Ryzen 5 2600X ve RTX 2080 sistem kapanma sorunu

murat_02

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X3D Anakart: MSI B450 M2 PRO GPU: ASUS ROG STRİX RTX 2080 8GB RAM: 16 Gb (8x2) Corsair Vengeance 3200 MHZ KASA+PSU: Corsair 300R - 600+80 Watt SSD: MLD M300 1 TB M2 SSD.
Sistemim aşağıda bulunmakta. Sistem genel olarak bir oyun veya dosyayı indirmeye bıraktığımda ekranı kapanmış bir şekilde buluyorum, bu durumda aynı zamanda klavye ve Mouse'a da güç gitmiyor. Olay görüntüleyici raporunu paylaşıyorum.

Ryzen 5 2600X,
MSI B450 M.2 Pro,
16 GB (8x2) Corsair Vengeance 3200 MHz RAM,
ASUS ROG STRIX RTX 2080 8 GB,
Samsung 840 Evo SSD 120 GB,
Corsair 300R CX600 80+ Watt PSU. PSU'yu 7 seneden beri kullanmaktayım, acaba artık ömrünü doldurduğu için mi böyle bir sorunla karşılaşıyorum?

Edit: Tüm kasayı söküp tekrar montajladım lakin değişen bir şey olmadı, sorun devam ediyor. Anakartın işlemci yuvasına bir miktar termal macun gelmişti ve bazı pin girişlerinde vardı, bu sebep olmuş olabilir mi? Sonuçta yalıtkan bir madde, kafamı kurcalayan işlemci yuvaya oturduğunda macun yalıtkan olduğundan, CPU'da akım problemleri yaratır mı? Belki yanlış yorumluyorumdur fakat olay görüntüleyici hata raporunda işlemci ile alakalı bir problem gibi gözükmekte.

Dosya Ekleri

• Olay görüntüleyici.txt
    3,3 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Macundan olduğunu sanmıyorum, CPU güç girişini kontrol etmek lazım farklı bir PSU var mı elinizde

Maalesef yok ancak garip olan sistem genelde boştayken yapması yani oyunlarda genelde atma olmuyor. PSU yük binmediği zamanlarda daha çok ekran kararıyor mouse klavyegüç kesiliyor ancak kasada bütün fanlar halen calışıyor. Bir de yüksek olmayan düzenli bir zar zar sesi geliyor. Galiba PSU'dan gibi o ses ama emin değilim.

• Gürültülü(dalgalı) güç bağlantısı, aşırı yüklenmiş güç kabloları, eşlenmeyen güç kaynakları ve arızalı güç kaynakları bilgisayarı kararsız hale getirebilir. Bilgisayarınızın kararlı ve güvenilir bir güç kaynağı bulunduğundan emin olun.
• Fanlar gibi soğutma aygıtlarının arızalanması nedeniyle oluşan aşırı termal koşullar bilgisayarınıza zarar verebilir. Soğutma aygıtlarının düzgün çalıştığından emin olun.
• Bellek bozulmuş olabilir veya kullanılan bellek bilgisayarınız için doğru bellek türü olmayabilir. Bellek yapılandırmasını yakın bir zamanda değiştirdiyseniz, önceki yapılandırmaya dönüp sorunun ne olduğunu belirleyin. Bilgisayarınız için doğru bellek türünü kullandığınızdan emin olun.

• Gürültülü(dalgalı) güç bağlantısı, aşırı yüklenmiş güç kabloları, eşlenmeyen güç kaynakları ve arızalı güç kaynakları bilgisayarı kararsız hale getirebilir. Bilgisayarınızın kararlı ve güvenilir bir güç kaynağı bulunduğundan emin olun.
• Fanlar gibi soğutma aygıtlarının arızalanması nedeniyle oluşan aşırı termal koşullar bilgisayarınıza zarar verebilir. Soğutma aygıtlarının düzgün çalıştığından emin olun.
• Bellek bozulmuş olabilir veya kullanılan bellek bilgisayarınız için doğru bellek türü olmayabilir. Bellek yapılandırmasını yakın bir zamanda değiştirdiyseniz, önceki yapılandırmaya dönüp sorunun ne olduğunu belirleyin. Bilgisayarınız için doğru bellek türünü kullandığınızdan emin olun.
Ramler yeni sayılır Corsair Vengeance 3200mhz modeli, fakat ryzen işlemcilerle uyumlu listesinde bulunmakta. XMP açıp 2133mhz'ten 3200 mhz'e çektim. Olmadı tekrar default ayarlara dönerim, lakin ramleri 2133mhz' de çalışsın diye almadım sonuçta.
PSU 12V kanalından yeterli güç veremiyor. Derhal o PSU'yu değiştirin ben olsam 2080'imi emanet etmezdim o PSU'ya.
Bundan emin misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı