Ryzen 5 2600X sıcaklık artıp azalıyor

AtaK320

Centipat
Merhaba AMD Ryzen 2600X kullanıyorum ve sıcaklık artıp azalıp duruyor boştayken 50-en fazla 60 gibi artıp azalıyor ama yük altında iken sabit bir derecede kalıyor ben bunu voltaj sorunu olduğunu düşünüyorum bunu nasıl düzeltebilirim? Eğer BIOS'tan ayar yapmam gerekiyorsa anlatırsanız sevinirim BIOS'la çok aram yok.

Sistem özellikler.
AMD Ryzen 5 2600X.
ASUS Dual 1660 Super.
Corsair 16 GB RAM.
Apacer Panther 480 GB SSD.
B450M-dragon (AM4)

Merhaba AMD Ryzen 2600X kullanıyorum ve sıcaklık artıp azalıp duruyor boştayken 50-en fazla 60 gibi artıp azalıyor ama yük altında iken sabit bir derecede kalıyor ben bunu voltaj sorunu olduğunu düşünüyorum bunu nasıl düzeltebilirim? Eğer BIOS'tan ayar yapmam gerekiyorsa anlatırsanız sevinirim BIOS'la çok aram yok.

Sistem özellikler.
AMD Ryzen 5 2600X.
ASUS Dual 1660 Super.
Corsair 16 GB RAM.
Apacer Panther 480 GB SSD.
B450M-dragon (AM4)
Aynı işlemciyi gigabyte a320m s2h anakartta kullanıyorum.Geçen bios güncelledim işlemci çalışma frekansları boşta iken bile yüzde 3-5 arttı.İşlemci OC modda çalıştırmıyorum.Sizinde BIOS güncellemenizi tavsiye ederim.Sıcaklıklar gayet normal bu arada.80 e kadar rahat olun daha yolu var.Bildiğim kadarıyla 90 lara kadar çıkabiliyor hız kesmeden.

Bununla alakalı pek çok rehber var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
örneğin bu video. Sana az biraz fikir verecektir. Buradakiyle sendeki işlemciler farklı ama yapılacak adımlar hemen hemen aynı. Bioslarınızın arayüzü biraz farklı olabilir ama yine de temelde aynı işi yapacaksın.

Aynı işlemciyi Gigabyte A320M S2H anakartta kullanıyorum. Geçen BIOS güncelledim işlemci çalışma frekansları boşta iken bile yüzde 3-5 arttı. İşlemci OC modda çalıştırmıyorum. Sizinde BIOS güncellemenizi tavsiye ederim. Sıcaklıklar gayet normal bu arada. 80'e kadar rahat olun daha yolu var.

Dediğim gibi BIOS'la aram yok nereden güncelleyebilirim?

İşlemciye ne kadar yük binerse voltaj da o kadar değişim gösterir, voltaj artıp azaldıkça da sıcaklık voltajla doğru orantılı olarak artar veya azalır. Bu her işlemcide böyledir, işlemci kendi voltajını yapacağı işe göre otomatik olarak ayarlar eğer siz bunu manuel ve sabit bir değer girerseniz o zaman işlemci bunu otomatik olarak değiştiremeyeceğinden stabilite sorunları oluşabilir. Bu arada bende aynı işlemciyi kullanıyorum ve söylediğiniz sıcaklık değerleri normal değerler.

Dediğim gibi BIOS'la aram yok nereden güncelleyebilirim?
Klavyeden Windows+R ye bas. Çalıştır açılıcak. Oraya " msinfo32 " yazıp enter'a bas. Çıkan ekranda BIOS sürümünü öğrenebilirsin.
Kullandığın anakart üreticisinin sitesinden kendi anakartını bulup son bios sürümünü kontrol et.Senin sürümün ile karşılaştır.Eğer çok eski ise ve/veya yeni sürümlerde güvenlik geliştirmeleri gibi önemli etkiler varsa güncelle.Dikkat et demo sürüm indirme,sıkıntı yaşayabilirsin.Bios güncelleme için technopat youtube kanalına bakabilirsin.Gayet basit bir anlatım ile video var.
(
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
) biraz eski bir video ama teknik olarak aynıdır.Senin kullandığın anakart videosu izlediğine emin ol.Farklı marka anakartlar için de rehber videolar mevcut diye biliyorum oradan izleyebilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-01-20 104321.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-20 104321.png
    2,9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
İşlemciye ne kadar yük binerse voltaj da o kadar değişim gösterir, voltaj artıp azaldıkça da sıcaklık voltajla doğru orantılı olarak artar veya azalır. Bu her işlemcide böyledir, işlemci kendi voltajını yapacağı işe göre otomatik olarak ayarlar eğer siz bunu manuel ve sabit bir değer girerseniz o zaman işlemci bunu otomatik olarak değiştiremeyeceğinden stabilite sorunları oluşabilir. Bu arada bende aynı işlemciyi kullanıyorum ve söylediğiniz sıcaklık değerleri normal değerler.

Peki bunun bir anda olması normal mi? Beni korkutan kısım burası oldu bu bir anda oluyor 50 derece gibi gidiyor bir anda 60'a çıkıyor sonra.
Tekrar aniden 50'ye iniyor.

Ekran görüntüsü 2021-01-20 105045.png

Peki bunun bir anda olması normal mi? Beni korkutan kısım burası oldu bu bir anda oluyor 50 derece gibi gidiyor bir anda 60'a çıkıyor sonra.

Eki Görüntüle 844107
İşlemciler,çipler vs bir anda ısınır zaten (eğer yük altına girip yoğun işler yaptıklarında).Önemli olan soğutucu blok tarafından ısının sürekli işlemci üzerinden transfer edilmesidir.Bu sıcaklıklar kullandığın işlemci için hiç birşey.

Eki Görüntüle 844107
Evet çok normal, sıcaklığa göre fan devri değişiyor normalde atıyorum 50 derecede %60 RPM ile CPU fanı çalışıyorsa CPU sıcaklığı birden artınca örneğin 60 dereceye çıkınca da fan devri %70 oluyor ve sıcaklık düşüyor. Hatta örnek olsun diye buyrun bu da benim CPU sıcaklık değerleri
1611129441048.png

Bunu fan devrini maximum değere sabitleyerek çözebilirsiniz ama çok ses oluşturacağından tavsiye etmem, bu grafikte ki artışlarda dediğim gibi sıcaklıkta ani yükselişler ve düşüşlerde CPU fanının devrini otomatik olarak ayarlayarak CPU sıcaklığını indirmesi.

Geri
Yukarı