Ryzen 5 2600X Sisteme PSU Ve Ekran Kartı Önerisi

Bütçe
3500

Mesut Öztürk

Kilopat
Merhaba öncelikle sistemimi yazıyorum:
- Ryzen 5 2600X 6 Core 12 Thread
- 2x8 GB Corsair DDR4 3200 MHz RAM
- Gigabyte B450M S2H
- Corsair MP510 480 GB M.2 SSD
- Seagate 500GB HDD + 1TB HDD
- VTX3D Radeon R9 270 X-Edition
- 450 Watt Markası belli olmayan bir PSU
- Kasa Power Boost Elegance Serisi VK-G1006B

Şu anda kullanmakta olduğum sistem budur. Ekran kartı oyunlarda çoğu zaman 81 82 derecenin üzerinde seyrediyor, kasanın yan kapağı açık haldeyken bazı oyunlarda 85 ve üzerini görebiliyorum. Ekran kartı tek fanlı ve eski bir model olduğu için ve fan sesiyle kafamı ütülediği için yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum.

İlk düşündüğüm model Sapphire RX 590 Nitro+ SE modeliydi. Sanırım artık üretilmiyormuş birkaç firma böyle söyledi.
Bende daha iyisi olsun bir daha almayım diye Sapphire RX 5700 XT Nitro+ SE almayı düşünüyorum. Bütçem Maksimum 3500 TL. İndirimlerde RX 5700 XT almayı düşünüyorum. Sizin öneriniz nedir? İşlemcim bu ekran kartını destekler mi?

Ayrıca bir sorum daha var bu ekran kartını alırsam anakarttan dolayı bir performans düşüklüğü olur mu? (PCI E 3.0)
NVIDIA tarafına hiç bakmadım Radeon yazılımını seviyorum. Ayrıca bu ekran kartını besleyebilecek bir PSU'da önerebilir misiniz (maksimum 700 TL).

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anda Sapphire Pulse modeli 3400 lira civarına bulunabiliyor.
Ayrıca bir sorum daha var bu ekran kartını alırsam anakarttan dolayı bir performans düşüklüğü olur mu? (PCI E 3.0)
İhmal edilebilecek derecede az bir kayıp olur.

Ayrıca bu ekran kartını besleyebilecek bir PSU'da önerebilir misiniz (maksimum 700 TL).
PSU olarak minimum bütçede COOLER MASTER MWE 80PLUS 650W 2xEPS, AKTİF PFC 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da , biraz daha yüksek bütçe için de High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik öneririm.

Kasa Power Boost Elegance Serisi VK-G1006B
Kasanız tamamen kapalı bir kasa, sıcaklık yükselmeleri normal.
Kasa değiştirmeyi düşünüyorsanız da indirim takip edilebilir.

Sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Şu anda Sapphire Pulse modeli 3400 lira civarına bulunabiliyor.

İhmal edilebilecek derecede az bir kayıp olur.

PSU olarak minimum bütçede COOLER MASTER MWE 80PLUS 650W 2xEPS, AKTİF PFC 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da , biraz daha yüksek bütçe için de High Power 750W 80+ GOLD Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı (HP1-J750GD-F12S) - Güç Kaynağı - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik öneririm.

Kasanız tamamen kapalı bir kasa, sıcaklık yükselmeleri normal.
Kasa değiştirmeyi düşünüyorsanız da indirim takip edilebilir.

Sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Kasamı yeni almıştım ön tarafında 3 fan ve arka tarafta ise 1 fan bulunuyor ön taraftaki camın yanlarında boşluk var bu boşluklar hava alması için yeterli değil midir?

Ayrıca birkaç sorum daha var

Sapphire Pulse modeli ile Nitro+ Special Edition arasında fark varmı soğutma performans vs. olarak ?

İşlemci soğutucu olarak stok soğutucu kullanıyorum (Wraith Spire) sizce bu yeterli olurmu?
elimde eski anakartımda kullandığım henüz alalı 1 yıl olan Cooler Master Seidon 120V V3 Sıvı Soğutma var, arka tarafa egzoz fan kısmına 2 fan arasında radyatör olarak takılıyor, fakat AM4 desteği olmadığı için kiti satılıyor. bu soğutucu kasa soğutmasına ve işlemci soğutmasına yeterli olur mu? (tekrardan yeni kasaya para vermek istemiyorum) olursa sadece kiti alıp kullanacağım yoksa önereceğiniz bir soğutucu var mı? (maksimum 400 TL)

Kasanız varsa onu da çıkarıp öneri yaptığımı varsayın o zaman. Bütçe bi' 400 lira kadar daha yükselmiş oluyor. O para ile RX5700XT Gaming X veya Sapphire Nitro+ serilerine yönelebilirsiniz.
CM Seidon elinizde varsa aparat satın alıp kullanmak daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı