Ryzen 5 2600X ve RX 570 sistem OBS performans düşürme sorunu

Süleyman ÖZCAN

Hectopat
Yer
Antalya, Turkey
Daha fazla  
Bilgisayar Özelliklerim :
  • AMD Ryzen 5 2600x
  • MSI RX 570 8 GB Ekran Kartı
  • 16 GB 3000 MHz Corsair RAM
Not : Bilgisayarımda sıvı soğutma var ve ekran kartı fanları fullde. Anakartım Asus TUF B450M Plus Gaming. BIOS update yaptım ve orijinal gaming modda o da.

StreamOBS Ayarlarım :
  • Çözünürlük 1280*720
  • FPS : 30
  • Bittrate : 4000
  • Encoder olarak hem X264'ü hem de AMD'yi seçtim değişen bir şey yok.

Internet Hızım :
  • 20 Mbps Download
  • 10 Mbps Upload

Şimdi sorunlarımdan detaylı olarak bahsedebilirim.
  1. OBS programını açınca oyunda aşırı şekilde FPS düşüşü yaşıyorum normalde 90-110 FPS arası PUBG oynuyorum açınca 20-50 FPS arası git gel yaşıyorum.
  2. Yayın açmadan dahi bu FPS sorununu yaşıyorum.
  3. OBS programında bile kendimi yayın açmadan dona dona görüyorum.
  4. StreamOBS, Standart OBS ve Action programlarını denedim hepsinde aynı problem mevcut.

Önemli Not : Çift ekran kullanıyorum misal mouse oyun ekranındayken kendimi OBS programında dona dona görüyorum. Fakat yan ekrana yani OBS'in olduğu ekrana geçirince mouse canavar gibi akıyorum webcamden ama tekrar oyun ekranına geçince donmaya başlıyor. (Yayın açık değilken bile. Bu arada sorun webcam değil oyunda aynı şekilde akıyor tabi FPS düşüşü devam sadece donmayı kesiyor.)

Not: İlk zamanlarda StreamOBS Versiyon 0.10.2 kullanıyordum. FPS düşüşü yaşasam dahi herhangi bir donma drop vs. olmuyordu. Ama zorunlu olarak gelen son güncelleme olan 0.10.3 ile birlikte bu sorunları yaşamaya başladım. Sonrasında tüm yayın programlarını denedim diyebilirim.

Şu anki işletim sistemim Windows 7 fakat Windows 10 yükleyip onunla da denedim yine aynı sorunu yaşadım değişen bir şey olmadı.

Ekran kartı driverım güncel olmakla birlikte 3-4 farklı versiyonunu da denedim belki sorunu çözerim diye ama nafile.
İşlemci için Ryzen Master programını indirip bir kaç overclock denedim sorun hala devam ediyor. :D

Anlayacağınız aklıma gelen her şeyi yaptım ama hiç sonuç değişmedi. Artık sistemi komple değiştirme noktasına kadar geldim. Sizce sorunum nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Sorunumu StreamOBS'in Discord kanalında 3-5 kere detaylıca yazmama rağmen aptal aptal cevaplar aldığım için artık onlara pek sormak istemiyorum çünkü ne zaman bu konuyu dile getirsem sunucu değiştirip deneyin diyorlar :D:D
Yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba?
Yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı