Ryzen 5 2600X Isınma Sorunu

CrossPlay

Decapat
Sistemimi İnventus'tan yeni aldım, ilk defa masaüstü sistem aldım kendime ve yüksek dereceleri görünce içim burkuldu maalesef. İşlemci AIDA testiyle 10 dakikada 104 dereceye ulaştı ve ss almamıştım, şimdi sizlere 1 dakikalık değerleri paylaşıcam. Kasanın yan camı açık bir şekilde test ettim. MSI programında 83 derece olduğuna bakmayın 4-5 saniye geç geliyor oraya derece. İlk defa masaüstü kullanıcısı olduğum için cahilim bu konularda, AMD üstadlarından yardım bekliyorum.
Forumdan Vinrouge ile aynı sorunlarım var.

381028

Sistemim;

AMD Ryzen 5 2600X 4.2GHz 6/12 Çekirdek İşlemci
MSI B450 GAMING PLUS Anakart
CORSAIR 16GB 3000MHz Bellek
MSI RTX 2060 Gaming Z Ekran Kartı
PHANTEKS P300 TEMPERED GLASS Kasa
FSP 600W 80+ Güç Kaynağı
SAMSUNG 860 Evo 250GB 550-520MB/s SSD

Son düzenleme:
Bir çok şeyden kaynalanabilir bu durum. Anakartın işlemciye fazla voltaj veriyor olabilir, soğutucu yerine tam yerine tam oturmamış olabiliyor,stok fandada sorun vardır belki hepsini kontrol etmen lazım.

Konuyu hortlatıyorum;

Aynı dertten bende muzdaribim. Boşta sıcaklık değeleri cpu %3-10 arası calısırken bazen 55 fırlıyor. Çok fazla oynaklık var kurduğum uygulamaları kaldırdım sistem daha 1 aylık stock soğutucu takılı bios fan seçeneklerinden cpu'u turbo moda aldım daha erken hızlı donmeye baslıyor.

Sorun nedir;

The witcher'i ultrada 3-5 saat aralıksız oynuyorum kapanmıyor. Bazen 1 saat olmadan ekranı karartıyor ve tüm fanlar son hızda çalışmaya geçip bekliyor. Restart etmeden ekrana görüntü gelmiyor.

@Recep Baltaş Bey

Bende benzer bir sıkıntı yaşadım. Her şeyim tam diyorsanız anakartınızın güç yönetimine bir bakın. Yukarıda arkadaşın yazdıkları üzere anakartınız yüksek voltaj veriyor olabilir. Öncelikle voltaj durumunu kontrol edin. Mesela Asus 'ta otomatik iyileştir gibi bir seçenek var onu yaparsan voltaj 1,5 civarı dolaşıyor, sıcaklık ta fotoğraflarınızdaki gibi Allah yolunda ilerliyor. Ama voltajınız olması gerektiği gibi olursa sıcaklığınız fanı ayarlamanıza bağlı olarak max. güçte 60 dereceleri geçmiyor bile.

Bende benzer bir sıkıntı yaşadım. Her şeyim tam diyorsanız anakartınızın güç yönetimine bir bakın. Yukarıda arkadaşın yazdıkları üzere anakartınız yüksek voltaj veriyor olabilir. Öncelikle voltaj durumunu kontrol edin. Mesela Asus 'ta otomatik iyileştir gibi bir seçenek var onu yaparsan voltaj 1,5 civarı dolaşıyor, sıcaklık ta fotoğraflarınızdaki gibi Allah yolunda ilerliyor. Ama voltajınız olması gerektiği gibi olursa sıcaklığınız fanı ayarlamanıza bağlı olarak max. güçte 60 dereceleri geçmiyor bile.
Bu otomatik iyileştir seçeneği nerede? BİOS ekranında mı biraz daha detaylı anlatır mısınız? Aynı işlemciyi ve kasayı stok fan ile 4.1GHz de otomatik voltaj değerinde kullanıyorum uzun saatler PUBG oynuyorum sıcaklıklarım 58-68 arası ortalama olarak 62 derece diyebilirim. Phanteks P300 için söylüyorum mutlaka fan yuvaları doldurulmalı kasanın hava akışı iyi sağlanmalı.

Bu otomatik iyileştir seçeneği nerede? BİOS ekranında mı biraz daha detaylı anlatır mısınız? Aynı işlemciyi ve kasayı stok fan ile 4.1GHz de otomatik voltaj değerinde kullanıyorum uzun saatler PUBG oynuyorum sıcaklıklarım 58-68 arası ortalama olarak 62 derece diyebilirim. Phanteks P300 için söylüyorum mutlaka fan yuvaları doldurulmalı kasanın hava akışı iyi sağlanmalı.

Benim anakartım Asus, Asus için konuştum hocam. Ama muhtemelen MSI'da da benzeri bir durum oluyordur. Siz bir şeye dokundunuz mu? Sıcaklıklar normal işte kendisi otomatik olarak voltaj vermeye başlayınca işlemci o sıcaklıkları görmeye başlıyor.

Malum yöntemle Aida 'nın tam sürümünü indirin stress test esnasındaki voltaja bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Tabi bir sorun yoksa diyorum.

Benim anakartım Asus, Asus için konuştum hocam. Ama muhtemelen MSI'da da benzeri bir durum oluyordur. Siz bir şeye dokundunuz mu? Sıcaklıklar normal işte kendisi otomatik olarak voltaj vermeye başlayınca işlemci o sıcaklıkları görmeye başlıyor.
Benim de anakartım Asus zaten. Evet bende herşey normal sadece daha stabil bir voltaja ayarlanabilir mi diye merak ettim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı