Ryzen 5 2600X ısınma problemi

Mehmet Âkif Ak

Hectopat
Bilgisayarda fan sesi çok diye şüphelendikten sonra uzun zamandır bakmadığım Ryzen Master'a girdim. İşlemci sıcaklığım 75-80 derece arasında geziyor. (CPU-Z, Core temp gibi uygulamalarla da ölçtüm). 6 aydır askerdeydim askerden önceye kadar hiçbir problemi yoktu. Bilgisayarımın bugüne kadar neredeyse kapanmadan kullandım. Isınma kasma hiçbir problem yaşamadım. Düzenli olarak temizlerim ama macun alıp sürmemiştim. Elimde olan bir macun vardı 15-20 lira civarında fiyata satın aldığım heatsink compounds HY510 marka macunu sürdüm işlemciyi temizledim, kasayı temizledim kapattım. Daha önce 3.9 GHz hızla kullanıyordum şu an 3.6 GHz'e düştü ve neredeyse her oyunda kasıyor. Overcooked oynarken bile işlemci sıcaklığı 70'lerde. Ryzen Master uygulamasında edc değeri de yüzde 90'larda geziyordu onu güç düzenini dengeliye alarak bir miktar çözdüm ama oyuna girince yine aynı değerlere çıkıyor. Sizlerin yardımına ihtiyacım var @Recep Baltaş @Ali Güngör.

ASUS X370 Prime Pro.
Ryzen 5 2600X.
GTX 1060 3GB.
600W 80+ PSU.
2x8 DDR4 3000MHz RAM.

Kasa tertemiz en ufak toz yok, overclok yapmadım hiç ama asusun kendi boost özelliğini kullanıyordum işlemciyi temizledikten sonra boost özelliğini kapatmıştım @Lemi Galip sizin dediğiniz şey buysa eğer.
Önce bi BİOS resetleyin ve XMP açın. Arkada çalışan virüsler için AdwCleaner ile temizlik yapın. CClaner bazen işe yarıyor. Gene olmuyorsa montajı kontrol edin.
Bios resetlemeye bakıp hemen dediğinizi deniyorum şimdi.

Termal macun düzgün sürülmemiş, işlemci soğutucu da düzgün oturmuyor olabilir. En çok CPU soğutucu montajında düzgün oturmuş sanılsa da hatalı montaj oluyor. Aceleden olur öyle.

Bunlar değilse anakart BIOS'u güncelleyip CPU voltaj değerleri doğru mu kontrol edilir, biraz kısılır önce, test edilir, tekrar edilir yukarı aşağı.

Termal macun düzgün sürülmemiş, işlemci soğutucu da düzgün oturmuyor olabilir. En çok CPU soğutucu montajında düzgün oturmuş sanılsa da hatalı montaj oluyor. Aceleden olur öyle.

Bunlar değilse anakart BIOS'u güncelleyip CPU voltaj değerleri doğru mu kontrol edilir, biraz kısılır önce, test edilir, tekrar edilir yukarı aşağı.
Hayret yazdı :)

İşlemciyi tekrar söktüm macunu tekrar sürüp iyice kapattığıma emin oldum. BIOS'um güncel. Cpu voltaj değerlerini de ne kadar düşürmem gerektiğini bilmiyorum. Biraz gözlemledim BIOS ekranında 1.35 ile 1.4 arasında gidip geliyor ortalama.

@Mehmet Âkif Ak XMP RAM ile alakalı, Core Performance Boost kapatacaksın.

Yani Ram'leri düşük hızda mı kullanacağım öyle mi demek istediniz. Asus Ekranında Profile 1 'i seçip öyle yapıyordum onu Disabled yapmam gerekiyor o zaman. Doğru mudur?

Geri
Yukarı