Ryzen 5 2600 ve RX 570 Ani Kapanma, Kitlenme ve Gri Ekran Sorunu

Buğra G.

Decapat
Merhaba,
Dün aşağıdaki sistemimi birleştirdim.

• ASUS Prime B450M-A
  • AMD Ryzen 5 2600
  • ASUS ROG STRIX RX570 4 GB OC
  • Adata XPG SPECTRIX D41 2X8GB DDR4 3000MHz
  • Thermaltake Smart 500W RGB 80+ PSU
  • Thermaltake Versa J25 Mid Tower Kasa

İlk başta hiçbir problem yoktu, Test etmek için CS:GO ve LOL oynadım. İkisinde de yaklaşık 10-15 dakika oynadıktan sonra anlık olarak ekran gri/siyah rengine dönüyor, arkadan gelen sesler "cızzzzz" şeklinde oluyor. Yani sistem kilitleniyor ve en sonunda ses ve görüntü kapanıyor, faremin, klavyemin ışıkları da kapanıyor.

Sistem hala çalışıyor. Gücü kesip tekrar çalıştırana kadar gelmiyor. Herhangi bir overclock yapmadım. Tamamen default ayarlarda kullanıyorum. Oyuniçi sıcaklık değerlerim gayet düşüktü. GPU ortalama 50-55, CPU 55-60 arası seyrediyordu.

Sadece BIOS'tan D.O. C.P. Açtım ve RAM'lerimi Profile#1 yani 3000MHz'e overclockladım. Acaba RAM'lerden mi kaynaklanıyor diye şüphelenip D.O. C.P. 'Yi kapattım ve yine aynı problem vardı. PSU'mun yetmeyeceğini düşünmüyorum.

Sizce problem neden kaynaklı olabilir? Ekran kartımda bir sorun olabilir diye düşündüm. Çünkü ekran kartımda coilwhine vardı. Ekran kartında sorun olsa, sadece görüntünün gideceğini düşünüyorum. Yani sistemin tamamen kilitlenmesi ve kapatıp açana kadar düzelmemesinin kaynağı ekran kartı olamaz bence.

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
11 gün olmuş ama tahminime göre sorun ekran kartında RX570 in bu sıkıntısı bariz cızırtı donma renk gitmesi ve sistem resetlemesi yani güçten dolayı sen bu olasılığı düşünmemişsin. Ekran kartı yanan pc güç almaz yani ekran kartı sisteme gelen gücü de etkiler. Bu arada nasıl bir yol izledin ?

11 gün olmuş ama tahminime göre sorun ekran kartında RX570 in bu sıkıntısı bariz cızırtı donma renk gitmesi ve sistem resetlemesi yani güçten dolayı sen bu olasılığı düşünmemişsin. Ekran kartı yanan pc güç almaz yani ekran kartı sisteme gelen gücü de etkiler. Bu arada nasıl bir yol izledin ?
Testlerimi yapıp sonucunda Ekran kartımı garantiye yolladım. Şuanda beklemedeyim.

Bende de RX570 aynı oyun oynarken aniden donup cızırtı sesi reset atmak zorunda kalıyordum. Sonra arkadaştan NVIDIA gt1030 ekran kartı varmış aldım denedim. Akşam saat 8.30'dan diğer gün 11.29'a kadar sistem bir kere bile donmadı. Minidump dosyasında 0x00000116 yazıyordu benim biraz araştırdım ekran kartı hatası yazıyor ona güvenerek bende yollayacağım 2. Kez olacak ilkinde sorun yok dediler ama bariz ekran karti inşallah Sapphire değildir çünkü servisi Arena bilgisayar les yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı