Ryzen 5 2600X ve RX 5500XT sistemde düşük FPS

gky|cker

Hectopat
Öncelikle merhaba. Şu anda kullanmış olduğum sistemimde aşırı derecede düşük FPS'ler almaktayım. Sistem özellikleri şu şekilde;
  • Gigabyte B450M S2H
  • AMD Ryzen 5 2600X
  • Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz RAM
  • Cooler Master Hyper T4 işlemci Soğutucusu
  • Phanteks P300 Kasa
  • Cooler Master MasterWatt Lite 500W 80+ PSU
  • XFX RX 5500XT ThiccII Pro 4 GB Ekran Kartı
  • AOC 27G2U/BK 144Hz IPS monitör (27 inç 1080p)
Bu sistem özelliklerinde özellikle GTA 5, Forza Horizon 4, Watch Dogs 2 ve birçok oyunda aşırı derecede düşük FPS ve drop sorunu yaşamaktayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi ayarlarda kaç fps aldığınızı belirtin. Mümkünse oyun oynarken msı afterburner ile sıcaklıık/kullanım yüzdeleri gibi istatistiklerin ekran görüntüsünü de atın.

Sıcaklık Değerleriniz nedir?
İşlemci 65 dereceyi kolay kolay geçmez. Ekran kartı da 70-75 derecelerde geziniyor. Fps drop yemesem 78'leri görürüm diye tahmin ediyorum.
Hangi ayarlarda kaç fps aldığınızı belirtin. Mümkünse oyun oynarken msı afterburner ile sıcaklıık/kullanım yüzdeleri gibi istatistiklerin ekran görüntüsünü de atın.
Zaten afterburner kullanıyorum. GTA 5'de 70 fps'lerden 50'lere geriliyor, Forza'da sürekli takılıyor, diğer oyunlarda da aynı durum. Temiz orijinal Windows kurulumu ve tüm güncel driverlar kuruldu, konuyu açmadan önce kontrol ettim, hepsi güncel. Dilerseniz ekran görüntüsü paylaşabilirim.
Ekran görüntülerini de ekledim. Değerler bu şekilde. Ancak bunun haricinde defalarca drop ve takılma da yaşıyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    500,2 KB · Görüntüleme: 41
  • 2.jpg
    2.jpg
    362,3 KB · Görüntüleme: 42
  • 3.jpg
    3.jpg
    208,3 KB · Görüntüleme: 36
  • 4.jpg
    4.jpg
    246,2 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Ekran kartı frekansı vaadedilen değerlere yaklaşmıyor görünüyor. Diğer tüm oyunlarda da böyle mi? Bir de hangi ayarlarda oynuyorsunuz demiştim. Ultrada değildir heralde? :D Windows SSD'ye kurdunuz ve Uefi kurdunuz değil mi? Bence ekran kartı driverını DDU ile kaldırıp WQHL olan sürümü baştan kurmayı bir deneyin.

Ekran kartı frekansı vaadedilen değerlere yaklaşmıyor görünüyor. Diğer tüm oyunlarda da böyle mi? Bir de hangi ayarlarda oynuyorsunuz demiştim. Ultrada değildir heralde? :D Windows SSD'ye kurdunuz ve Uefi kurdunuz değil mi? Bence ekran kartı driverını DDU ile kaldırıp WQHL olan sürümü baştan kurmayı bir deneyin.
AMD kartlarının çalışma şekli böyle. Ekran kartı ne kadar yüke girerse frekansı o kadar yükseliyor. mesela %99 yükse 1845 Mhz'de çalışıyorsa, %50 yükte 800Mhz'de çalışıyor. Nvidia kartlarda kart kullanımı aşırı düşmediği sürece frekans stabil kalır. Kartta 4GB VRAM olduğu için 4GB'ı aşmayacak şekilde oyun testlerini yapıyorum. GTA 5 very high, WD2 en düşük ayarlarda test edildi. Forza da yüksek ayarlarda test etmiştim ama onun görüntüsünü almamışım :( Windows SSD ve UEFI kurulu evet. Ekran kartı driver problemi olabileceğini düşündüğüm için format atıp wattmanı kurmadan sadece driverını kurdum. Ama DDU ile silip WQHL sürümünü kurmayı deneyeceğim. Geri dönüş yapacağım.

Biostan XMP'yi açtığını varsayıyorum.
Evet açık, 3000Mhz çalışıyor. Ancak 1x16GB yani tek kanal ram kullanıyorum. Tek kanal ram kullanmak performans konusunda dezavantajlı biliyorum, ama 2 sene önce kullandığım r5 2600, 8GB 2400Mhz RAM ve GTX 1050 Ti ile bu tarz sorunlar yaşamıyordum. Daha düşük fps almamı sağlar ama fps drop yaşıyor olmam çok anlamlı gelmiyor bana. Zaten RAM'leri değiştireceğim, 2x8GB yapıcam. O zaman da bu sıkıntılar devam ederse gerçekten canım iyice sıkılır :)

Gamebar kapalı, Oyun modu açık, güç ayarlarından da en iyi performans seçili değil mi?
Arama yerine yazarak bulabilirsin windows 10'da. Yukarıda bahsettiğim ayarları.
Tabii ki de, her zaman :)
Dediğiniz gibi optional yerine WQHL driver kuracağım. İndirmem şimdi bitti.

Yeni konular

Geri
Yukarı