Ryzen 5 2600X sistem ne kadar eder?

Söyle diyelim, 4050 mi 4060 mi dersen 4060 al derim ama 3060 mi 4060 mi desen de 4060 al derim.
3060 mı 4060 mı konusu yanlış hocam.3060 ti ile 4060 ti arasında çok fazla fark yoktu hatta yüksek çözünürlüklerde 3060 ti geçiyordu ve ikiside VRAM darboğazına takılıyordu.3060 12gb ve 4060 8gb olcak.iki kart arasında çok fazla performans farkı olmicak ama 4060 alan kişi VRAM darboğazından oyununu oynayamazken 3060 lı kişi oyununu oynayabilecek.

3060 mı 4060 mı konusu yanlış hocam.3060 ti ile 4060 ti arasında çok fazla fark yoktu hatta yüksek çözünürlüklerde 3060 ti geçiyordu ve ikiside VRAM darboğazına takılıyordu.3060 12gb ve 4060 8gb olcak.iki kart arasında çok fazla performans farkı olmicak ama 4060 alan kişi VRAM darboğazından oyununu oynayamazken 3060 lı kişi oyununu oynayabilecek.
Dlss farki var açıp testlerine bakabilirsin, 2 kati fps alıyorsun dlss açınca. Arasındaki fiyat farkı çok az ayrıca.

Yani her zaman üst modeli alın diyosunuz.
Sonuç olarak üst model olmasının bir sebebi var yani. Koca koca şirketler, bir sürü mühendis çalışıyor.

Dlss farki var açıp testlerine bakabilirsin, 2 kati fps alıyorsun dlss açınca. Arasındaki fiyat farkı çok az ayrıca.

Sonuç olarak üst model olmasının bir sebebi var yani. Koca koca şirketler, bir sürü mühendis çalışıyor.
Dlss ? VRAM diyorum VRAM. VRAM darboğazı olunca dlss ne işe yarar? Senin git hogwars legacyde RT ultraya al 8 GB vramle oynayabiliyor musun? Dlls seni kurtarıyor mu ?

Nvidia'nın ilk segment kartlarını üst model diye almak enayiliktir.Nvidia sadece üst segmentte iyi.

DLSS? VRAM diyorum VRAM. VRAM darboğazı olunca DLSS ne işe yarar? Senin git hogwars legacyde RT ultraya al 8 GB VRAM'le oynayabiliyor musun? DLSS seni kurtarıyor mu?

NVIDIA'nın ilk segment kartlarını üst model diye almak enayiliktir. NVIDIA sadece üst segmentte iyi.

Nasıl yani hocam anlamadım?

Dlss ? VRAM diyorum VRAM. VRAM darboğazı olunca dlss ne işe yarar? Senin git hogwars legacyde RT ultraya al 8 GB vramle oynayabiliyor musun? Dlls seni kurtarıyor mu ?
Bozuk oyunlara göremi sistem dizelim yani? Rdr gibi optimizasyonu güzel yapılmış oyunlarda her şey ultrada oynayabilirken hogwarts oynayamayacam full vah vah diyip?

Şimdinin bozuk oyunları ki bu listenin içinde bozuk olamayan oyunlarda var geleceğin optimizeli oyunları? GTA 6 da göreceğim ben.
RDR demişsin RDR oynarken bile 6 GB VRAM kullanıyor kart biraz daha kullansa pikseller bozulacak zaten. CoD Warzone Gine aynı şekilde VRAM darboğazı yiyor. Şu an yeni cıkacak Starfield oyununda bile o VRAM yetmeyebilir. Ben o kadar para vermişim Cyberpunk'ı 1080p gibi cağ dışı bir çözünürlükte RT Ultra ayarlar ultrada oynayamıyorum. Overdive zaten hiç. Bunun yanında Gine 7GB VRAM'ler de takılan birçok oyun var. RT olan oyunlarda zaten darboğaz kaçınılmaz. Şu en fazla 1 buçuk sene içinde 1080p çözünürlükte hiçbir AAA oyunu 8 GB VRAM ile rahat bir şekilde oynayamayacaksınız. Sadece FPS'ye bakarak kartın o anki durumuna bakarak 1 oyuna bakarak kart alınmaz.

Nasıl yani hocam anlamadım?
Hocam VRAM olayını soruyorsanız oyuna gôre kullanılan bellektir.Eğer bir oyun senin ekran kartından daha fazla VRAM kullanıyorsa,İsterseniz 4090 gücünde gpunuz olsun drop yemekten kasmadan oynayamazsınız."Nvidia sadece üst segmentte iyidir" lafımı kasteddiyseniz açıklıyorum.Nvidia düşük-orta segment kartlarına değer vermiyor maalesef Kartın gücünü vramle karşılaştırdığımızda o VRAM ne diyoruz.düşük ve orta segment kartlara az VRAM koyup.Hızlı eskimesini sağlayarak üst segment kart almamızı istiyorlar.Orta ve düşük segmentin tekeli AMD üst segmentin tekeli ise nvdiadır

Son düzenleme:
Şimdinin bozuk oyunları ki bu listenin içinde bozuk olamayan oyunlarda var geleceğin optimizeli oyunları? GTA 6 da göreceğim ben.
RDR demişsin RDR oynarken bile 6 GB VRAM kullanıyor kart biraz daha kullansa pikseller bozulacak zaten. CoD Warzone Gine aynı şekilde VRAM darboğazı yiyor. Şu an yeni cıkacak Starfield oyununda bile o VRAM yetmeyebilir. Ben o kadar para vermişim Cyberpunk'ı 1080p gibi cağ dışı bir çözünürlükte RT Ultra ayarlar ultrada oynayamıyorum. Overdive zaten hiç. Bunun yanında Gine 7GB VRAM'ler de takılan birçok oyun var. RT olan oyunlarda zaten darboğaz kaçınılmaz. Şu en fazla 1 buçuk sene içinde 1080p çözünürlükte hiçbir AAA oyunu 8 GB VRAM ile rahat bir şekilde oynayamayacaksınız. Sadece FPS'ye bakarak kartın o anki durumuna bakarak 1 oyuna bakarak kart alınmaz.
1080p dediğin çağ dışı bir çözünürlük değil çoğu insan 1080p nin ulaşılabilirliğinden ve performansindan memnun. Radeonlari goruyoruz ray tracing acinca :). 20 gb ram i gözünün algilamayacağı yeri renderlatarak harcamak senin bileceğin iş. AAA diye nitelendirdiğin oyunlarda 2010 yıllarındaki gibi her sene 50 60 tane gelmiyor 3 5 senede bir çıkıyor. 3 5 senede teknoloji zaten yerinde saymayacak. Alacağın kart her halükarda eski kalacak.

1080p dediğin çağ dışı bir çözünürlük değil çoğu insan 1080P'nin ulaşılabilirliğinden ve performansindan memnun. Radeon'lari goruyoruz Ray Tracing acinca :). 20 GB RAM'i gözünün algilamayacağı yeri renderlatarak harcamak senin bileceğin iş. AAA diye nitelendirdiğin oyunlarda 2010 yıllarındaki gibi her sene 50 60 tane gelmiyor 3 5 senede bir çıkıyor. 3 5 senede teknoloji zaten yerinde saymayacak. Alacağın kart her halükarda eski kalacak.

Önemli olan şimdiki AAA oyunları da oynatabilmesi. RT konusuna değinmişsin bir de :D NVIDIA kartlarda RT gücü olsa ne yazar o RT'yi kullandıracak VRAM mı var 4080 4090 hariç. Sen 8 VRAM'le 1080p çözünürlükte 12 VRAM'le 2K çözünürlükte RT aç bak bakalım fotomu alıyorsun oyunmu oynuyorsun. Şu anda.
AMD kartlar RT olayında 7000 serisi kartlar ile 3000 serisi kartlar ile savaşsada RT işini VRAM ve kas gücü ile çözüyor.

1080p dediğin çağ dışı bir çözünürlük değil çoğu insan 1080P'nin ulaşılabilirliğinden ve performansindan memnun. Radeon'lari goruyoruz Ray Tracing acinca :). 20 GB RAM'i gözünün algilamayacağı yeri renderlatarak harcamak senin bileceğin iş. AAA diye nitelendirdiğin oyunlarda 2010 yıllarındaki gibi her sene 50 60 tane gelmiyor 3 5 senede bir çıkıyor. 3 5 senede teknoloji zaten yerinde saymayacak. Alacağın kart her halükarda eski kalacak.

Gerçi ben ne anlatıyorum ki. Sizin gibiler yüzünden günümüzde hala 8 GB VRAM var. Sizin gibi sorgulamadan eleştirmeden kart alanlarda suç NVIDIA 4000 serisinde 4060 Ti 4060 ve 4070 Ti'ye yeteri kadar VRAM koymayarak sizi salak yerine koydu. 3090 Ti ile çoğu zaman eşit olan kartta 12 GB VRAM var.

Geri
Yukarı