FSP HD700 Hydro 700w 80+ psu
Çevre bileşenleri:
  • -AOC C32G1 144hz 1ms 1080p VA panel Curved monitör
  • Sades Sıckle RED Switch klavye
  • Steelseries Rival 600 mouse
  • HyperX Cloud II Kırmızı kulaklık
Masa (yine önerilerinize açığım. L tipi olursa sevinirim):
  • -Hepsiburada Home Fonksiyonel Gelincik Çalışma Masası
Üniversitede yazılım bölümünde okumak istiyorum. Bu sistem beni yazılım için hazırlayabilir mi?

Toplamda: 12.166TL yapıyor. Gereksiz gördüğümüz herhangi bir bileşen var mıdır?

-Teşekkürler şimdiden :)
[/Bu arada bende LGS'ye gircem bu sene bende lol oynuyom ama benim bütçe 10000

Son düzenleme:
Dostum ben de seninle aynı durumdayım bütün sene çalıştım ve bu sene LGS ye gireceğim Ben de haftaya yakın bir süre içerisinde 7000 tl bütçe ile bir bilgisayar toplayacağım senin bütçen biraz değil baya fazlaymis sakin böyle bir pc toplama parana yazik edersin
Bu bilgisayari Üniversitede de kullananbilmen ve rahatlık açısından bu bütçeye bir laptop öneririm Monster Notebooklar var Örneğin Tulpar serisinden
Rtx 2060 ve intel i7 9. Nesil 17 inç
Bunu almanı tavsiye ederim masaüstü alıyorsan Rtx 2080 lere kadar yolun var
Laptop düşünmüyorum.

Hocam r7 2700 r5 2600 den 1000TL daha pahalı. Oyunlardaki performansında arada 10 fps max fark ediyor. Sizce fazladan 1000TL vermeye değer mi.
Eğer konuya çok yüzeysel bakıp ikisi arasında yanlış bir değerlendirme yapıyorsam r7 ekleyebilirim sisteme. Ancak r7 eklersem 2TB HDD yi kaldıracağım. Ve 250GB SSD ye kalacağım. 250GB SSD beni 2 ay için zor duruma düşürür mü ?
Benim yazdığıma oranla biraz fazla düşük değil mi :/

Aralarında 600-700TL gibi bir fark var. Bence almaya değer. 2TB HDD çok fazla bir miktar. 250GB SSD, çok fazla oyun yüklemeyeceksen şimdilik yeter ama ben yinede 500GB bir SSD öneririm.
250GB 970 Evo yerine 500GB 860 Evo almak daha mantıklı.

Bir de kulaklık tercihimi değiştirmeyi düşünüyorum.
Eptt AVM sistesinde Logitech G633 kulaklık 679TL
Nanokatalog sitesinde G533 Wireless kulaklık 688TL.
G633 sürümünde PRO G şeysi varmış. Bende tam anlamadım o şeyi ama herhalde daha iyi :). G533 Wireless olmasında onu mu tercih edeyim yoksa G633 ü mü. RGB ye pek önem vermiyorum ama g533 sürümünde de kulaklık kafada leğen gibi duruyor. Kafam çok karıştı :/

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı