Ryzen 5 2600X ve GTX 1660 Ti sistem takılma sorunu

Alone_Man

Kilopat
Sistemim hiç ama hiç stabil değil. Neden mi diye soracak olursanız. Daha geçen perşembe günü bir SSD satın aldım Samsung 970 Evo Plus 500 GB. Kendi kendime dedim uzun zamandır formatta atmıyordum diye, malum geçen aylarda Windows 10'nun 1903 sürümü çıkmıştı ben de en son sürüme güncelleyeyim dedim ve temiz kurulum yaptım. Bu işlemleri yaparken de hep sizlerin videosunu izleyip de yaptım Technopat. Her neyse soruma gelecek olursak, sistemim şu şekilde stabil değil örnek veriyorum hemen hemen oyunların çoğunda sürekli ama sürekli drop, kasma, takılma, yani kısacası oyunu hiçbir şekilde akıcı oynayamıyorum. Zaten SSD bu yüzden almıştım öncelerden oyunlarımın hepsi HDD yüklüydü belki o yüzden oluyor bu tür sıkıntılar diye, almışken iyisini alıp en iyi SSD almaya gayret gösterdim yukarıda da belirtmiş olduğum Samsung 970 Evo Plus 500 GB modelinden aldım. Fakat sorunum halen devam etmekte oyunlar da şu şekilde (Call of Duty Advanced Warfare, Call of Duty Black Ops 3, Shadow of the Tomb Raider. ) Daha çok bu oyunlarda takılma yaşıyorum ama inanılmaz bir şekilde yaşıyorum resmen oyunlardan soğudum artık. BIOS güncel, Ekran Kartı sürücüm güncel, Chipsets sürücüm de güncel, Windows 10 en son sürümünü güncelledim ve sürücülüerini de güncelledim. Oyunların hepsi de orijinal Steam üzerinden oynuyorum. Aynı şekilde masaüstünde problemler yaşıyorum bir kasmalar bir takılmalar. Daha sistemimi alalı 1 sene bilene olmadı, sizce yolunda gitmeyen bir sorun varda benmi bilmiyorum, ya da uyuşmazlık gibi sorun mu vardır bilmiyorum. Son olarak da şunu ekleme istiyorum. Eski sistemim de sadece kasmalar meydana geliyordu bu saydığım oyunlarda sadece kasma meydana geliyordu oda yetersizdir diye düşünüyordum. Eski sistemim de kısacası (i5 4460, GTX 1050 Ti, 8 GB RAM) Sizlerden ricam yardımlarınızı bekliyorum.
Sistemim:
  • AMD Ryzen 5 2600X
  • ASUS TUF-B450 Plus
  • ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti OC
  • Corsair Vengeance 2X8 3000 MHz
  • SSD 120 GB (Windows kurulu)
  • Samsung 970 Evo Plus 500 GB (Oyunlar kurulu)
  • WD 1TB 7200RPM
  • PSU Cougar 700W 80+Gold
  • Cooler Master Masterliquid 120MM
  • Corsair Spec-Alpha Mid-Tower

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yanlış anlamassanız beni ozaman ne anlamı var ki 3000Mhz ram almamın, Ryzen sistemler de benim bildiğim en az 3000Mhz ram şarttır diye okudum her yerde. Ama yine de bir deneyeceğim.
Senin bildiğin yanlış(bence). Ramler yerine göre 1000mhz yerine göre 3000mhz çalışır. Mesela işlemcinin ghz değeri gibi, 4.0 ghz bir işlemcide kullansan,ghz ortalama 2.5 3.20 arası dolaşacaktır.

Hocam yanlış anlamassanız beni ozaman ne anlamı var ki 3000Mhz ram almamın, Ryzen sistemler de benim bildiğim en az 3000Mhz ram şarttır diye okudum her yerde. Ama yine de bir deneyeceğim.
Hocam o manada demedim belki de RAM'leriniz de bir sıkıntı vardır yüksek frekansa geçince bir sorun olmuştur belki o yüzden yani.
Senin bildiğin yanlış(bence). Ramler yerine göre 1000mhz yerine göre 3000mhz çalışır. Mesela işlemcinin ghz değeri gibi, 4.0 ghz bir işlemcide kullansan,ghz ortalama 2.5 3.20 arası dolaşacaktır.
Öyle değil hocam RAM'lerin frekansı sabittir siz hangi frekansa çekerseniz orada kalır.

Daha önce bu rehberle ani takılmalar çözülmüştü bir deneyin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı