Ryzen 5 2600'ün uzun süre yükte çalışması zararlı mı?

Anladığım kadarıyla kasa yeterince hava almıyor. Bir de soğutma yeterli gelmiyor olabilir çünkü boşta 80 derece çok fazla.
Bu arada yüksek ısıda çalışması sıkıntı olmaz. Benim işlemci i5 6200U, laptop soğutucu almadan önce GTA 5'te neredeyse sabit 100 derecede çalışıyordu. Böyle çalışma süresi tahmini 600 saat falan. Hala canavar gibi. Diğer oyunlarda da bu civarda. 80 i geçti işlemciye bir şey olur mu vs demek saçma. Çok ısındığında frekansı düşer veya korumaya almak için sistem kapanır.

Bütün elektronik eşyaların 5 yıldan sonra bozulması beklenir. Bozulsa bile şaşırılmaz yani. Yazılmayan kanundur bu. Araba motoru değil ama araba motoru gibi.

Ürünlere 5 yıl 7 yıl garanti veriliyor diye 5-7 yıl sonra bozulacak diye bir kaide yok arkadaşım. Araba motoru gibi çamaşır makinesi motoru gibi mekanik parçalar zamanla yıpranır. Ama elektronik öyle değil. Şanslıysan 30 sene kullanırsın cihazı. Şanssızsan 2 gün sonra bile arıza yapar.

Ürünlere 5 yıl 7 yıl garanti veriliyor diye 5-7 yıl sonra bozulacak diye bir kaide yok arkadaşım. Araba motoru gibi çamaşır makinesi motoru gibi mekanik parçalar zamanla yıpranır. Ama elektronik öyle değil. Şanslıysan 30 sene kullanırsın cihazı. Şanssızsan 2 gün sonra bile arıza yapar.
Garanti demedim ki ben. Elektronik piyasasının yazılmamış kuralıdır bu. 5 yıl az tabi bende katılıyorum fakat ilk alındığı performansı vermez artık.

Geri
Yukarı