Ryzen 5 2600X ve RTX 2060 sistem düşük FPS problemi

Kaan90

Decapat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
  • Ekran Kartı: ASUS ROG Strix GeForce RTX 2060 192Bit
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB
  • Anakart: MSI B450M PRO-VDH PLUS AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200MHz
  • RAM: CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz (8x2) = 16GB

Mesela internette baktığım videolarda adamlar aynı PC'de çok daha iyi FPS değeri alıyorlar. Benim aldığım değer çok berbat 2060'a göre. Mesela BF5'de Ultra ayarlarda 60-85 arası alıyorum RTX açık değilken adamlar 85-120 arası alıyor. Yani çoğu oyunda kasma yok ama anlık donmalar oluyor ve bu beni deli ediyor.

RX570'i olan bir arkadaşım ise benden çok daha iyi FPS alıyor, nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hayır ömründe herhangi bir azalma olmaz. CPU ve GPU sıcaklık değerlerine bakarak anlayabilirsiniz. Sıcaklıklarda büyük artışlar yaratmıyor. Ayrıca RAM leri iade edip 3000 veya 3200 Mhz frekanslı 8x2 RAM alıp taktığınızda sorununuz düzelecek bundan emin olabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi forumlar.
RAM'ler bozuk ise yapabilir ama takılma RAM'lerin frekansı ile ilgili bir durum değil. 3200 MHZ RAM'lerle bazı oyunlarda 10-15 FPS varan artışlar olabilir ama takılma sorununu çözeceğini hiç sanmıyorum.
Bozuk mu ? Nasıl bozuk olabilir geçen vatanda söyledim bozuk olabilir mi diye bozuk olsa pc açılmaz dedi adam
Sisteme 2400 MHz RAM yakışmamış. İmkanınız varsa RAM leri iade Edip 3000 veya 3200 MHz Ram almanızı tavsiye ederim. Ryzen işlemcilerin farklı frekans değerlerinde ki RAM lerle yapılan oyun performans testleri var. YouTube da inceleyebilirsiniz. Örneğin Battlefield 1 oyununda 2400 mhz RAM ile 3000 MHz RAM arasında zaman zaman 30 FPS fark görünüyor. İkinci olarak biostan OC genie 4 açık değilse açınız. Ufak miktarda otomatik OC yaparak performansı biraz olsun iyileştirir.
OC genie 4'ü açtım fpsimde bir yükselme kaydedemedim

RAM'ler bozuk ise yapabilir ama takılma RAM'lerin frekansı ile ilgili bir durum değil. 3200 MHZ RAM'lerle bazı oyunlarda 10-15 FPS varan artışlar olabilir ama takılma sorununu çözeceğini hiç sanmıyorum.

Kendim de birebir deneyimlemiş olmamdan da kaynaklı kesin olarak konuşmak gerekirse çözecektir. Takılma dediğimiz şey anlık olarak GPU load un düşmesidir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodan görüldüğü üzere birçok oyunun GPU load unda büyük farklar mevcut.

Aynı sistem ile 3000Mhz RAM'ler var ve takılma sorunu devam ediyor bende de yani onla alakası yok. 2400 ile 3000 arasında test ettim neredeyse hiç fark yok FPS açısından.

Kendim de birebir deneyimlemiş olmamdan da kaynaklı kesin olarak konuşmak gerekirse çözecektir. Takılma dediğimiz şey anlık olarak GPU load un düşmesidir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodan görüldüğü üzere birçok oyunun GPU load unda büyük farklar mevcut.
Kesin konuşmayın çünkü alakası yok, sizin eski RAM'lerde sorun vardır. Bu takılma sorununun RAM frekansı ile ilgisi yok.

Bu rehbere bir göz at.

Bu rehbere bir göz at.
Bu programı indirdim donmalar geçti her şey hoş ama FPS hala diğer videolarda izlediğimden az o nasıl düzelicek =/

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı