Ryzen 5 2600 ve RX 570 sistemde düşük FPS sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Can0635

Centipat
Öncelikle merhabalar. Benim FPS yönünden sorunum var birkaç arkadaşım burayı önerdiği için yazma gereğinde bulundum. Sistemimin yeterli olduğunu düşünüyorum. Oynadığım oyunlar ETS 2 multiplayer, FiveM, (ayarlar orta yüksek karışık) Witcher 3, CS:GO. Şu anlık sadece bu oyunlar yüklü. Bilgisayarı henüz 1.5 hafta önce aldım ama en büyük problemi ETS 2 multiplayer'da yaşıyorum. İlk zamanlar multiplayer'da en yüksek ayar 400 ölçekleme ile oynuyordum. FPS'im her ne kadar 65-70 gösterse bile sanki 15 FPS gibi geliyordu. Sürekli kasıyormuş hissiyatı vardı. Daha sonra yükseğe düşürdüm sorunum devam etti. Böyle böyle derken şu an orta ayarlara kadar düşmüş bulunmaktayım. Dikey eşitleme olsun FreeSync olsun hepsini kapatıp kullanmayı denedim faydasını göremedim. Daha sonra tekrar açtım pek anlamam bu işlerden ama hâlâ 10 kişi bile olsa kasma yaşıyorum. Aşırı derecede ve bu durumdan gerçekten hiç memnum değilim. Çünkü 7 senelik laptopumda bile en düşük ayarlar 75 ölçekte sıkıntısız oynarken bu kadar para verdiğimiz bir sistemde orta ayarlarda bile kasarak oynamak beni aşırı rahatsız ediyor. Sistemimde gerek BIOS gerek chipset türevi güncellemeleri yaptım. Ekran kartını da dün kaldırıp tekrardan indirdim fakat sorunum hâlâ devam ediyor. 60-70 FPS alsam bile aşırı şekilde kasıyor. Bazen drop bile giriyor 3,4 saniyelik ya da saçma bir şekilde 20-30 FPS'lere düşüyorum. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için. Sistem özelliklerimi aşağıda belirttim. İyi günler. Forumda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam affola.

Anakart: MSI B450M-A PRO Max 4133MHz (OC) DDR4 soket am4.
İşlemci: AMD Ryzen5 2600 soket AM4 3.4 GHz 19MB önbellek 6 çekirdek işlemci (fan dahildir).
Ekran kartı: MSI RX570 Armor OC 4 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12.
Adata 480 GB SU630 SATA 3.0 2.5 SSD (520 okuma, 450 yazma).
RAM: XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000 MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
Kasa: Rampage shadow 600W kırmızı LED fan USB 3.0.
Monitör: ASUS 24 Inc (VP248H) 75Hz 1 ms FreeSync Gaming monitör not: HDMI kablosu kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Online oynuyorum. Fakat benim o yönde bir sıkıntım yok dostum FPS 75 üzeri bile olsa aynı sorunu yaşıyorum, yani 75 altı veya üstü olması hiçbir şey değiştirmiyor. Oyunu en düşük ayar 75 ölçek olarak açsam bile sorunum devam ediyor, sürekli bir takılma kasma sorunu yaşıyorum.

Böyle şeylerde tek oyun üzerinden değerlendirme yapma. Parçaları tek tek test et. Stres testine sok. Diğer oyunlarda da dene. Sonra buraya genel değerlendirmeleri yaz. Sıcaklıkları felan not al ve paylaş.

Böyle şeylerde tek oyun üzerinden değerlendirme yapma. Parçaları tek tek test et. Stres testine sok. Diğer oyunlarda da dene. Sonra buraya genel değerlendirmeleri yaz. Sıcaklıkları falan not al ve paylaş.

Diğer oyunlarda da denedim sonuç yine aynı. Sadece LoL ve CS:GO'de sorun yaşamıyorum. Sıcaklık değeri ekran kartında en yüksek 73'ü gördü işlemci ise 58 dereceyi geçmedi.

Afterburner ile bir takip edin. Frametime grafiğini de açın.Takılma olduğu anlarda gpu kullanım oranını ve çektiği gücü, sistem ram ve vram tüketimini, işlemci kullanım miktarını inceleyin. Bunlardan birisi sınıra ulaştığı için olabilir bahsettiğiniz durum . Herşey normalse de internet bağlantınızı inceleyin

Radeon softwareyi videodan bakarak standart moda alın. Benzer bir sorunu GTA 5'de yaşamıştım bu şekilde hallettim.

Deneyeceğim, teşekkür ederim.
Afterburner ile bir takip edin. Frametime grafiğini de açın. Takılma olduğu anlarda GPU kullanım oranını ve çektiği gücü, sistem RAM ve VRAM tüketimini, işlemci kullanım miktarını inceleyin. Bunlardan birisi sınıra ulaştığı için olabilir bahsettiğiniz durum. Her şey normalse de internet bağlantınızı inceleyin.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Fakat benim sorunum FPS üzerine değil. Oyunlarda 60 70 FPS değeri elde ediyorum. Fakat monitöre gelen görüntüde sürekli kasma ve takılma sorunu var aşırı rahatsız oluyorum, sanki 30 FPS gibi oluyor. Bilgisayardan buz gibi soğudum, oyun oynayasım gelmiyor. :) 75Hz 1 ms FreeSync bir monitöre sahibim.

Deneyeceğim, teşekkür ederim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Fakat benim sorunum FPS üzerine değil. Oyunlarda 60 70 FPS değeri elde ediyorum. Fakat monitöre gelen görüntüde sürekli kasma ve takılma sorunu var aşırı rahatsız oluyorum, sanki 30 FPS gibi oluyor. Bilgisayardan buz gibi soğudum, oyun oynayasım gelmiyor. :) 75Hz 1 ms FreeSync bir monitöre sahibim.

Bahsettiginiz sorun stutter dediğimiz türden . Yani 60 fps görüntü veriyor sistem ancak o 60 fps i pürüzsüz veremiyor, kareler arasinda gecikmeler/atlamalar oluşuyor. Bunun sebebini anlamak için oyun esnasinda donanım kullanımını incelemeniz lazım. İsterseniz ekran görüntüsü atın afterburner açıkken yorumlamaya çalışalım

Geri
Yukarı