Ryzen 5 2600 ve RX 580 R6 Oynarken donuyor

Arkadaşlar yaklaşık ardından 1 yıl geçmedi bile fakat bilgisayarımda ne zaman "Rainbow 6 Siege" açmaya kalksam 30 dk - 1 saat sonrasında oyun aniden donmakta. Bilgisayara reset atıp durmaktan cidden sıkıldım ve bunun bilgisayarıma zarar verdiği düşüncesiyle Rainbow 6 Siege'yi oynamadım.

Bu bilgisayarın ne tür bir problemi olabilir? Bayağı bir önlem almıştım neden kapanıyor ne için kapanıyor ya da donuyor diye Afterburner'i açıp baktığımda CPU(işlemci) ısısı 81 dereceye kadar gelmekte idi. (Geldiğinde de zaten yanıt vermeyi kesiyordu reset atmam gerekmekteydi) Buna dair ne tür bir önlem alabilirim? (Aynısı ekran kartı için fakat ekran kartının maximum ısı derecesi 88 de yanıt vermemekteydi)

Sistem içindekiler:
+R5 2600
+ASUS Prime B450M K
+1 TB HDD + Crucial SSD 240 GB
+Rampage redsky ATX kasa (bunun hava silkülasyonu çok kötü olduğu için kasayı değiştiriceğim güzel silkülasyonu olan kasa önerir misiniz acaba? )
+Crucial ballistix sport 8 GB V3 1.2 RAM 2400 MHz (16 GB'ye çıkartacağım)
+Xigmatek X-Calibre serisi 600W 80 Plus güç kaynağı
+Sapphire RX 580 Pulse 8 GB

Sorunun neyden kaynaklı olduğunu bilecek varsa yazarsa çok iyi olur

Core Temp ve Prime95 isimli bu iki uygulamayı indirin. Prime95'i yarım saat çalıştırın (Bu işlem CPU'yu %100 yükte çalıştıracaktır.), Core Temp'ten sıcaklıkları kontrol edin.

Kasanın ön panelini açık kullanman gerek. O kasa cidden kötü. Hava sirkülasyonu olarak Phanteks P400A ve F/P olarak Zalman N3 öneririm. Ayrıca böyle sorunları olan çoğu kişinin ortak yönü de tek RAM kullanması. Sorunsuz deneyim için çift kanal yapın.

Öncelikle kusura bakmayın arkadaşlar "geçici olarak" yetkilerim kısıtlandığı için cevap bırakamadım.
Bir sürü cevap geldi bunları cevaplamak istiyorum.

Yanıt 1 : Core Temp ve Prime95 isimli bu iki uygulamayı indirin. Prime95'i yarım saat çalıştırın (Bu işlem CPU'yu %100 yükte çalıştıracaktır.), Core Temp'ten sıcaklıkları kontrol edin.

Cevap 1 : Hocam öncelikle benim sorunum CPU nun ısısından dolayı kaynaklı bir sorun CPU 81 dereceyi bulduğu zaman ve üstüne çıkıyor ise bilgisayar yanıt vermiyor. (Bu arada CPU %100 de çalışmıyor çalışmasına da gerek duymuyorum zaten GPU nun %100 olarak çalıştığını ve 70 derecelerde oynadığını gördüm bu CPU ya etki ediyor ama bir yandan)

Yanıt 2 :Kasanın ön panelini açık kullanman gerek. O kasa cidden kötü. Hava sirkülasyonu olarak Phanteks P400A ve F/P olarak Zalman N3 öneririm. Ayrıca böyle sorunları olan çoğu kişinin ortak yönü de tek RAM kullanması. Sorunsuz deneyim için çift kanal yapın.

Cevap 2 : Evet hocam doğrudur kasanın ön panelini açmadan R6S oynayamıyorum çünkü durmadan ısı birikiyor kasa içerisinde ve hava almıyor. hava sirkülasyonu yok denilecek şekilde az ve ön paneli camdan olduğu için bir işe yaramıyor (Zalman N3 ü açıkcası beğenmedim araştırdım ama kötü gözüküyordu beni daha çok böyle yeni modern ve ucuz kasalar götürebilecek şekilde bir model arıyordum) örn:"Yanıt 3" de ki kasa

Yanıt 3 :MB511 alabilirsin kasa olarak. Mükemmel tek kelimeyle :D

Cevap 3 :Şu şekil kasalardan lazımdı bana ama tek kasanın değişmesi ilen düzelecek mi onu bilemeyiz belki de işlemci kaynaklı bir şey olabilir diye düşünüyorum. Gerekirse kasanın sirkülasyonu berbat olsun sıvı soğutma yaparsam sirkülasyonu olmayan kasa alsam işlemciyi(CPU) soğutacağı için benim açımdan bir problem olmayacaktır diye düşünüyorum o yüzden güzel bir hava soğutma satın almayı düşünüyorum eğer bunun ile alakalı bir şey biliyorsan cevaplar isen iyi olur

Sistemimiz hemen hemen aynı kasalar farklı sadece fakat ben daha önce Rampage REDSKY kasasınıda kullandım. Doğru bende çoğu zaman ön kapağı çıkarıp oyun oynuyodum (çünkü burda hava 40 dereceydi). Sana tavsiyem ekran kartı fanların kaç derecede aktif hale geliyor bilmiyorum ama misal 50 ise 45'e düşür (bios veya ekran kartını kontrol edebileceğin uygulamalardan yapılabilir). O kasayı ben aldığımda 3 fan önde 1 tane de arkada egzoz fan vardı. Eğer üste 2 tane daha fan yerleştirme şansın varsa ucuzundan da olsa taktır çünkü bazen arkada ki 1 egzoz fan yeterli olmuyor hem görünüş açısından da güzel durur kırmızı ledli alırsan. Onun harici kasayı kapalı bi alana yerleştirme mesela ben bilgisayar masamın yanına 1 minik masa daha çektim onun üstüne koydum önü arkası yanları baya açık şekilde.

Sistemimiz hemen hemen aynı kasalar farklı sadece fakat ben daha önce Rampage REDSKY kasasınıda kullandım. Doğru bende çoğu zaman ön kapağı çıkarıp oyun oynuyodum (çünkü burda hava 40 dereceydi). Sana tavsiyem ekran kartı fanların kaç derecede aktif hale geliyor bilmiyorum ama misal 50 ise 45'e düşür (bios veya ekran kartını kontrol edebileceğin uygulamalardan yapılabilir). O kasayı ben aldığımda 3 fan önde 1 tane de arkada egzoz fan vardı. Eğer üste 2 tane daha fan yerleştirme şansın varsa ucuzundan da olsa taktır çünkü bazen arkada ki 1 egzoz fan yeterli olmuyor hem görünüş açısından da güzel durur kırmızı ledli alırsan. Onun harici kasayı kapalı bi alana yerleştirme mesela ben bilgisayar masamın yanına 1 minik masa daha çektim onun üstüne koydum önü arkası yanları baya açık şekilde.

Şuan ki problemi büyük ihtimalle macunuyla alakalı çünkü vatan bilgisayardan ne alırsan al ucuzunu takıyor öyle bir dünyadayız ayrıca bu sabah bilgisayara girip googleya girdiğimde mavi ekran yedim ram sipariş etmem gerekecek büyük ihtimal %70 ini kullanıyor pc raminin sonra mavi ekran verdi ama ben kasa olayını halen çözememekteyim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı